jak uzyskac odszkodowanie po wypadku

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Krok po kroku

Wypadek to zdarzenie drogowe, w wyniku którego są osoby ranne bądź ofiary śmiertelne. Za odniesione szkody należy się rekompensata. Dowiedz się, jak otrzymać odszkodowanie po wypadku?

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?

Przygotuj dane i dokumenty

Aby zgłosić szkodę u ubezpieczyciela potrzebujesz kilku podstawowych danych oraz dokumentów. Przede wszystkim musisz znać dane sprawcy wypadku, a w szczególności nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego i numer polisy

Istotnym dokumentem w zależności od rodzaju zgłaszanej szkody może być m.in. notatka policyjna, karta informacyjna leczenia szpitalnego.

Złóż wniosek o odszkodowanie

Szkodę zgłaszasz do tego ubezpieczyciela, u którego polisę OC wykupił sprawca wypadku. W przypadku, gdy nie znasz nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy to możesz skorzystać z internetowej bazy UFG. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny jego pojazdu.

Czekaj na decyzję Towarzystwa Ubezpieczeniowego

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na podjęcie decyzji w sprawie odszkodowania – przyznaniu lub odmowie wypłaty świadczenia.

W jakim czasie należy zgłosić szkodę z OC?

Na zgłoszenie szkody z OC sprawcy zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego masz 3 lata. Jeśli zgłoszenie dot. szkody na osobie, a jest ona wynikiem przestępstwa, to okres ten wynosi aż 20 lat.

Ze złożeniem wniosku o odszkodowanie po wypadku nie warto jednak zwlekać. Najlepiej jak najszybciej skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Im szybciej zgłosisz szkodę, tym szybciej otrzymasz środki na jej likwidację. 

Nie jest też żadną tajemnicą fakt, że szkody z upływem czasu mają tendencję do zwiększania swoich “rozmiarów”. Dlatego też nie ma sensu odkładać kontaktu z ubezpieczycielem na później.

jakie odszkodowanie po wypadku

Odszkodowanie po wypadku i zadośćuczynienie

Generalnie rzecz biorąc szkody powstałe w wyniku zdarzenia drogowego dzielimy na materialne i niematerialne – inaczej określane jako majątkowe i osobowe. 

Straty w majątku czyli m.in. uszkodzony samochód, utracony dochód, zniszczone w pojeździe przedmioty np. telefon komórkowy, koszty leczenia – są rekompensowane świadczeniem nazywanym odszkodowaniem. 

Z kolei roszczenie za szkody niemajątkowe np. cierpienie, negatywne odczucia, jest określane jako zadośćuczynienie.

Odszkodowanie po wypadku oraz zadośćuczynienie to oddzielne roszczenia, o wypłatę których możesz wnioskować do ubezpieczyciela. Jako podstawę prawną warto podać kodeks cywilny, a konkretnie:

 • art. 361 k.c. – odszkodowanie to naprawienie szkody o charakterze materialnym lub utraconych korzyści;
 • art. 363 k.c. – osoba poszkodowana ma prawo zdecydować w jakiej formie ma zostać naprawiona szkoda – przywrócenie do stanu sprzed zdarzenia czy zapłata określonej kwoty pieniężnej.
świadczenia po wypadku

Uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia – jakie odszkodowanie po wypadku można otrzymać?

Art. 444 k.c. mówi, że w przypadku uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia osoba poszkodowana ma prawo domagać się naprawienia szkody, co obejmuje wszelkie koszty powstałe w wyniku wypadku.

Od ubezpieczyciela można zatem domagać się zwrotu kosztów:

 • opieki lekarskiej,
 • rehabilitacji,
 • zakupu leków i sprzętu medycznego,
 • dojazdu do szpitala, lekarza, apteki,
 • zakupu produktów na specjalistyczną dietę,
 • opieki – nie tylko profesjonalnej opiekunki, ale i osoby najbliższej.

Ponadto jako poszkodowany możesz wnioskować o pokrycie strat w dochodach oraz zwrotu kosztów szkoleń czy kursów – w przypadku konieczności zmiany kwalifikacji zawodowych. 

