
Jak zweryfikować kosztorys naprawy samochodu?
Zaniżony kosztorys naprawy samochodu to bardzo częste zjawisko. Ubezpieczyciele stosują różnego rodzaju triki, aby poszkodowany otrzymał jak najmniejsze odszkodowanie z OC sprawcy. Gdzie występują zaniżenia?
Spis treści:
Kosztorys naprawy samochodu, jak go sprawdzić pod kątem zaniżeń?
Ten dokument jest nazywany także ustaleniem wysokości odszkodowania. Właśnie na jego podstawie ubezpieczyciel wypłaca świadczenie. W zdecydowanej większości przypadków wartość szkody na pojeździe nie jest prawidłowo określona.
Zastosowanie części zamiennych
Ubezpieczyciele nierzadko zamiast uwzględnić w kosztorysie ceny części oryginalnych biorą pod uwagę tańsze zamienniki. Tymczasem jak orzekł Sąd Najwyższy, jeśli przed zdarzeniem drogowym w danym pojeździe były zamontowane oryginalne części, to ceny takich części powinny znajdować się w wycenie naprawy.
Naprawa uszkodzonych części
Towarzystwa ubezpieczeniowe nierzadko rekomendują naprawę uszkodzonej części zamiast zakupu nowej. Okazuje się jednak, że zgodnie ze sztuką taka część powinna zostać wymieniona na nową.
Zastosowanie rabatów na zakup części
Na samym końcu kosztorysu często pojawia się informacja o udzieleniu rabatu na zakup części u danego dostawcy. Zazwyczaj jest to kilka bądź kilkanaście procent.
Warto jednak wiedzieć, że generalnie rzecz biorąc wysokie zniżki otrzymują zazwyczaj tylko warsztaty samochodowe, które regularnie zamawiają spore ilości części.
Niewystarczająca ilość materiałów
W kosztorysach często uwzględniona jest zbyt mała ilość materiałów, które są niezbędne do naprawy – szczególnie części lakierniczych.

Co zrobić, gdy odszkodowanie jest zaniżone?
Jeśli uważasz, że Twoje odszkodowanie z OC sprawcy jest zbyt niskie to praktycznie masz dwa wyjścia. Pierwszym jest złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela, a drugim skorzystanie z oferty dopłaty do odszkodowania.
Odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela
Masz prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania. Na złożenie takiego pisma masz aż 3 lata, ale im szybciej zdecydujesz się na ten krok, tym lepiej.
Samodzielna walka z ubezpieczycielem może Cię jednak kosztować sporo nerwów i czasu. Towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie uznają reklamację, a jeśli już to proponują wypłatę nieco wyższego odszkodowania niż pierwotnie. Kwota ta jednak i tak z dużym prawdopodobieństwem będzie mocno odbiegać od tej, która Ci się należy.
Do odwołania warto załączyć kosztorys wykonany przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Koszt takiej ekspertyzy to jednak aż około 500 zł.
Musisz też mieć na uwadze fakt, że tego rodzaju sprawy niejednokrotnie mają swój finał dopiero na sali sądowej. Jak powszechnie wiadomo droga sądowa trwa nawet kilka lat i wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Ponadto nie ma żadnej gwarancji, że zakończy się pozytywnie dla poszkodowanego.
Dopłata do odszkodowania
To zdecydowanie najszybsza droga do otrzymania dodatkowych pieniędzy dla osób, które w ciągu 3 ostatnich lat miały szkodę na pojeździe, a kosztorys naprawy zawiera zaniżenia.
Cała procedura uzyskania dopłaty do odszkodowania jest pozbawiona zbędnych formalności. Aby otrzymać konkretną ofertę dopłaty wystarczy wypełnić krótki formularz internetowy i przesłać kosztorys naprawy samochodu.
W ciągu 2-3 dni roboczych wykwalifikowani specjaliści sprawdzą wycenę Twojej szkody, która została zaproponowana przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Kosztorys naprawy samochodu jest analizowany przez nas bezpłatnie.
