skup odszkodowan

Skup odszkodowań OC - szybka sprzedaż szkody OC

Otrzymaj ofertę skupu odszkodowania - sprzedaży szkody OC w 48 h

ssl ikona

Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Otrzymasz od nas konkretną propozycję w ramach sprzedaży / skupu odszkodowań komunikacyjnych.

O tym, że ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania z OC sprawcy, jest świadomych coraz więcej poszkodowanych. Alternatywą dla samodzielnej batalii z ubezpieczycielem jest skup odszkodowań, inaczej sprzedaż szkody OC.

Co to jest skup zaniżonych odszkodowań, sprzedaż szkody OC?

Skup odszkodowań to proces, który polega na sprzedaży prawa do zaniżonej części odszkodowania wypłaconego w ramach polisy OC sprawcy. Pomiędzy właścicielem pojazdu (sprzedającym) a firmą odszkodowawczą (kupującym) zawierana jest umowa o cesję wierzytelności.

Zanim jednak taka umowa zostanie podpisywana, firma odszkodowawcza, a konkretnie współpracujący z nią eksperci analizują przesłany przez Ciebie kosztorys naprawy samochodu. Warto także dostarczyć otrzymaną decyzję ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania oraz zdjęcia uszkodzeń pojazdu. 

Weryfikacja wyceny naprawy auta pod kątem zaniżeń trwa przeważnie około 3 dni roboczych. Za analizę sprawy firma odszkodowawcza nie pobiera żadnych opłat. Na podstawie wyników analizy przedstawiana jest konkretna oferta. 

Jeśli uważasz, że przedstawiona oferta jest dla Ciebie korzystna to kolejnym krokiem jest właśnie zawarcie umowy. W ciągu maksymalnie 5 dni roboczych od jej podpisania na Twoje konto przelewane są uzgodnione wcześniej kwota pieniędzy.

Jakie odszkodowania są skupywane?

Skupywane są zaniżone odszkodowania, które poszkodowani otrzymali w ramach likwidacji szkody z OC sprawcy oraz AC. Nie ma żadnego znaczenia, czy szkoda jest częściowa czy całkowita.

Co istotne, aby otrzymać ofertę od firmy skupującej odszkodowania od wydania decyzji ubezpieczyciela w sprawie wypłaty odszkodowania bądź dnia powstania szkody na pojeździe nie może minąć 3 lata. Po upłynięciu tego okresu nie ma możliwości przeprowadzenia procesu skupu szkody – roszczenia odszkodowawcze ulegają po prostu przedawnieniu.

Proces skupu nie może być zrealizowany, jeśli osoba poszkodowana zawarła ugodę z ubezpieczycielem. Musisz wiedzieć, że ugoda praktycznie rzecz biorąc całkowicie zamyka drogę do ubiegania się o wyższe odszkodowanie.

Przyczynę zbyt niskiego odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela należy szukać w kosztorysie naprawy pojazdu. Zatem kwalifikują się tylko te szkody na pojeździe, które były rozliczne metodą kosztorysową. Większość kosztorysów zawiera zaniżenia, co to dokładnie oznacza? O tym poniżej.

Najczęściej firmy ubezpieczeniowe uwzględniają mocno uśrednione stawki za roboczogodzinę. Niejednokrotnie różnica pomiędzy stawką za robocizną ujętą w kalkulacji szkody a obowiązującą w warsztacie samochodowym wynosi nawet kilkadziesiąt złotych.

Kolejnym trikiem jest zastosowanie części zamiennych, czyli tańszych, nieoryginalnych części zamiennych. Tymczasem zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego w wycenie naprawy samochodu powinny się znaleźć części oryginalne – jeśli takie były zamontowane w aucie przed powstaniem szkody. 

Jeszcze kilka lat temu towarzystwa ubezpieczeniowe przy likwidacji szkody stosowały amortyzację części. Koszty naprawy zostały pomniejszane o zużycie części, a współczynnik amortyzacji był podawany procentowo. Obecnie amortyzację można ująć w kosztorysie tylko w przypadku odszkodowania z polisy autocasco. 

W miejsce amortyzacji jednak ubezpieczyciele postanowili wdrożyć rabaty na zakup części. Od końcowej wyceny kosztów naprawy odejmują zatem nawet kilkunasto-procentową zniżkę. Niestety nie każdy poszkodowany może z niej skorzystać.