Oczywiście wysokość świadczeń nie może być wyższa nic ponad to, co poszkodowany wyda czy utraci związku z wypadkiem. Nie może dojść do sytuacji, w której osoba poszkodowana dzięki odszkodowaniu wzbogaci się. Celem rekompensaty jest przecież wyrównanie strat. 

Warto też wiedzieć, że jeśli jako poszkodowany potrzebujesz np. natychmiastowej rehabilitacji, a czas oczekiwania na to działanie lecznicze w ramach NFZ jest długi, to możesz skorzystać z usług prywatnych specjalistów, a ubezpieczyciel będzie zobowiązany do pokrycia kosztów.

Na co zwrócić uwagę starając się o odszkodowanie i zadośćuczynienie?

Zanim rozpoczniesz procedurę ubiegania się o świadczenie w ramach polisy OC sprawcy zastanów się, jaką sumę pieniężną chcesz otrzymać. Pamiętaj, że celem odszkodowania ubezpieczeniowego nie jest bezpodstawne wzbogacenie się poszkodowanego.

Sumiennie gromadź wszelkie dokumenty będące dowodem poniesionych strat w związku ze zdarzeniem drogowym. Do wniosku, oczywiście w zależności od sytuacji warto załączyć wszelkie faktury i rachunki za np. zakup leków, orzeczenia lekarskie czy inne dokumenty mające związek z poniesioną szkodą. 

W szczegółowy sposób przedstaw okoliczności wypadku. Konieczne dołącz notatkę informacyjną o zdarzeniu drogowym sporządzoną przez funkcjonariuszy policji. Notatka policyjna to bardzo ważny dokument przy obsłudze szkody przez ubezpieczyciela.

Co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany lub nie posiada OC?

Jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia drogowego i nie udało się ustalić jego tożsamości bądź sprawca nie posiadał ważnej polisy OC, to o odszkodowanie możesz wnioskować do UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Co istotne szkodę możesz zgłosić u dowolnego ubezpieczyciela, który obsługuje polisy OC. Możesz zatem w sprawie likwidacji szkody skontaktować się towarzystwem ubezpieczeniowym, u którego masz wykupione obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.

Ile wynosi odszkodowanie powypadkowe i zadośćuczynienie?

Niezwykle trudno jest podać konkretną kwotę na jaką możesz liczyć jako poszkodowany. Każda sprawa jest przecież indywidualna, a wiele zależy od rodzaju szkody czy trwałych następstw wypadku

 • Wysokość odszkodowania za szkodę na pojeździe

W przypadku szkody na pojeździe odszkodowanie powinno pozwolić na przywrócenie auta do stanu, w jakim był przed zdarzeniem drogowym. Kosztorys naprawy samochodu bardzo często jednak posiada liczne zaniżenia. 

Ubezpieczyciel chcąc obniżyć wysokość świadczenia uwzględnia w wycenie naprawy np. ceny tańszych, nieoryginalnych części – tzw. zamienników. Nie powinien tego robić, jeśli w Twoim aucie były zamontowane części oryginalne. 

Jako poszkodowany masz prawo złożyć reklamację u ubezpieczyciela, jeśli uważasz że przyznane odszkodowanie jest zbyt niskie. Niestety odwołania od decyzji ubezpieczyciela są nagminnie odrzucane. Możesz także skorzystać z oferty dopłaty do odszkodowania i otrzymać dodatkowe środki w kilka dni.

kwoty świadczeń
 • Wysokość zadośćuczynienia

Jeśli występujesz do ubezpieczyciela sprawcy z wnioskiem o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę to musisz wskazać konkretną kwotę roszczenia, a w uzasadnieniu wyjaśnić jej wysokość. 

Właśnie określenie konkretnej kwoty zadośćuczynienia jest najczęstszym problemem osób poszkodowanych w wyniku wypadku komunikacyjnego. W przepisach prawnych na próżno można szukać wytycznych, które określałyby wysokość tego świadczenia. 

Biorąc jednak pod uwagę orzecznictwo sądowe można wywnioskować, że wpływ na wysokość zadośćuczynienia ma m.in.:

 • czas leczenia oraz rehabilitacji,
 • wiek oraz płeć osoby poszkodowanej,
 • stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu, 
 • rokowania na przyszłość poszkodowanego,
 • pogorszenie sytuacji życiowej osoby poszkodowanej.

