
Najczęściej zadawane pytania
Przeczytaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają osoby poszkodowane w wypadkach bądź kolizjach drogowych.
Jak sprawdzić, czy wysokość odszkodowania jest prawidłowo wyliczona przez towarzystwo ubezpieczeniowe?
Masz dwie możliwości: skorzystanie z usługi niezależnego rzeczoznawcy, albo wysłanie kosztorysu naprawy samochodu do firmy odszkodowawczej, która wykona darmową analizę.
Dopłata do odszkodowania - co to jest?
Jest to alternatywne rozwiązanie dla osób, które otrzymały od ubezpieczyciela zbyt niskie odszkodowanie. Po wykonanej analizie kosztorysu firma odszkodowawcza proponuje konkretną kwotę dopłaty, która po akceptacji klienta oraz zawarciu umowy cesji wierzytelności trafia na wskazane konto bankowe.
Jak otrzymać dopłatę do odszkodowania?
Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz internetowy oraz prześlesz kosztorys naprawy pojazdu, który otrzymałeś od zakładu ubezpieczeń. Doświadczony rzeczoznawca samochodowy wykonuje bezpłatną analizę Twojej sprawy.
Jeśli wycena ubezpieczyciela zawiera zaniżenia otrzymasz propozycję dopłaty do odszkodowania. Po zaakceptowaniu oferty ma miejsce zawarcie umowy cesji wierzytelności. W ciągu kilku dni realizowany jest przelew na Twoje konto bankowe.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy?
O dopłatę starać się mogą osoby, które w ciągu ostatnich 3 lat miały z nieswojej winy szkodę na pojeździe. Generalnie rzecz biorąc liczy się data wydania decyzji o przyznaniu odszkodowania. Koniecznym warunkiem do otrzymania dopłaty jest brak zawarcia ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym. Ugoda praktycznie zamyka drogę do dochodzenia dalszych roszczeń. Trzecim warunkiem jest rozliczenie szkody metodą kosztorysową, czyli inaczej gotówkową. W przypadku rozliczenia bezgotówkowego nie ma możliwości otrzymania dopłaty.
Ile wynosi dopłata do odszkodowania?
Każda sprawa dopłaty do odszkodowania jest rozpatrywana indywidualnie. Średnia wysokość wypłacanej przez nas dopłaty wynosi 2300 zł. Niejednokrotnie kwota dopłaty jest wyższa, niż samo wypłacone przez ubezpieczyciela świadczenie.
Dlaczego od kwoty dopłaty należy odprowadzić podatek?
W myśl aktualnych przepisów prawnych dopłata do odszkodowania komunikacyjnego jest dochodem. Kwestią odprowadzenia podatku nie musisz jednak się przejmować – to my go odprowadzamy do urzędy skarbowego.
W związku z tym przesyłamy do Ciebie PIT11. Ty jedynie w rocznym zeznaniu podatkowym musisz ująć otrzymaną kwotę dopłaty.