Skup odszkodowań OC procedura odkupu szkody

Skup odszkodowania, sprzedaży szkody – krok po kroku

Proces skupu czy inaczej sprzedaży szkody nie jest skomplikowany, wystarczy dosłownie kilka kroków, aby na Twoim koncie bankowym w krótkim czasie pojawiły się należne Ci pieniądze w ramach odszkodowania z OC.

 • Zgłoszenie do firmy odszkodowawczej

Wystarczy, że wypełnisz bardzo krótki formularz kontaktowy podając markę pojazdu i rok jego produkcji, numer kontaktowy oraz adres e-mail.

 • Kontakt ze specjalistą ds. odszkodowań

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert ds. odszkodowań. Poinformuje Cię jakie dokumenty są nam potrzebne, aby dokonać analizy Twojej sprawy.

 • Analiza kosztorysu naprawy samochodu

Na podstawie kosztorysu naprawy auta, który otrzymałeś od ubezpieczyciela sprawcy nasi specjaliści analizują, czy w Twoim przypadku doszło do zaniżenia odszkodowania, a tym samym czy jest możliwość przeprowadzenia procesu skupu odszkodowania.

 • Umowa i wypłata pieniędzy

Po wykonanej analizie i zaakceptowaniu przez Ciebie naszej propozycji wystarczy podpisać umowę o cesję wierzytelności. Cała procedura odbywa się przez internet, a umowę dostarcza na wskazany przez Ciebie adres kurier. Po zawarciu umowy na Twoje konto przelewana jest uzgodniona wcześniej kwota.

Dlaczego warto rozważyć ofertę firmy skupującej odszkodowania?

Odkup szkody to przede wszystkim proces, w którym nie ponosisz żadnych kosztów, jest w 100% zgodny z obowiązującym prawem, a należne Ci pieniądze w ramach odszkodowania z OC sprawcy otrzymujesz w zaledwie kilka dni.

 • Szybkość procesu

Niewątpliwie skup odszkodowania wyróżnia się szybkością realizacji. Od momentu zgłoszenia się do firmy odszkodowawczej do chwili otrzymania dodatkowych pieniędzy mija zazwyczaj tylko kilka dni. 

Samodzielnie odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela to co najmniej 30 dni oczekiwania na odpowiedź ubezpieczyciela. Niejednokrotnie okres ten jest przedłużany o 60 dni z uwagi na skomplikowanie sprawy. 

Jeszcze dłużej trwa postępowanie interwencyjne Rzecznika Finansowego. W ciągu około 2 miesięcy od otrzymania wniosku Rzecznika przesyła do ubezpieczyciela pierwsze pismo, a cały proces trwa najczęściej od około 3 do 12 miesięcy.

Na wiele miesięcy batalii z ubezpieczycielem trzeba się także przygotować wybierając drogę sądową. Generalnie rzecz biorąc, jest to najdłuższa procedura, która może trwać nawet kilka lat.

 • Ryzyko i koszty

Korzystając z oferty firmy skupującej odszkodowania nie ponosisz żadnego ryzyka, a otrzymane pieniądze od firmy odszkodowawczej są Twoje – niezależnie od tego, czy firmie uda się coś uzyskać od ubezpieczyciela. 

Inaczej mówiąc, jeśli firma odszkodowawcza przegra z towarzystwem ubezpieczeniowym, to Ty nie musisz nic oddawać. Pełne ryzyko bierze na siebie firma skupująca od Ciebie odszkodowanie. 

Ponadto analiza Twojej sprawy nic Cię nie kosztuje. Firma odszkodowawcza wykonuje weryfikację kosztorysu całkowicie bezpłatnie. 

W przypadku pozostałych opcji nie ma żadnych gwarancji wygranej, a to Ty ponosisz ryzyko i wszystkie koszty związane z danym postępowaniem.

 • Formalności

Biorąc pod uwagę ten aspekt, to również odkup odszkodowania zdecydowanie wygrywa z pozostałymi rozwiązaniami. Tutaj formalności zostały ograniczone do minimum. 

korzyści z odkupu szkody

Samodzielna walka o wyższe odszkodowanie

Jeśli Twoim zdaniem otrzymana rekompensata jest zbyt niska, to masz także prawo samodzielnie walczyć o wyższe odszkodowanie. Pierwszym krokiem może być złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Musisz jednak wiedzieć, że zdecydowana większość reklamacji nie jest rozpatrywana pozytywnie dla poszkodowanego.  

