Kosztorys naprawy samochodu

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Otrzymaj bezpłatną pomoc w uzyskaniu wyższego odszkodowania!

ssl ikona

Ubezpieczyciel przyznał Ci zbyt niskie odszkodowanie? Nie musisz sam walczyć o należne pieniądze! Za darmo przeanalizujemy Twoją sprawę i zaproponujemy atrakcyjne rozwiązanie!

Otrzymałeś odmowę wypłaty odszkodowania? Uważasz, że przyznane świadczenie jest zaniżone? Możesz złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela! Jak je napisać, aby było skuteczne?

Kiedy złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania?

Na złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego masz 3 lata. Po upływie tego okresu Twoje roszczenie wobec Towarzystwa Ubezpieczeniowego ulega przedawnieniu.

Wyjątkiem są sytuacje, w których szkoda jest skutkiem przestępstwa lub czynu niedozwolonego. Wówczas do przedawnienia roszczeń dochodzi dopiero w momencie upływu kolejno 20 oraz 10 lat. 

Na sporządzenie oraz złożenie odwołania masz zatem sporo czasu, ale akurat w tym przypadku pośpiech jest jak najbardziej wskazany. Dlaczego? Wraz z upływem czasu mogą się zacierać istotne dla sprawy fakty związane ze zdarzeniem. Ponadto ubezpieczyciel na odpowiedź na Twoje pismo ma 30 dni, a w skomplikowanych sprawach ma możliwość wydłużenia tego czasu do aż 60 dni.

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela powinno zawierać kilka kluczowych kwestii, aby przyniosło dla Ciebie oczekiwany efekt w postaci przyznania świadczenia czy otrzymania wyższego odszkodowania.

W odwołaniu należy powołać się na podstawę prawną. Chodzi tutaj o ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. 

W piśmie przedstaw konkretne argumenty oraz liczby, że wnioskowane pieniądze Ci się po prostu należą. Najkrócej mówiąc, musisz ubezpieczycielowi udowodnić swoje racje.

W dokumencie powinieneś umieścić następujące informacje:

 • Twoje dane osobowe,
 • dane zakładu ubezpieczeń,
 • numer polisy,
 • numer decyzji ubezpieczyciela,
 • numer szkody.

Oczywiście w odwołaniu musi się znaleźć uzasadnienie. Nie chodzi tutaj o długie opracowanie, ale konkretne fakty i liczby, które wpłyną na zmianę decyzji ubezpieczyciela. 

Dobrze, jeśli jesteś w posiadaniu dokumentów, które potwierdzają że pokrycie kosztów naprawy jest nierealne z zaproponowanej przez ubezpieczyciela kwoty odszkodowania. 

Powinieneś być dobrze zorientowany w cenach części samochodowych oraz stawkach za robociznę mechanika, blacharza i lakiernika. W odwołaniu przedstaw, że ich wartości zostały zaniżone. Podobnie, jeśli Twoje odwołanie dot. zaniżonej wyceny pojazdu, to udowodnij że jest inaczej. 

Idealnie, jeśli do odwołania na poparcie swoich wyliczeń dołączysz ekspertyzę niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Taka usługa jednak kosztuje kilkaset złotych i niestety opinia nie jest wiążąca dla zakładu ubezpieczeń.

odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Jak złożyć odwołanie od decyzji PZU lub innego ubezpieczyciela?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela możesz złożyć ustnie, w formie tradycyjnej, czyli pisemnie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

W pierwszym przypadku możesz udać się do najbliższego oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego, a z tej wizyty zostanie sporządzony protokół. Możesz także skontaktować się z ubezpieczycielem telefonicznie dzwoniąc na numer infolinii. 

Jeśli chcesz złożyć odwołanie drogą elektroniczną to pamiętaj, aby upewnić się czy Towarzystwo Ubezpieczeniowe umożliwia taką formę kontaktu. Reklamację możesz złożyć także za pomocą operatora pocztowego. Do pisma dołącz także wszystkie niezbędne załączniki.

