to twoja kasa header 1

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

Miałeś szkodę? Odbierz dopłatę w 48 h

ssl ikona

Jeśli w ciągu 3 ostatnich lat miałeś szkodę na pojeździe, to możesz ubiegać się o dopłatę do odszkodowania. Prześlij kosztorys naprawy pojazdu, a my go bezpłatnie przeanalizujemy. Otrzymasz od nas konkretną propozycję!

Do kolizji drogowej nie trzeba wzywać policji, jeśli kierowcy są zgodni co do przebiegu zdarzenia. Wówczas wystarczy sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji. Jak je napisać?

Kolizja drogowa a wypadek. Jaka jest różnica?

Kolizja drogowa to takie zdarzenie drogowe, w wyniku którego nikt nie ucierpiał, tzn. nie ma osób rannych czy ofiar śmiertelnych. Oczywiście doszło do uszkodzenia samochodów, ale szkody zazwyczaj nie są zbyt rozległe i ograniczają się do np. obtarć, zarysowań czy wgnieceń. 

Z powodu właśnie niewielkich rozmiarów szkody na pojeździe kolizja często jest nazywana stłuczką. Jeśli uczestnicy kolizji są zgodni, co do przebiegu całego zdarzenia, to nie ma obowiązku prawnego, aby na miejsce wzywać policję. W tym przypadku wystarczy, że ze sprawcą kolizji spiszesz oświadczenie. 

Natomiast wypadek to zdarzenie w wyniku, którego są ranni lub zabici. W takiej sytuacji obowiązkowo na miejsce należy wezwać funkcjonariuszy. Nie można bez zgody służb przestawiać pojazdów biorących udział w wypadku.

Kiedy należy spisać oświadczenie, a kiedy wezwać policję?

Oświadczenie można spisać, jeśli zarówno sprawca kolizji, jak i osoba poszkodowana nie ma żadnych zastrzeżeń co do przebiegu zdarzenia drogowego. 

Sporządzenie takiego dokumentu ułatwia i przyspiesza proces likwidacji szkody z OC sprawcy. To dobre rozwiązanie, jeśli obie strony zgadzają się co do przyczyny i winnego kolizji. 

Trzeba też mieć na uwadze fakt, że funkcjonariusze z powodu zbyt dużej liczby zgłoszeń nie mają możliwości w najbliższym czasie pojawić się na miejscu zdarzenia. Kolejną zaletą spisania oświadczenia jest zatem oszczędność czasu.     

Dla sprawcy oświadczenie jest korzystniejszą opcją, bo przyjazd na miejsce policji oznacza dla niego m.in. otrzymanie mandatu za spowodowanie kolizji. Kodeks wykroczeń przewiduje mandat w wysokości do 500 zł i sześć punktów karnych. 

Oświadczenie do dokument, który jest sporządzany przez uczestników kolizji, w którym sprawca przyznaje, że to on jest winny spowodowaniu zdarzenia drogowego

Osoba poszkodowana na podstawie takiego oświadczenia może zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy o wypłatę odszkodowania za szkodę na pojeździe. 

Natomiast policję należy wezwać, jeśli nie ma pewności, kto z uczestników jest winny spowodowania kolizji. Na numer 112 należy zadzwonić także, jeśli sprawca jest niekwestionowany, ale nie chce podpisać stosownego oświadczenia. Funkcjonariusze pomogą rozstrzygnąć spór. 

Jeśli masz wątpliwości, czy sprawca w momencie zdarzenia jest trzeźwy, to również powinieneś wezwać na miejsce kolizji policję. Funkcjonariusze mają prawo sprawdzić, czy kierowca jest pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających.

Funkcjonariuszy należy wezwać także, jeśli:

  • sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub jest nieznany,
  • są osoby ranne lub ofiary śmiertelne,
  • sprawca nie posiada dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, ważnego ubezpieczenia OC pojazdu,
  • wynikiem zdarzenia są poważne utrudnienia w ruchu drogowym.
oświadczenie sprawcy kolizji

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – wzór do pobrania (PDF)

Co prawda nie ma żadnych przeciwwskazań, aby spisać oświadczenie sprawcy kolizji odręcznie, na zwykłej kartce papieru, ale wygodniej jest skorzystać z gotowego wzoru.

Pobierz przygotowany przez totwojakasa.pl wzór oświadczenia sprawcy kolizji, wydrukuj go i na wszelki wypadek przechowuj w aucie.

Oświadczenie powinno zawierać następujące informacje:

  • dane osobowe poszkodowanego i sprawcy,
  • dane adresowe uczestników kolizji,
  • dane ich pojazdów,
  • nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca posiada polisę OC na dany pojazd,
  • numer polisy OC oraz okres obowiązywania ubezpieczenia.

