to twoja kasa header 1

Rzeczoznawca samochodowy

Bezpłatna opinia rzeczoznawcy samochodowego w 48 h

ssl ikona

Nie jesteś zadowolony z kwoty odszkodowania z OC sprawcy? Nasz rzeczoznawca samochodowy bezpłatnie przeanalizuje Twój kosztorys naprawy pojazdu pod kątem zaniżeń. Sprawdź, czy wycena naprawy samochodu jest wyliczona prawidłowo!

Wypadek, kolizja? Ubezpieczyciel do oceny poziomu szkód w Twoim pojeździe zapewne wyśle rzeczoznawcę samochodowego. Jego wycena napraw może jednak być zbyt niska. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z opinii niezależnego rzeczoznawcy. Ile kosztuje jego usługa?

Darmowa opinia rzeczoznawcy samochodowego

Otrzymałeś odszkodowanie z OC sprawcy lub AC? Prawdopodobnie Twój kosztorys zawiera zaniżenia. Sprawdź, czy ubezpieczyciel wypłacił Ci odpowiednią kwotę za szkodę na pojeździe. U nas opinia niezależnego rzeczoznawcy samochodowego nic Cię nie kosztuje. W ciągu 2-3 dni roboczych od momentu wysłania do nas dokumentów otrzymujesz wyniki analizy wyceny Twojej szkody i propozycję dopłaty do odszkodowania.

Kim jest rzeczoznawca samochodowy, czym się zajmuje?

Rzeczoznawca samochodowy zajmuje się przede wszystkim wyceną pojazdów. W jego kompetencjach jest również wycena napraw oraz określenie jak doszło do powstania szkód na pojeździe.

Rzeczoznawcy, którzy współpracują z ubezpieczycielami sporządzają kosztorys naprawy pojazdu po wypadku lub kolizji. To właśnie na podstawie tej ekspertyzy towarzystwo ubezpieczeniowe określa wysokość odszkodowania.  

Z opinii rzeczoznawców korzystają również sprzedawcy samochodów używanych, warsztaty samochodowe, sądy oraz klienci indywidualni. Jeśli masz poczucie, że wycena naprawy szkód w Twoim aucie nie została prawidłowo oszacowana, to możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela posiłkując się opinią niezależnego rzeczoznawcy.

Kto może zostać rzeczoznawcą samochodowym?

Zgodnie z art. 79a ustawy o prawie o ruchu drogowym rzeczoznawcą samochodowym może zostać osoba, która spełni następujące warunki:

 • wykształcenie min. średnie lub średnie branżowe,
 • prawo jazdy kat. A, B oraz C lub C1,
 • min. dwuletnie doświadczenie zawodowe w branży motoryzacyjnej,
 • certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego,
 • wpis na listę rzeczoznawców samochodowych,
 • nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.

W/w wymogów nie musi spełniać osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku technicznym –  specjalność samochodowa.

Lista osób, które posiadają uprawnienia rzeczoznawcy samochodowego jest ogólnie dostępna – można ją znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Jest ona stworzona na podstawie Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych.

W jakich sytuacjach pomoc rzeczoznawcy samochodowego może być niezbędna?

Pomoc rzeczoznawcy samochodowego może się przydać w następujących sytuacjach:

 • przed dokonaniem zakupu samochodu używanego – szczególnie, jeśli wartość pojazdu jest wysoka, wówczas rzeczoznawca sprawdza, m.in. czy jest on bezwypadkowy, czy powypadkowy, mierzy grubość warstwy lakieru i określa wartość pojazdu;
 • przed wystawieniem auta na sprzedaż – szczególnie, jeśli jest to bardzo rzadki egzemplarz – na podstawie oględzin i swojej wiedzy określa wartość auta;
 • w przypadku odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu – określa ubytek rynkowej wartości;
 • przed sprowadzeniem z zagranicy samochodu uszkodzonego – określa jego wartość – wartość celna uszkodzonego pojazdu jest niższa niż nieuszkodzonego;
 • po naprawie pojazdu – ocenia stan techniczny i weryfikuje naprawy;
 • w przypadku odwołania się od decyzji ubezpieczyciela – ekspertyza niezależnego rzeczoznawcy samochodowego może przyczynić się do zmiany wysokości odszkodowania, niej jest ona jednak wiążącą dla firmy ubezpieczeniowej.
jak pracuje niezależny rzeczoznawca samochodowy

Cennik rzeczoznawcy, ile kosztuje jego usługa?