Ile czasu ma ubezpieczyciel na odpowiedź?

Ubezpieczyciel powinien odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 30 dni od dnia otrzymania odwołania. Termin odpowiedzi obowiązuje od dnia wejścia ustawy w życie rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym

Jeszcze do niedawna nie było przepisów, które regulowałyby kwestie związane z czasem w jakim powinien zakład ubezpieczeń rozpatrzyć odwołanie. 

Wyjątkiem są sprawy skomplikowane, które wymagają dłuższego rozpoznania. W takim przypadku ubezpieczyciel na odpowiedź ma 60 dni, ale jest zobowiązany poinformować Cię o przyczynie opóźnienia, pozostałych do wyjaśnienia okolicznościach oraz prawdopodobnym terminie rozpatrzenia reklamacji. 

Pamiętaj, że jeśli ubezpieczyciel nie wyśle do Ciebie takiego zawiadomienia albo w ogóle nie odpowie na odwołanie, to oznacza że sprawa jest rozstrzygnięta na Twoją korzyść.

Co zrobić, w przypadku odmownej odpowiedzi ubezpieczyciela?

Jeśli odpowiedź ubezpieczyciela jest odmowna to możesz wystąpić do Rzecznika Finansowego z prośbą o rozpatrzenie sprawy. Ponadto możesz wybrać któryś z mechanizmów polubownego rozwiązywania sporów bądź wstąpić na drogę sądową.

Nie oszukujmy się, towarzystwo ubezpieczeniowe tak jak każda inna firma nastawiona jest na osiąganie jak najlepszych wyników finansowych. 

To oznacza, że nawet jeśli Twoje odwołanie będzie zawierać szczegółowe uzasadnienie to i tak możesz spotkać się z odmowną decyzją zakładu ubezpieczeń. Masz jednak jeszcze kilka innych możliwości. 

Samodzielne odwołanie czy pomoc specjalistów?

Zanim jednak napiszesz, a następnie złożysz samodzielnie odwołanie od decyzji ubezpieczyciela powinieneś rozważyć, czy warto w ogóle podjąć to ryzyko czy lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów.

Twoje odwołanie będzie przecież rozpatrywać ten sam organ, który odmówił przyznania świadczenia czy wypłacił niesatysfakcjonującą Cię kwotę. 

Jest spore prawdopodobieństwo, że zostaną wykonane kolejne oględziny Twojego samochodu. To może oznaczać zakwalifikowanie mniejszej liczby części do naprawy bądź wręcz odwrotnie większej, co skutkować może uznaniem szkody za całkowitą, która nierzadko jest korzystniejsza dla ubezpieczyciela, a nie właściciela pojazdu. 

Zakład ubezpieczeń co prawda może zaproponować Ci nieco wyższą kwotę, ale i tak nie będzie ona wystarczająca, aby przywrócić Twój samochód do stanu sprzed zdarzenia drogowego. Ponadto akceptując kolejną wycenę naprawy może oczekiwać od Ciebie podpisania ugody

Alternatywą dla samodzielnej walki z ubezpieczycielem jest dopłata do odszkodowania. Proces jej uzyskania jest prosty i pozbawiony zbędnych formalności. Pieniądze na Twoje konto mogą trafić już w ciągu kilku dni od zawarcia umowy o cesję wierzytelności pomiędzy Tobą a firmą odszkodowawczą. 

Cała procedura jest prosta, realizowana bez zbędnych formalności, a dodatkowe pieniądze trafiają do poszkodowanego w ciągu kilku dni od podpisania umowy o cesję wierzytelności.

Wystarczy kilka kroków, aby uzyskać dopłatę do odszkodowania:

 1. Wyślij kosztorys naprawy pojazdu.
 2. W ciągu 2-3 dni roboczych zostanie przeprowadzona bezpłatna analiza kosztorysu.
 3. Jeśli Twoje odszkodowanie jest zaniżone, otrzymasz propozycję dopłaty.
 4. Po podpisaniu umowy cesji wierzytelności realizowany jest przelew na Twoje konto na ustaloną wcześniej kwotę.

