article-banner-bg-img

18 kwietnia 2024

7 min

Odszkodowanie Ergo Hestia – jak zgłosić szkodę, proces likwidacji

Proces uzyskania odszkodowania od Ergo Hestia nie jest skomplikowany. Wystarczy, że będziesz trzymać się powszechnie znanego schematu, a załatwisz sprawę bez większego wysiłku. Przeczytaj artykuł i przygotuj się na sytuację, w której w przyszłości konieczne byłoby zgłoszenie szkody do firmy ubezpieczeniowej.

Odszkodowanie Ergo Hestia – jak wygląda likwidacja szkody krok po kroku

Proces ubiegania się o odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego rozpoczyna się już chwilę po kolizji lub wypadku. W pierwszej kolejności kierowcy oczywiście muszą zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Następnie mogą przejść do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, którego efektem powinno być oświadczenie sprawcy kolizji.

To kluczowy dokument dla firmy ubezpieczeniowej sprawcy, na podstawie którego będzie sprawdzać, czy roszczenia poszkodowanego są uzasadnione. Jeśli strony zdarzenia dojdą na jego miejscu do porozumienia – nie muszą wzywać policji celem dalszego wyjaśnienia, co oszczędzi sprawcy mandatu i punktów karnych.

Jeśli jednak nie będzie konsensusu, wówczas to wezwana policja sporządzi notatkę i oceni winę, a dokument będzie podstawą do ubiegania się o wypłatę należnej kwoty odszkodowania.

ergo hestia likwidacja szkody

Znając już numer polisy OC sprawcy, można przystąpić do zgłoszenia szkody w Ergo Hestia. Nie wymaga to wielkiego wysiłku, a firma pozostawia dużą elastyczność, udostępniając kilka metod. Poszkodowany będzie musiał też wybrać pomiędzy rozliczeniem bezgotówkowym (warsztatowym) a gotówkowym (kosztorysowym).

Ostatnim etapem przed decyzją firmy będzie sprawdzenie stanu technicznego samochodu po zdarzeniu. Mogą do tego wystarczyć nadesłane zdjęcia, ale w przypadku poważniejszych uszkodzeń spodziewaj się odwiedzin rzeczoznawcy.

Ważne

Możesz rozpocząć naprawę pojazdu dopiero po tym, jak Ergo Hestia dokona oceny technicznej lub prześle kosztorys naprawy.

Na zgłoszenie szkody wedle obowiązującego prawa masz nawet 3 lata od dnia zdarzenia, jednak rekomendujemy załatwienie sprawy jak najszybciej, bo przyspieszy to wypłatę odszkodowania. Tym bardziej, że cały proces można przeprowadzić we własnym domu.

Zgłoszenie szkody Ergo Hestia – jaką metodę wybrać?

W Ergo Hestia zgłoszenie szkody można dokonać na kilka sposobów. Co istotne, niekonieczna będzie wizyta w punkcie stacjonarnym, choć jeśli poszkodowany ma taką wolę, może wybrać taką metodę.

Większość ze sposobów nie wymaga opuszczania mieszkania oraz składania papierowych wersji dokumentów.

Metody zgłoszenia szkody Ergo Hestia:

 • poprzez formularz ubezpieczyciela na stronie internetowej,
 • telefonicznie pod numerem: 801 107 107,
 • pisemnie, wysyłając dokumenty na adres STU ERGO Hestia S.A, ul. Hestii 1, 81-731 Sopot,
 • używając indywidualnego iKonta ubezpieczeniowego w serwisie iHestia.

Ergo Hestia zachęca do zgłaszania szkody poprzez formularz na stronie, rekomendując to rozwiązanie jako najprostsze. Możesz skorzystać z niego przez całą dobę i nie będzie konieczne wysyłanie wydrukowanych formularzy z załącznikami.

Przy zgłoszeniu szkody należy mieć przygotowane dokumenty, które będą niezbędne do przeprowadzenia procesu. To skróci czas procesu.

Zgłoszenie szkody niezbędne dokumenty Ergo Hestia

Powstające zgłoszenie szkody musi być poparte stosownymi dokumentami. Ubezpieczyciel poprosi o nie już na etapie składania wniosku i jego weryfikacji.

Co dołączyć do wniosku zgłoszenia szkody:

 • obustronną kopię prawa jazdy sprawcy, 
 • obustronną kopię dowodu rejestracyjnego uszkodzonego pojazdu,
 • notatkę policyjną z miejsca zdarzenia lub oświadczenie sprawcy, jeśli zostało spisane,
 • dokument zawierający numer polisy sprawcy
 • zaświadczenia lekarskie (jeśli podczas wypadku doszło do uszczerbku na zdrowiu).

Na późniejszym etapie sprawy potrzebna będzie także wypełniona dyspozycja wypłaty odszkodowania, która określa, kto i na jakie konto powinien otrzymać przelew od firmy ubezpieczeniowej w ramach likwidacji szkody.

Nie zwlekaj ze złożeniem stosownego wniosku. Im szybciej to zrobisz, tym prędzej otrzymasz odszkodowanie.

Ergo Hestia – kiedy następuje wypłata odszkodowania?

Ergo Hestia jest zobowiązana obowiązującym w Polsce prawem do wypłaty odszkodowania w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Może wydłużyć ten termin do 60 dni, jeśli sprawa jest wyjątkowo trudna do rozstrzygnięcia. W takim przypadku firma musi powiadomić poszkodowanego o zaistniałej sytuacji i podać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Wypowiedź eksperta

Jeśli składasz wniosek po stłuczce, kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel musi wypłacić należną bezsporną kwotę odszkodowania. Do tego nie potrzebne jest zawarcie ugody między stronami, a może przysporzyć kłopotów poszkodowanemu. Jeśli podpisze dokument lub ustnie przystanie na warunki ugody, w przyszłości nie będzie mógł ubiegać się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania.

