Rzeczoznawca samochodowy odpowiada między innymi za przygotowanie kosztorysu naprawy pojazdu po stłuczce lub wypadku. Jego ocena wpłynie na wypłatę odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Jeśli masz wątpliwość dotyczącą oszacowanych strat – możesz zgłosić się po darmową weryfikację swojego kosztorysu.
Kim jest rzeczoznawca samochodowy?
Rzeczoznawca samochodowy to osoba z udokumentowaną wiedzą dotyczącą pojazdów mechanicznych, która specjalizuje się w szacowaniu wartości pojazdów oraz przygotowywaniu ekspertyz powypadkowych, które mają wskazać, do jakich strat doszło.
Zgodnie z art. 79a. ustawie prawo o ruchu drogowym, tytuł rzeczoznawcy samochodowego przysługuje wyłącznie osobie, która posiada stosowny certyfikat wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji i została wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych.
Prawo o ruchu drogowym - art. 79a. [Rzeczoznawca samochodowy]
1. Rzeczoznawcą samochodowym jest osoba, która:
1) (uchylony);
2) posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
3) posiada 2-letnią praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją;
4) posiada prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C;
5) nie była karana wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne;
6) posiada certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji;
7) została wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych.
1a. Wymogu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie stosuje się do osób, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku studiów w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej.
Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-79-a
Zadania i zakres usług rzeczoznawcy samochodowego
Praca rzeczoznawcy samochodowego nie jest jednowymiarowa. Jego zadania mogą dotyczyć zarówno sprawnych, jak i uszkodzonych pojazdów. Specjalista może pomóc na kilka sposobów:
- przygotowanie kosztorysu naprawy – po stłuczce albo wypadku należy oszacować straty; takich informacji potrzebuje przede wszystkim osoba poszkodowana, która powinna wiedzieć dokładnie, o jaką kwotę powinna ubiegać się od firmy ubezpieczeniowej;
- ocena stanu technicznego – wykwalifikowany rzeczoznawca samochodowy powinien potrafić ocenić stan techniczny pojazdu oraz wskazać ewentualne części do wymiany/naprawy;
- przygotowanie ekspertyz sądowych – rzeczoznawca może być biegłym sądowym, który zostanie powołany do wydania opinii w sprawach dotyczących samochodów czy ruchu drogowego;
- wycena wartości samochodu osobowego – rzeczoznawca będzie w stanie ocenić, ile na chwilę obecną jest wart pojazd, co będzie pomocne podczas jego sprzedaży czy w procesie uzyskiwania odszkodowania lub dopłaty do niego.
Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?
Można wyróżnić konkretne sytuacje i przypadku, w których warto, a nawet należy, skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego. Wydatek na poradę profesjonalisty może okazać się bardzo dobrą inwestycją, która zwróci się wielokrotnie poprzez podjęcie odpowiednich decyzji.
W tych sytuacjach poważnie rozważ możliwość skorzystania z usług rzeczoznawcy samochodowego:
- przed dokonaniem zakupu samochodu używanego – szczególnie jeśli wartość pojazdu jest wysoka, wówczas rzeczoznawca sprawdza, m.in. czy jest on bezwypadkowy, czy powypadkowy, mierzy grubość warstwy lakieru i określa wartość pojazdu;
- przed wystawieniem auta na sprzedaż – szczególnie jeśli jest to bardzo rzadki egzemplarz – na podstawie oględzin i swojej wiedzy określa wartość auta;
- w przypadku odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu – określa ubytek rynkowej wartości;
- przed sprowadzeniem z zagranicy samochodu uszkodzonego – określa jego wartość – wartość celna uszkodzonego pojazdu jest niższa niż nieuszkodzonego;
- po naprawie pojazdu – ocenia stan techniczny i weryfikuje naprawy;
- w przypadku odwołania się od decyzji ubezpieczyciela – ekspertyza niezależnego rzeczoznawcy samochodowego może przyczynić się do zmiany wysokości odszkodowania, nie jest ona jednak wiążącą dla firmy ubezpieczeniowej.
Rzeczoznawca samochodowy cennik. Ile kosztuje pomoc rzeczoznawcy samochodowego?
Skorzystanie z porady rzeczoznawcy samochodowego to wydatek rzędu kilkuset złotych. Ustalenie stawki za usługę jest zależne od kilku czynników, takich jak rodzaj wykonywanej usługi, model samochodu, jego rok produkcji czy nawet miejsce zamieszkania – region kraju może mieć w tym wypadku znaczenie, jeśli fachowiec będzie pojawiał się na miejscu.
Jeśli potrzebujesz wyceny wartości pojazdu, rzeczoznawca powinien to zrobić za 200-500 złotych. Stawka za sporządzenie kosztorysu naprawy pojazdu także zaczyna się od 200 złotych, jednak w tym przypadku niektórzy specjaliści będą chcieli nawet 1000 złotych. Ekspertyzy w kwestii wyceny szkody, jak i oszacowania utraty wartości pojazdu to wydatek rzędu 300-500 złotych.
Jeśli jednak szukasz rzeczoznawcy wyłącznie do sprawdzenia poprawności sporządzenia kosztorysu otrzymanego od firmy ubezpieczeniowej – możesz otrzymać pomoc specjalisty bezpłatnie. Na ToTwojaKasa.pl czekamy z ofertą, za którą nic nie zapłacisz.
Czy wycena rzeczoznawcy może doprowadzić do wypłaty zaniżonego odszkodowania?