Uważasz, że wypłata od ubezpieczyciela jest za niska? Złóż odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania uszczerbek na zdrowiu. Jeśli masz problem z ustaleniem wysokości roszczenia to rozważ pomoc oferowaną przez kancelarię odszkodowawczą.

Podsumowanie

 • Spisz dane sprawcy wypadku, w tym szczególności numer polisy OC bądź numer rejestracyjny pojazdu. 
 • Na zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela masz 3 lata, ale nie zwlekaj i nie czekaj do ostatniej chwili. 
 • Bądź świadomy, że oprócz odszkodowania może Ci przysługiwać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. 
 • Skrupulatnie zbieraj wszystkie dokumenty związane z wypadkiem. 
 • Gdy nie jest znana tożsamość sprawcy lub sprawca nie miał polisy OC szkodę możesz zgłosić do UFG.
5 4 votes
Ocena
Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Doświadczony redaktor internetowy żywo zainteresowany tematyką odszkodowań. Od kilku lat pogłębia swoją wiedzę dot. dochodzenia roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Jej specjalizacją jest problematyka związana z odszkodowaniami z OC sprawcy wypadku oraz polis autocasco. Prywatnie pochłania ją motoryzacja, turystyka górska oraz ekranizacje i adaptacje kryminalnych powieści.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

samochód ikona
Wybierz markę pojazdu...
Popularne marki Audi BMW Citroen Dacia Fiat Ford Hyundai Infiniti Jaguar Kia Land Rover Lexus Mazda Mercedes-Benz Mini Nissan Opel Peugeot Porsche Renault SEAT Skoda Suzuki Toyota Volkswagen Volvo Pozostałe marki AC AMC Abarth Acura Adler Alfa Romeo Alpina Alpine Ariel Aro Asia Aston Martin Aurus Austin Austin Healey BOVA BYD Baic Bentley Bombardier Borgward Boro Brilliance Bristol Bugatti Buick Cadillac Callaway Capron Carbodies Caterham ChangFeng Changan Changhe Chery Chevrolet Chrysler Cizeta Coggiola DAF DFM DS Dadi Daewoo Daihatsu Daimler Dallas Datsun De Tomaso DeLorean Derways Dodge DongFeng Doninvest Eagle Efini Excalibur FAW FSO Ferrari Fisker Foton Fruehauf Fuqi Fuso GAZ GMC Geely Genesis Geo Great Wall Groz Hafei Haima Harley-Davidson Haval Hawtai Hindustan Holden Honda HuangHai Hummer Hurtan IZH Innocenti Invicta Iran Khodro Isdera Isuzu Iveco JAC JMC Jeep Jiangnan Jinbei Kawasaki Koenigsegg Kombat Krone LTI Lamberet Lamborghini Lancia Landwind Lifan Lincoln Lotus LuAZ Luxgen MG Mahindra Man Marcos Marlin Marussia Maruti Maserati Maybach McLaren Mega Mercury Metrocab Microcar Minelli Mitsubishi Mitsuoka Monte Carlo Morgan Moskal Noble Nysa Oldsmobile Osca Packard Pagani Panoz Paykan Perodua Plymouth Pontiac Premier Proton Puma Qoros Qvale RAM Ravon Reliant Renaissance Cars Rimac Rolfo Rolls-Royce Ronart Rover SAM SMA SMZ Saab Saipa Saleen Samsung Santana Saturn Scania Schmitz Scion Setra Shifeng ShuangHuan Smart Solaris Soueast Spectre Spyker SsangYong Stas Subaru TVR TagAZ Talbot Tata Tatra Tesla Tianma Tianye Tofas Trabant Trouillet Trumpchi UAZ UNIVERSAL Van Hool Vauxhall Vector Venturi Vortex WAZ (Łada) Wartburg Westfield Wielton Wiesmann Willys Wuling Xin Kai Yamaha ZAZ ZIŁ ZX Zastava Zibar Zotye Inne auto
kalendarz ikona
Wybierz rok produkcji...
2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

imię ikona
wiadomość ikona
telefon ikona