Trudno znaleźć jednolity cennik usług rzeczoznawców samochodowych. Każda sprawa rozpatrywana przez rzeczoznawcę samochodowego jest wyceniana indywidualnie. Ustalając cenę usługi niezależny rzeczoznawca samochodowy bierze pod uwagę przede wszystkim nakład swojej pracy do wykonania danej ekspertyzy.

Pomimo tego, że cennik rzeczoznawcy nie jest odgórnie określony, to można podać tzw. widełki stawek za daną usługę. Najczęściej za wycenę samochodu osobowego rzeczoznawca pobiera opłatę w wysokości 250-500 zł, a za szacowanie szkód w pojeździe 300-500 zł. 

Niemniej jednak koszt opinii rzeczoznawcy w wielu przypadkach może się przełożyć na Twoje korzyści finansowe, dlatego warto rozważyć skorzystanie z jego usług. 

Cennik rzeczoznawcy samochodowego

Do niedawna ubezpieczyciele i poszkodowani spierali się co do kwestii zwrotu kosztów za opinię niezależnego rzeczoznawcy. Wniosek o rozstrzygnięcie tego sporu skierował do sądu Rzecznik Finansowy. 

Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie uchwałę mówiącą, że osobie poszkodowanej lub cesjonariuszowi roszczeń odszkodowawczych należy się zwrot tych kosztów – jeśli sporządzenie takiej ekspertyzy okaże się konieczne do skutecznego dochodzenia odszkodowania. Uchwała ta dot. roszczeń odszkodowawczych z tytułu OC pojazdów mechanicznych.

Jakie dokumenty potrzebuje rzeczoznawca do wydania opinii o szkodzie w pojeździe?

Przed spotkaniem z rzeczoznawcą samochodowym przygotuj następujące dokumenty, które są niezbędne do wydania opinii:

 • opis zdarzenia drogowego – inaczej Twoja wersja wydarzeń,
 • dokumentacja zdjęciowa – fotografie wykonane na miejscu wypadku bądź kolizji,
 • notatka policyjna – jeśli na miejsce zdarzenia wezwano policję,
 • kosztorys naprawy pojazdu przygotowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe,
 • inne dokumenty, np. lista uszkodzeń nieuwzględniona przez ubezpieczyciela.

Warto podkreślić, że zgodnie z art. 29 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej Towarzystwo Ubezpieczeniowe w żadnym przypadku nie może odmówić Tobie dostępu do dokumentów oraz informacji, które są zbierane w celu ustalenia prawa do świadczenia i wysokości odszkodowania.

Co zrobić w przypadku zaniżonego odszkodowania z OC?

Jeśli otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC to masz do wyboru kilka rozwiązań: złożenie odwołania dot. wysokości odszkodowania, zawnioskowanie do Rzecznika Finansowego o interwencję bądź skorzystanie z oferty dopłaty do odszkodowania.

Samodzielne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nierzadko kończy się odmową wypłaty wyższego świadczenia bądź tylko nieco wyższą kwotą rekompensaty, która i tak jest nadal zaniżona. Odrzucenie reklamacji ma niestety także miejsce w przypadku przedstawienia opinii niezależnego rzeczoznawcy.

Rzecznik Finansowy ma możliwość przeprowadzenia w Twojej sprawie postępowanie polubowne lub interwencyjne. Proces ten zazwyczaj trwa kilkanaście miesięcy, a prawdopodobnym kolejnym krokiem i tak będzie konieczność skierowania sprawy na kosztowną i długotrwałą drogę sądową. 

Innym rozwiązaniem jest oferowana przez firmę odszkodowawczą dopłata do odszkodowania. Aby otrzymać propozycję konkretnej kwoty dopłaty wystarczy, że wypełnisz krótki formularz internetowy oraz prześlesz do bezpłatnej analizy wystawiony przez ubezpieczyciela kosztorys naprawy samochodu. 

Dopłata do odszkodowania jest realizowana w ciągu kilku dni po podpisaniu umowy cesji wierzytelności. Największymi zaletami dopłat jest właśnie minimum formalności oraz to, że Ty otrzymujesz w krótkim czasie pewne pieniądze, a ryzyko przegrania walki z ubezpieczycielem bierze na siebie firma odszkodowawcza.

Dopłatę do odszkodowania możesz otrzymać:

 • jeśli od wydania decyzji TU nie minęły jeszcze 3 lata,
 • wycena naprawy pojazdu zawiera zaniżenia,
 • nawet, jeśli nie naprawiłeś pojazdu,
 • także w przypadku sprzedania pojazdu,
 • jeśli nie zawarłeś ugody z ubezpieczycielem,
 • niezależnie od tego, czy TU orzekło szkodę całkowitą, czy częściową.