Dopłatę do odszkodowania warto rozważyć chociażby z tego powodu, że nic nie ryzykujesz, nie ponosisz żadnych kosztów, a dodatkowe pieniądze otrzymujesz w ciągu kilku dni.  

To firma odszkodowawcza musi walczyć z ubezpieczycielem – nie mając żadnej gwarancji że wygra, a w razie przegranej nie będzie się domagać od Ciebie zwrotu przelanych środków.

Podsumowanie:

 • Na złożenie odwołania od decyzji masz 3 lata.
 • Pisząc reklamację zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak podstawa prawna czy uzasadnienie.
 • Odwołanie możesz złożyć ustnie, pisemnie lub drogą elektroniczną.
 • Ubezpieczyciel na Twoją reklamację powinien odpowiedzieć w ciągu 30 dni, a w wyjątkowej sytuacji w terminie maks. 60 dni.
 • Alternatywą dla samodzielnego ubiegania się o wyższe odszkodowanie jest dopłata do odszkodowania.
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

samochód ikona
Wybierz markę pojazdu...
Popularne marki Audi BMW Citroen Dacia Fiat Ford Hyundai Infiniti Jaguar Kia Land Rover Lexus Mazda Mercedes-Benz Mini Nissan Opel Peugeot Porsche Renault SEAT Skoda Suzuki Toyota Volkswagen Volvo Pozostałe marki AC AMC Abarth Acura Adler Alfa Romeo Alpina Alpine Ariel Aro Asia Aston Martin Aurus Austin Austin Healey BOVA BYD Baic Bentley Bombardier Borgward Boro Brilliance Bristol Bugatti Buick Cadillac Callaway Capron Carbodies Caterham ChangFeng Changan Changhe Chery Chevrolet Chrysler Cizeta Coggiola DAF DFM DS Dadi Daewoo Daihatsu Daimler Dallas Datsun De Tomaso DeLorean Derways Dodge DongFeng Doninvest Eagle Efini Excalibur FAW FSO Ferrari Fisker Foton Fruehauf Fuqi Fuso GAZ GMC Geely Genesis Geo Great Wall Groz Hafei Haima Harley-Davidson Haval Hawtai Hindustan Holden Honda HuangHai Hummer Hurtan IZH Innocenti Invicta Iran Khodro Isdera Isuzu Iveco JAC JMC Jeep Jiangnan Jinbei Kawasaki Koenigsegg Kombat Krone LTI Lamberet Lamborghini Lancia Landwind Lifan Lincoln Lotus LuAZ Luxgen MG Mahindra Man Marcos Marlin Marussia Maruti Maserati Maybach McLaren Mega Mercury Metrocab Microcar Minelli Mitsubishi Mitsuoka Monte Carlo Morgan Moskal Noble Nysa Oldsmobile Osca Packard Pagani Panoz Paykan Perodua Plymouth Pontiac Premier Proton Puma Qoros Qvale RAM Ravon Reliant Renaissance Cars Rimac Rolfo Rolls-Royce Ronart Rover SAM SMA SMZ Saab Saipa Saleen Samsung Santana Saturn Scania Schmitz Scion Setra Shifeng ShuangHuan Smart Solaris Soueast Spectre Spyker SsangYong Stas Subaru TVR TagAZ Talbot Tata Tatra Tesla Tianma Tianye Tofas Trabant Trouillet Trumpchi UAZ UNIVERSAL Van Hool Vauxhall Vector Venturi Vortex WAZ (Łada) Wartburg Westfield Wielton Wiesmann Willys Wuling Xin Kai Yamaha ZAZ ZIŁ ZX Zastava Zibar Zotye Inne auto
kalendarz ikona
Wybierz rok produkcji...
2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

imię ikona
wiadomość ikona
telefon ikona