
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Krok po kroku
Wypadek to zdarzenie drogowe, w wyniku którego są osoby ranne bądź ofiary śmiertelne. Za odniesione szkody należy się rekompensata. Dowiedz się, jak otrzymać odszkodowanie po wypadku?
Spis treści:
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?
Przygotuj dane i dokumenty
Aby zgłosić szkodę u ubezpieczyciela potrzebujesz kilku podstawowych danych oraz dokumentów. Przede wszystkim musisz znać dane sprawcy wypadku, a w szczególności nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego i numer polisy.
Istotnym dokumentem w zależności od rodzaju zgłaszanej szkody może być m.in. notatka policyjna, karta informacyjna leczenia szpitalnego.
Złóż wniosek o odszkodowanie
Szkodę zgłaszasz do tego ubezpieczyciela, u którego polisę OC wykupił sprawca wypadku. W przypadku, gdy nie znasz nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy to możesz skorzystać z internetowej bazy UFG. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny jego pojazdu.
Czekaj na decyzję Towarzystwa Ubezpieczeniowego
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na podjęcie decyzji w sprawie odszkodowania – przyznaniu lub odmowie wypłaty świadczenia.
W jakim czasie należy zgłosić szkodę z OC?
Na zgłoszenie szkody z OC sprawcy zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego masz 3 lata. Jeśli zgłoszenie dot. szkody na osobie, a jest ona wynikiem przestępstwa, to okres ten wynosi aż 20 lat.
Ze złożeniem wniosku o odszkodowanie po wypadku nie warto jednak zwlekać. Najlepiej jak najszybciej skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Im szybciej zgłosisz szkodę, tym szybciej otrzymasz środki na jej likwidację.
Nie jest też żadną tajemnicą fakt, że szkody z upływem czasu mają tendencję do zwiększania swoich “rozmiarów”. Dlatego też nie ma sensu odkładać kontaktu z ubezpieczycielem na później.

Odszkodowanie po wypadku i zadośćuczynienie
Generalnie rzecz biorąc szkody powstałe w wyniku zdarzenia drogowego dzielimy na materialne i niematerialne – inaczej określane jako majątkowe i osobowe.
Straty w majątku czyli m.in. uszkodzony samochód, utracony dochód, zniszczone w pojeździe przedmioty np. telefon komórkowy, koszty leczenia – są rekompensowane świadczeniem nazywanym odszkodowaniem.
Z kolei roszczenie za szkody niemajątkowe np. cierpienie, negatywne odczucia, jest określane jako zadośćuczynienie.
Odszkodowanie po wypadku oraz zadośćuczynienie to oddzielne roszczenia, o wypłatę których możesz wnioskować do ubezpieczyciela. Jako podstawę prawną warto podać kodeks cywilny, a konkretnie:
- art. 361 k.c. – odszkodowanie to naprawienie szkody o charakterze materialnym lub utraconych korzyści;
- art. 363 k.c. – osoba poszkodowana ma prawo zdecydować w jakiej formie ma zostać naprawiona szkoda – przywrócenie do stanu sprzed zdarzenia czy zapłata określonej kwoty pieniężnej.

Uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia – jakie odszkodowanie po wypadku można otrzymać?
Art. 444 k.c. mówi, że w przypadku uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia osoba poszkodowana ma prawo domagać się naprawienia szkody, co obejmuje wszelkie koszty powstałe w wyniku wypadku.
Od ubezpieczyciela można zatem domagać się zwrotu kosztów:
- opieki lekarskiej,
- rehabilitacji,
- zakupu leków i sprzętu medycznego,
- dojazdu do szpitala, lekarza, apteki,
- zakupu produktów na specjalistyczną dietę,
- opieki – nie tylko profesjonalnej opiekunki, ale i osoby najbliższej.
Ponadto jako poszkodowany możesz wnioskować o pokrycie strat w dochodach oraz zwrotu kosztów szkoleń czy kursów – w przypadku konieczności zmiany kwalifikacji zawodowych.
Oczywiście wysokość świadczeń nie może być wyższa nic ponad to, co poszkodowany wyda czy utraci związku z wypadkiem. Nie może dojść do sytuacji, w której osoba poszkodowana dzięki odszkodowaniu wzbogaci się. Celem rekompensaty jest przecież wyrównanie strat.
Warto też wiedzieć, że jeśli jako poszkodowany potrzebujesz np. natychmiastowej rehabilitacji, a czas oczekiwania na to działanie lecznicze w ramach NFZ jest długi, to możesz skorzystać z usług prywatnych specjalistów, a ubezpieczyciel będzie zobowiązany do pokrycia kosztów.
Na co zwrócić uwagę starając się o odszkodowanie i zadośćuczynienie?
Zanim rozpoczniesz procedurę ubiegania się o świadczenie w ramach polisy OC sprawcy zastanów się, jaką sumę pieniężną chcesz otrzymać. Pamiętaj, że celem odszkodowania ubezpieczeniowego nie jest bezpodstawne wzbogacenie się poszkodowanego.
Sumiennie gromadź wszelkie dokumenty będące dowodem poniesionych strat w związku ze zdarzeniem drogowym. Do wniosku, oczywiście w zależności od sytuacji warto załączyć wszelkie faktury i rachunki za np. zakup leków, orzeczenia lekarskie czy inne dokumenty mające związek z poniesioną szkodą.
W szczegółowy sposób przedstaw okoliczności wypadku. Konieczne dołącz notatkę informacyjną o zdarzeniu drogowym sporządzoną przez funkcjonariuszy policji. Notatka policyjna to bardzo ważny dokument przy obsłudze szkody przez ubezpieczyciela.
Co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany lub nie posiada OC?
Jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia drogowego i nie udało się ustalić jego tożsamości bądź sprawca nie posiadał ważnej polisy OC, to o odszkodowanie możesz wnioskować do UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Co istotne szkodę możesz zgłosić u dowolnego ubezpieczyciela, który obsługuje polisy OC. Możesz zatem w sprawie likwidacji szkody skontaktować się towarzystwem ubezpieczeniowym, u którego masz wykupione obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.
Ile wynosi odszkodowanie powypadkowe i zadośćuczynienie?
Niezwykle trudno jest podać konkretną kwotę na jaką możesz liczyć jako poszkodowany. Każda sprawa jest przecież indywidualna, a wiele zależy od rodzaju szkody czy trwałych następstw wypadku
- Wysokość odszkodowania za szkodę na pojeździe
W przypadku szkody na pojeździe odszkodowanie powinno pozwolić na przywrócenie auta do stanu, w jakim był przed zdarzeniem drogowym. Kosztorys naprawy samochodu bardzo często jednak posiada liczne zaniżenia.
Ubezpieczyciel chcąc obniżyć wysokość świadczenia uwzględnia w wycenie naprawy np. ceny tańszych, nieoryginalnych części – tzw. zamienników. Nie powinien tego robić, jeśli w Twoim aucie były zamontowane części oryginalne.
Jako poszkodowany masz prawo złożyć reklamację u ubezpieczyciela, jeśli uważasz że przyznane odszkodowanie jest zbyt niskie. Niestety TU nagminnie odrzucają odwołania. Możesz także skorzystać z oferty dopłaty do odszkodowania i otrzymać dodatkowe środki w kilka dni.

- Wysokość zadośćuczynienia
Jeśli występujesz do ubezpieczyciela sprawcy z wnioskiem o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę to musisz wskazać konkretną kwotę roszczenia, a w uzasadnieniu wyjaśnić jej wysokość.
Właśnie określenie konkretnej kwoty zadośćuczynienia jest najczęstszym problemem osób poszkodowanych w wyniku wypadku komunikacyjnego. W przepisach prawnych na próżno można szukać wytycznych, które określałyby wysokość tego świadczenia.
Biorąc jednak pod uwagę orzecznictwo sądowe można wywnioskować, że wpływ na wysokość zadośćuczynienia ma m.in.:
- czas leczenia oraz rehabilitacji,
- wiek oraz płeć osoby poszkodowanej,
- stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu,
- rokowania na przyszłość poszkodowanego,
- pogorszenie sytuacji życiowej osoby poszkodowanej.
Jeśli masz problem z ustaleniem wysokości roszczenia to rozważ pomoc oferowaną przez kancelarię odszkodowawczą.
Podsumowanie
- Spisz dane sprawcy wypadku, w tym szczególności numer polisy OC bądź numer rejestracyjny pojazdu.
- Na zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela masz 3 lata, ale nie zwlekaj i nie czekaj do ostatniej chwili.
- Bądź świadomy, że oprócz odszkodowania może Ci przysługiwać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
- Skrupulatnie zbieraj wszystkie dokumenty związane z wypadkiem.
- Gdy nie jest znana tożsamość sprawcy lub sprawca nie miał polisy OC szkodę możesz zgłosić do UFG.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować
Dostarczamy wiedzę o odszkodowaniach komunikacyjnych. Najważniejsze informacje dla poszkodowanych w jednym miejscu.

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC?
Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC?
Dopłata do odszkodowania to alternatywa dla zazwyczaj długotrwałej i nierzadko kosztownej batalii z ubezpieczycielem. Procedura nie jest skomplikowana, a co najważniejsze wszystko odbywa się online.

Kosztorys naprawy samochodu, jak zweryfikować ?
Kosztorys naprawy samochodu, jak zweryfikować ?
Zaniżona wycena naprawy pojazdu to bardzo częste zjawisko. Ubezpieczyciele stosują różnego rodzaju triki, aby poszkodowany otrzymał jak najmniejsze odszkodowanie z OC sprawcy. Gdzie występują zaniżenia?

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy odwołanie, ugoda czy dopłata?
Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy odwołanie, ugoda czy dopłata?
Otrzymałeś zbyt niskie odszkodowanie z OC sprawcy? Masz prawo złożyć odwołanie lub skorzystać z oferty dopłaty. Jakie są wady i zalety tych rozwiązań? Które z nich wybrać?