Kwota dopłaty do odszkodowania niejednokrotnie przewyższa tą kwotę, którą od ubezpieczyciela otrzymał poszkodowany. Wszystko zależy od analizy kosztorysu pod kątem zaniżeń np. zastosowanie części zamiennych zamiast oryginalnych, zbyt niska stawka za robociznę itd.

Każda sprawa jest inna, dlatego też analiza kosztorysu jest przeprowadzana przez doświadczonego rzeczoznawcę samochodowego. W przypadku dopłaty do odszkodowania, Ty nie ponosisz kosztów wykonania ekspertyzy.

Podsumowanie:

 • Rzeczoznawca wycenia szkody w pojeździe oraz określa wartość pojazdów.
 • Aby zostać rzeczoznawcą należy spełnić kilka formalnych wymogów.
 • Lista osób, które posiadają uprawnienia rzeczoznawcy znajduje się na stronie internetowej resortu rozwoju.
 • Z usług rzeczoznawcy warto skorzystać np. w przypadku odwołania od decyzji ubezpieczyciela.
 • Koszt ekspertyzy jest ustalany indywidualnie.
 • Do opracowania opinii rzeczoznawca potrzebuje kilku dokumentów np. opis zdarzenia drogowego.
 • Niestety ekspertyza niezależnego rzeczoznawcy nie gwarantuje, że otrzymasz wyższe odszkodowanie.
 • Alternatywą dla samodzielnego ubiegania się o wyższe świadczenie od Towarzystwa Ubezpieczeniowego jest dopłata do odszkodowania.
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

samochód ikona
Wybierz markę pojazdu...
Popularne marki Audi BMW Citroen Dacia Fiat Ford Hyundai Infiniti Jaguar Kia Land Rover Lexus Mazda Mercedes-Benz Mini Nissan Opel Peugeot Porsche Renault SEAT Skoda Suzuki Toyota Volkswagen Volvo Pozostałe marki AC AMC Abarth Acura Adler Alfa Romeo Alpina Alpine Ariel Aro Asia Aston Martin Aurus Austin Austin Healey BOVA BYD Baic Bentley Bombardier Borgward Boro Brilliance Bristol Bugatti Buick Cadillac Callaway Capron Carbodies Caterham ChangFeng Changan Changhe Chery Chevrolet Chrysler Cizeta Coggiola DAF DFM DS Dadi Daewoo Daihatsu Daimler Dallas Datsun De Tomaso DeLorean Derways Dodge DongFeng Doninvest Eagle Efini Excalibur FAW FSO Ferrari Fisker Foton Fruehauf Fuqi Fuso GAZ GMC Geely Genesis Geo Great Wall Groz Hafei Haima Harley-Davidson Haval Hawtai Hindustan Holden Honda HuangHai Hummer Hurtan IZH Innocenti Invicta Iran Khodro Isdera Isuzu Iveco JAC JMC Jeep Jiangnan Jinbei Kawasaki Koenigsegg Kombat Krone LTI Lamberet Lamborghini Lancia Landwind Lifan Lincoln Lotus LuAZ Luxgen MG Mahindra Man Marcos Marlin Marussia Maruti Maserati Maybach McLaren Mega Mercury Metrocab Microcar Minelli Mitsubishi Mitsuoka Monte Carlo Morgan Moskal Noble Nysa Oldsmobile Osca Packard Pagani Panoz Paykan Perodua Plymouth Pontiac Premier Proton Puma Qoros Qvale RAM Ravon Reliant Renaissance Cars Rimac Rolfo Rolls-Royce Ronart Rover SAM SMA SMZ Saab Saipa Saleen Samsung Santana Saturn Scania Schmitz Scion Setra Shifeng ShuangHuan Smart Solaris Soueast Spectre Spyker SsangYong Stas Subaru TVR TagAZ Talbot Tata Tatra Tesla Tianma Tianye Tofas Trabant Trouillet Trumpchi UAZ UNIVERSAL Van Hool Vauxhall Vector Venturi Vortex WAZ (Łada) Wartburg Westfield Wielton Wiesmann Willys Wuling Xin Kai Yamaha ZAZ ZIŁ ZX Zastava Zibar Zotye Inne auto
kalendarz ikona
Wybierz rok produkcji...
2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

imię ikona
wiadomość ikona
telefon ikona