Niestety, błędna ocena przez rzeczoznawcę samochodowego może doprowadzić do wypłaty zaniżonego odszkodowania. Nie musi wynikać to ze złej woli rzeczoznawcy, a polityki firmy ubezpieczeniowej, która obniżając wypłaconą kwotę odszkodowania, działa na niekorzyść poszkodowanego, ale oszczędza w ten sposób konkretne kwoty w skali całej działalności.
Zaniżenia w odszkodowaniach w kosztorysie najczęściej pojawiają się na skutek:
- nieuwzględnienia wszystkich usterek do naprawy,
- zaniżenia stawek za roboczogodziny specjalistów,
- orzeczenia szkody całkowitej zamiast częściowej,
- kosztorysowe użycie tańszych zamienników zamiast części oryginalnych,
- zastosowanie współczynnika odchylenia,
- uwzględnianie amortyzacji.
Bartosz Rybicki - ekspert ds. odszkodowań
Niestety, większość odszkodowań wypłacanych przez firmy ubezpieczeniowe posiada zaniżenia, które wpływają negatywnie na kwotę odszkodowania wypłacaną poszkodowanym. Wielu kierowców nie ma świadomości swoich praw – pierwsza wypłata od ubezpieczyciela to tzw. bezsporna kwota odszkodowania. Gdy dojdzie do stwierdzenia winy w oświadczeniu sprawcy kolizji lub przy pomocy policji, firma nie może odmówić wypłaty odszkodowania. Na nieszczęście kierowców, może pozostawić sobie negocjacyjny bufor albo pod pretekstem "dobrej woli" zaproponować ugodę, która zablokuje późniejsze starania o dopłatę. Po otrzymaniu pierwszej oferty o firmy warto ją przyjąć, a następnie poddać otrzymany kosztorys analizie. Tym bardziej że taka usługa w ToTwojaKasa.pl nic nie kosztuje.
Uzyskaj bezpłatną weryfikację kosztorysu naprawy pojazdu przygotowanego przez rzeczoznawcę
Jeśli w ostatnich 3 latach firma ubezpieczeniowa wypłaciła Ci odszkodowanie, ale masz wątpliwości, czy otrzymana kwota nie posiadała zaniżeń – masz okazję na bezpłatną weryfikację tej decyzji.
Wystarczy, że prześlesz otrzymany dokument od firmy ubezpieczeniowej do ToTwojaKasa.pl, a nasi specjaliści sprawdzą, czy ubezpieczyciel nie popełnił błędu na Twoją niekorzyść, wypłacając zbyt niską kwotę.
Jak przebiega cały proces?
- Zgłoś się do nas przez formularz kontaktowy na stronie ToTwojaKasa.pl.
- Dodaj dokumenty otrzymane od firmy ubezpieczeniowej – im szybciej to zrobisz, tym szybciej do Ciebie wrócimy.
- Poczekaj na kontakt ze strony specjalisty.
- Jeśli zastosowano zaniżenia, ToTwojaKasa.pl przedstawi Ci propozycję, dzięki której otrzymasz pieniądze nawet w 48 godzin od podpisania dokumentów.
Jak widzisz, cały proces jest krótki i wymaga od Ciebie jedynie podjęcia decyzji o działaniu – potem zajmiemy się sprawą. W ten sposób oszczędzasz czas, pieniądze i nerwy – jeśli znajdziemy zaniżenia, otrzymasz od nas propozycję odkupu wierzytelności – na mocy cesji wierzytelności przeniesiesz na nas prawa do procesu z firmą ubezpieczeniową. Jej rezultat nie będzie Cię obchodzić – kwota nie zmieni się niezależnie od jej rezultatu.
Możesz tylko zyskać i nie ponosisz żadnych kosztów, więc zastanów się nad naszą ofertą.
Czy można zweryfikować uprawnienia rzeczoznawcy samochodowego?
Lista rzeczoznawców samochodowych, dysponujących aktualnymi uprawnieniami do wykonywania zawodu jest ogólnodostępna. Znajduje się na stronie Ministerstw Infrastruktury na podstawie art. 79a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – prawo o ruchu drogowym.
Lista jest na bieżąco aktualizowana – pojawia się 1-4 razy w każdym miesiącu i zawiera datę publikacji.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie dokumenty potrzebuje rzeczoznawca do wydania opinii o szkodzie?
Do wydania opinii rzeczoznawca będzie potrzebował: opisu zdarzenia drogowego, zdjęć szkody, ewentualnie notatkę policyjną z miejsca zdarzenia, a przy weryfikacji przygotowanego kosztorysu – jeszcze pierwotny kosztorys i inne dokumenty, takie jak lista uszkodzeń nieuwzględniona w podstawowym kosztorysie.
Ile kosztuje rzeczoznawca w przypadku zlecenia sprawdzenia samochodu?
Cena usługi rzeczoznawcy samochodowego jest uzależniona od kilku czynników – zadania, jakie zlecamy, modelu samochodu, roku produkcji, a nawet miejsca zlecenia. Koszt nie powinien przekroczyć przedziału 200-1000 złotych.
Co zrobić, gdy odszkodowanie po wycenie rzeczoznawcy jest zbyt niska?
Jeśli uważasz, że w kosztorysie przygotowanym przez firmę ubezpieczeniową są zaniżenia, zgłoś się po poradę rzeczoznawcy, który zweryfikuje dokument. Taka usługa w serwisie ToTwojaKasa.pl jest bezpłatna.