W dokumencie musi się oczywiście znaleźć treść oświadczenia, z którego będzie jednoznacznie wynikać, kto jest sprawcą kolizji.

Nie może zabraknąć opisu zdarzenia, czyli:

  • okoliczności m.in. dokładna data kolizji, przebieg zdarzenia oraz jego skutki,
  • opis uszkodzeń pojazdów – poszkodowanego i sprawcy,
  • opis uszkodzeń przedmiotów, które zostały uszkodzone w trakcie zdarzenia,
  • dane osobowe świadków kolizji (konieczne są ich podpisy)
  • podpis osoby poszkodowanej oraz sprawcy (czytelne podpisy).

Dodatkowo warto sporządzić szkic sytuacyjny kolizji, tzn. rozrysować chwilę zdarzenia, rozmieszczenie znaków drogowych itd. Prawidłowo wykonany szkic zapewne przyczyni się do szybszego otrzymania odszkodowania z OC.

Oświadczenie sprawcy a oświadczenie o zdarzeniu drogowym

Często oświadczenie sprawcy jest mylone z oświadczeniem o zdarzeniu drogowym. Tymczasem są to zupełnie inne pisma.

We wspólnym oświadczeniu o zdarzeniu drogowym, które zostało przygotowane przez Rzecznika Finansowego, nie ma mowy o przyznaniu się sprawcy do spowodowania stłuczki.

Jest to zatem tylko podobne pismo do oświadczenia sprawcy kolizji, potwierdza jedynie przebieg zdarzenia drogowego oraz tożsamość jego uczestników. Nie ma w nim wystarczającego miejsca do umieszczenia opisu sytuacji.

W oświadczeniu sprawcy jest zapis mówiący o tym, że sprawca przyznaje się do spowodowania kolizji drogowej.

Stłuczka na parkingu

Stłuczka na parkingu może się zdarzyć każdemu kierowcy. Powstałe w jej wyniku szkody, co prawda są niewielkie, ale naprawa pojazdu bywa niejednokrotnie dosyć kosztowna. 

Najczęściej przyczynami kolizji na parkingu są: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, wciskanie się między zaparkowane samochody mimo braku wystarczającego miejsca, czy po prostu niezachowanie ostrożności podczas włączania się do ruchu. 

W przypadku stłuczki na parkingu warto sporządzić oświadczenie – jeśli oczywiście uczestnicy zdarzenia są zgodni co do jego przebiegu. Jeśli nie jest możliwe osiągnięcie porozumienia, to należy wezwać na miejsce policję.

Oświadczenie a zgłoszenie szkody z OC sprawcy

W przypadku, gdy mamy do czynienia z kolizją, a razem ze sprawcą sporządzisz stosowane oświadczenie, w którym uznaje on swoją winę, to ten dokument w zupełności wystarczy, aby dokonać zgłoszenia szkody z OC sprawcy.

Szkodę możesz zgłosić – jeśli jest taka możliwość u swojego ubezpieczyciela w ramach BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkody) albo u ubezpieczyciela sprawcy. 

Istotną kwestią przy zgłoszeniu szkody jest podanie numeru polisy OC. Możesz za pomocą bazy UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) sprawdzić, czy sprawca kolizji miał wykupione obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. 

Warto wiedzieć, że na zgłoszenie szkody masz aż 3 lata, ale lepiej nie zwlekać z tą czynnością i jak najszybciej powiadomić ubezpieczyciela. Wówczas łatwiej jest udowodnić zakładowi ubezpieczeń uszkodzenia auta oraz koszty naprawy.

Oświadczenie sprawcy wypadku a wypłata odszkodowania

Jeśli uczestnicy wypadku lub kolizji doszli do porozumienia i spisali oświadczenie sprawcy wypadku to nie powinno być żadnych problemów z wypłatą odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Jest jednak jeden, ale istotny warunek – sprawca potwierdzi u swojego ubezpieczyciela przebieg zdarzenia. Towarzystwo Ubezpieczeniowe kontaktuje się w celu weryfikacji oświadczenia telefonicznie lub wysyła stosowne pismo. 

Zdarzają się sytuacje, w których sprawca wycofuje się ze swojego wcześniejszego stanowiska i nie przyznaje się do winy. Kierowcy nierzadko w ten sposób chcą uniknąć utraty zniżek na zakup polisy OC. 

W takim przypadku mogą przydać Ci się inne dowody np. zeznania świadków zdarzenia, zdjęcia z miejsca zdarzenia, czy nagrania z pobliskiego monitoringu.

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy

Wielu poszkodowanych nie zdaje sobie sprawy, że otrzymało zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy. Ubezpieczyciel szybko wypłaca tzw. kwotę bezsporną, licząc że osoba poszkodowana uzna, że sprawa jest zakończona. 