Ponadto warto swoje stanowisko poprzeć niezależną opinią rzeczoznawcy samochodowego, ale taka usługa jest odpłatna, a jej koszt (nawet kilkaset złotych) nie jest zwracane przez ubezpieczyciela.

Jeśli Twoje odwołanie zostanie odrzucone przez ubezpieczyciela to możesz wnioskować do Rzecznika Finansowego o interwencję lub przeprowadzenie postępowania polubownego. Jest to jednak proces, który może się ciągnąć dosyć długo i niekonieczne zakończyć się wypłatą należnego odszkodowania.

Pozostaje również droga sądowa, ale i tutaj nie ma żadnej gwarancji wygranej, a proces może trwać nawet kilkadziesiąt miesięcy, a dodatkowo jest kosztowny i stresujący.

Podsumowanie

 • Jednym z powodów zaniżonych odszkodowań z OC sprawcy są zastosowane w kosztorysach uśrednione stawki za roboczogodzinę.
 • Od decyzji ubezpieczyciela masz prawo się odwołać.
 • Jako osoba poszkodowana możesz skorzystać z oferty firmy, która zajmuje się skupem odszkodowań.
 • Proces odkupu szkody jest szybki, prosty, pozbawiony ryzyka i zbędnych formalności.
3.6 17 votes
Ocena
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

samochód ikona
Wybierz markę pojazdu...
Popularne marki Audi BMW Citroen Dacia Fiat Ford Hyundai Infiniti Jaguar Kia Land Rover Lexus Mazda Mercedes-Benz Mini Nissan Opel Peugeot Porsche Renault SEAT Skoda Suzuki Toyota Volkswagen Volvo Pozostałe marki AC AMC Abarth Acura Adler Alfa Romeo Alpina Alpine Ariel Aro Asia Aston Martin Aurus Austin Austin Healey BOVA BYD Baic Bentley Bombardier Borgward Boro Brilliance Bristol Bugatti Buick Cadillac Callaway Capron Carbodies Caterham ChangFeng Changan Changhe Chery Chevrolet Chrysler Cizeta Coggiola DAF DFM DS Dadi Daewoo Daihatsu Daimler Dallas Datsun De Tomaso DeLorean Derways Dodge DongFeng Doninvest Eagle Efini Excalibur FAW FSO Ferrari Fisker Foton Fruehauf Fuqi Fuso GAZ GMC Geely Genesis Geo Great Wall Groz Hafei Haima Harley-Davidson Haval Hawtai Hindustan Holden Honda HuangHai Hummer Hurtan IZH Innocenti Invicta Iran Khodro Isdera Isuzu Iveco JAC JMC Jeep Jiangnan Jinbei Kawasaki Koenigsegg Kombat Krone LTI Lamberet Lamborghini Lancia Landwind Lifan Lincoln Lotus LuAZ Luxgen MG Mahindra Man Marcos Marlin Marussia Maruti Maserati Maybach McLaren Mega Mercury Metrocab Microcar Minelli Mitsubishi Mitsuoka Monte Carlo Morgan Moskal Noble Nysa Oldsmobile Osca Packard Pagani Panoz Paykan Perodua Plymouth Pontiac Premier Proton Puma Qoros Qvale RAM Ravon Reliant Renaissance Cars Rimac Rolfo Rolls-Royce Ronart Rover SAM SMA SMZ Saab Saipa Saleen Samsung Santana Saturn Scania Schmitz Scion Setra Shifeng ShuangHuan Smart Solaris Soueast Spectre Spyker SsangYong Stas Subaru TVR TagAZ Talbot Tata Tatra Tesla Tianma Tianye Tofas Trabant Trouillet Trumpchi UAZ UNIVERSAL Van Hool Vauxhall Vector Venturi Vortex WAZ (Łada) Wartburg Westfield Wielton Wiesmann Willys Wuling Xin Kai Yamaha ZAZ ZIŁ ZX Zastava Zibar Zotye Inne auto
kalendarz ikona
Wybierz rok produkcji...
2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

imię ikona
wiadomość ikona
telefon ikona