Bartosz Rybicki - ekspert ds. odszkodowań

Nawet po wypłacie odszkodowania sprawa nie musi być zakończona, jeśli kwota będzie zbyt niska dla poszkodowanego. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów w otrzymanym kosztorysie.

Ergo Hestia odszkodowanie z OC sprawcy – na co należy zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że zgłoszenie szkody nie jest równoznaczne z przyznaniem maksymalnej kwoty odszkodowania. Wypłacone odszkodowanie z polisy OC sprawcy w towarzystwie Ergo Hestia może nie pokryć nawet kosztów naprawy auta.

Dzieje się tak przez różne zaniżenia, które stosują firmy ubezpieczeniowe. W kosztorysach można napotkać na zastosowanie tańszych zamienników części do naprawy, różnice w ilości warstw lakieru czy nieadekwatne kwoty roboczogodzin mechaników. To wszystko wpływa na niekorzyść poszkodowanego, który często nie wie, że ma prawo do złożenia odwołania od decyzji Ergo Hestia.

Firmy liczą, że umiejętnie schowane zaniżenia sprawią, że kierowcy nie zgłoszą się po należne im pieniądze. W wielu przypadkach ten proces może być żmudny i kosztowny, dlatego dobrą alternatywą do samodzielnego zmagania się z towarzystwem ubezpieczeniowym jest sprzedaż szkody OC.

Oferta nie dotyczy wyłącznie polis OC. Zaniżenia najdziemy także w wycenach kosztorysów napraw z autocasco.

ergo hestia dopłata do odszkodowania

Likwidacja szkody z polisy AC w Ergo Hestia – co warto wiedzieć?

Przy zgłaszaniu szkody z własnego autocasco w Ergo Hestia warto pamiętać o jednej ważnej kwestii. Choć sama idea ubezpieczenia jest prosta – zgłaszamy szkody, które wpływają na wartość pojazdu – warto pomyśleć, czy likwidacja małej szkody, jak np. zarysowania jednego elementu w samochodzie, jest warta ryzyka znacznego podniesienia składki.

Jeśli zdecydujesz się zgłosić szkodę z polisy AC pamiętaj, że także w tych kosztorysach znajdziemy zaniżenia dokładnie takie same jak w przypadku ubezpieczeń OC. Ubezpieczony musi uważać na zbyt małe kwoty przeznaczone w kosztorysie na części czy pracę mechaników. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda wycena szkody w Ergo Hestia.

Podsumowanie

 1. Ergo Hestia rozpatrzy wniosek o wypłatę odszkodowania w ciągu 30 dni.
 2. Firma oferuje przynajmniej 4 sposoby na zgłoszenie szkody. Poleca przede wszystkim formularz na własnej stronie internetowej.
 3. Wypłacona przez ubezpieczyciela kwota nie musi być maksymalną, jaka przysługuje Ci za Twoje zdarzenie. Może posiadać zaniżenia, które negatywnie wpłyną na kwotę przekazaną na Twoje konto.
 4. Każdy niezadowolony z decyzji Ergo Hestii klient może złożyć odwołanie od decyzji, albo przesłać ToTwojaKasa.pl swój kosztorys w celu bezpłatnej weryfikacji pod kątem zaniżeń.

Oceń nasz artykuł

Daj znać, jak oceniasz nasz artykuł

  Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

  Czytaj więcej

  Te artykuły również mogą Cię zainteresować

  Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dot. dopłat do odszkodowań komunikacyjnych.

  Kara za brak ważnego OC w 2024 – ile wynosi, kto może wystawić mandat

  8 min

  9 maja 2024 roku

  Kara za brak ważnego OC w 2024 – ile wynosi, kto może wystawić mandat

  Kierowco, nie zapomnij o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC! Kary są kilka razy wyższe niż polisa

  Wycena szkody Ergo Hestia – jak powstają zaniżenia, na co należy zwrócić uwagę

  9 min

  18 kwietnia 2024 roku

  Wycena szkody Ergo Hestia – jak powstają zaniżenia, na co należy zwrócić uwagę

  Wyceny szkody na pojeździe zawierają zaniżenia. Sprawdź, jak powstają i czy należy Ci się dopłata.

  Odszkodowanie Ergo Hestia – jak zgłosić szkodę, proces likwidacji

  9 min

  18 kwietnia 2024 roku

  Odszkodowanie Ergo Hestia – jak zgłosić szkodę, proces likwidacji

  Proces uzyskania odszkodowania od Ergo Hestia nie jest trudny. Po tym artykule wątpliwości znikną.

  Odwołanie od decyzji Ergo Hestia szkoda na pojeździe – wniosek z omówieniem

  11 min

  18 kwietnia 2024 roku

  Odwołanie od decyzji Ergo Hestia szkoda na pojeździe – wniosek z omówieniem

  Każdy ma prawo złożyć odwołanie od decyzji Ergo Hestia. Zobacz wzór dokumentu i sprawdź, jakie masz prawa.

  Sprawdź więcej artykułów

  KONTAKT

  Zamów połączenie
  z konsultantem

  Minimum formalności

  Darmowa analiza kosztorysu

  Pieniądze na Twoim koncie nawet w 48 h