Zdecydowana większość wycen napraw pojazdów zawierania zaniżenia w postaci m.in. uwzględnienia części zamiennych zamiast oryginalnych, zastosowanie zbyt niskich stawek za robociznę mechanika, blacharza czy lakiernika. 

Dlatego warto przesłać firmie odszkodowawczej do weryfikacji kosztorys naprawy pojazdu, który został wcześniej przedstawiony przez ubezpieczyciela. Analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna, a jak pokazują statystyki niemal każda wycena zawiera zaniżenia.

Firma odszkodowawcza w przypadku wykrycia zaniżeń proponuje dopłatę do odszkodowania. Jest to alternatywa dla procesu samodzielnego ubiegania się o wyższe świadczenie, a niejednokrotnie sprawa ma swój finał dopiero na drodze sądowej. 

O dopłatę do odszkodowania można się starać, jeśli od powstania szkody bądź wydania decyzji przez ubezpieczyciela nie minęły jeszcze 3 lata.  

W przypadku dopłaty w dosłownie kilka dni po podpisaniu umowy cesji wierzytelności na Twoje konto bankowe wpłynie ustalona wcześniej kwota dopłaty.

Podsumowanie:

  • Kolizja to takie zdarzenie na drodze, w wyniku którego nikt nie ucierpiał oraz nie ma żadnych ofiar śmiertelnych.
  • W przypadku kolizji nie ma obowiązku wzywania na miejsce funkcjonariuszy policji.
  • Jeśli sprawca uznaje swoją winę to należy sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji.
  • W oświadczeniu sprawcy kolizji powinny się znaleźć m.in. dane uczestników, dane polisy OC, opis zdarzenia.
  • Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym to nie to samo, co oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.
  • Spisane oświadczenie jest pomocne w procesie likwidacji szkody z polisy OC sprawcy.
  • Wielu poszkodowanych otrzymuje zbyt niskie odszkodowanie.
  • Dopłata do odszkodowania to najszybszy sposób na otrzymanie dodatkowych pieniędzy, które można przeznaczyć na naprawę pojazdu.
3.8 6 votes
Ocena
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

samochód ikona
Wybierz markę pojazdu...
Popularne marki Audi BMW Citroen Dacia Fiat Ford Hyundai Infiniti Jaguar Kia Land Rover Lexus Mazda Mercedes-Benz Mini Nissan Opel Peugeot Porsche Renault SEAT Skoda Suzuki Toyota Volkswagen Volvo Pozostałe marki AC AMC Abarth Acura Adler Alfa Romeo Alpina Alpine Ariel Aro Asia Aston Martin Aurus Austin Austin Healey BOVA BYD Baic Bentley Bombardier Borgward Boro Brilliance Bristol Bugatti Buick Cadillac Callaway Capron Carbodies Caterham ChangFeng Changan Changhe Chery Chevrolet Chrysler Cizeta Coggiola DAF DFM DS Dadi Daewoo Daihatsu Daimler Dallas Datsun De Tomaso DeLorean Derways Dodge DongFeng Doninvest Eagle Efini Excalibur FAW FSO Ferrari Fisker Foton Fruehauf Fuqi Fuso GAZ GMC Geely Genesis Geo Great Wall Groz Hafei Haima Harley-Davidson Haval Hawtai Hindustan Holden Honda HuangHai Hummer Hurtan IZH Innocenti Invicta Iran Khodro Isdera Isuzu Iveco JAC JMC Jeep Jiangnan Jinbei Kawasaki Koenigsegg Kombat Krone LTI Lamberet Lamborghini Lancia Landwind Lifan Lincoln Lotus LuAZ Luxgen MG Mahindra Man Marcos Marlin Marussia Maruti Maserati Maybach McLaren Mega Mercury Metrocab Microcar Minelli Mitsubishi Mitsuoka Monte Carlo Morgan Moskal Noble Nysa Oldsmobile Osca Packard Pagani Panoz Paykan Perodua Plymouth Pontiac Premier Proton Puma Qoros Qvale RAM Ravon Reliant Renaissance Cars Rimac Rolfo Rolls-Royce Ronart Rover SAM SMA SMZ Saab Saipa Saleen Samsung Santana Saturn Scania Schmitz Scion Setra Shifeng ShuangHuan Smart Solaris Soueast Spectre Spyker SsangYong Stas Subaru TVR TagAZ Talbot Tata Tatra Tesla Tianma Tianye Tofas Trabant Trouillet Trumpchi UAZ UNIVERSAL Van Hool Vauxhall Vector Venturi Vortex WAZ (Łada) Wartburg Westfield Wielton Wiesmann Willys Wuling Xin Kai Yamaha ZAZ ZIŁ ZX Zastava Zibar Zotye Inne auto
kalendarz ikona
Wybierz rok produkcji...
2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

imię ikona
wiadomość ikona
telefon ikona