Po zaakceptowaniu oferty oraz podpisaniu umowy cesji wierzytelności ustalona kwota jest przelewana na wskazane przez Ciebie konto bankowe. Tym sposobem w zaledwie kilka dni możesz otrzymać dodatkowe pieniądze – nie ponosząc żadnych kosztów oraz ryzyka.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dopłatę?
Nie w każdym przypadku właściciel uszkodzonego pojazdu z winy innego kierowcy może wnioskować o dopłatę do odszkodowania.
Dopłaty do odszkodowań możesz otrzymać jeśli:
- nie minęły 3 lata od powstania szkody na pojeździe bądź wydania decyzji w sprawie odszkodowania,
- wypłacone świadczenie z OC sprawcy jest zaniżone.
Pamiętaj, że w przypadku dopłaty do odszkodowania nie ma znaczenia rodzaj powstałej szkody, tzn. czy Towarzystwo Ubezpieczeniowe orzekło o szkodzie całkowitej czy częściowej. Dopłatę można uzyskać także w przypadku braku naprawy pojazdu lub jego sprzedaży.
Dopłaty nie otrzymasz, jeśli minął okres przedawnienia roszczeń albo została zawarta ugoda z zakładem ubezpieczeń. Podpisanie ugody jest w zasadzie równoznaczne z zamknięciem sobie drogi do ubiegania się o wyższe świadczenie. Dopłata do odszkodowania nie jest możliwa także w przypadku wybrania metody serwisowej likwidacji szkody, czyli inaczej rozliczenia bezgotówkowego.
Jak wygląda proces dopłaty do odszkodowania?
Proces nie jest skomplikowany. Analizujemy Twój kosztorys naprawy pojazdu pod kątem ewentualnych zaniżeń. Na wynik tej bezpłatnej analizy trzeba czekać zazwyczaj 2-3 dni robocze. Weryfikację wyceny Towarzystwa Ubezpieczeniowego wykonują niezależni rzeczoznawcy samochodowi.
Na podstawie przeprowadzonej analizy kosztorysu przedstawiamy ofertę dopłaty do odszkodowania. Kwoty dopłat są różne – każda sprawa jest inna i jest rozpatrywana indywidualnie. Niejednokrotnie jednak dopłata przewyższa wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie.
Jeśli zaakceptujesz zaproponowaną ofertę to przygotowywana jest umowa o cesję wierzytelności. Tego rodzaju umowa jest określana także jako przelew wierzytelności.
Jest podpisywana pomiędzy obecnym wierzycielem (cedentem) a osobą trzecią (cesjonariuszem). Cesjonariusz nabywa wierzytelność – w tym przypadku jest to prawo do wyższego odszkodowania z tytułu szkody na pojeździe. Natomiast cedent otrzymuje wynagrodzenie za sprzedaż szkody.
W ciągu kilku dni po podpisaniu umowy realizujemy na Twoje konto bankowe przelew na ustaloną wcześniej kwotę.
Czy można uzyskać dopłatę do odszkodowania AC?
Dopłatę możesz uzyskać również w przypadku zbyt niskiego odszkodowania z polisy autocasco. Odszkodowanie z AC jest jednak wypłacane tylko w określonych sytuacjach, które zostały przewidziane w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Najczęściej świadczenie jest wypłacane w przypadku kradzieży pojazdu, uszkodzenia samochodu z winy właściciela, zderzenia z dziką zwierzyną czy w wyniku pożaru.
Bardzo często jednak w zapisach polisy AC znajdziemy brak odpowiedzialności ubezpieczyciela w razie zaistnienia rażącego niedbalstwa osoby ubezpieczonej. Na odszkodowanie z AC nie można liczyć np. jeśli kierowca prowadził auto pod wpływem alkoholu, bądź dany pojazd nie miał ważnego przeglądu technicznego.
Aby otrzymać propozycję dopłaty należy przesłać do bezpłatnej analizy nie tylko kosztorys naprawy pojazdu, ale i także wszystkie strony zawartej polisy autocasco.
O co jeszcze może wnioskować poszkodowany?
Niewiele osób poszkodowanych ma wiedzę, że odszkodowanie za szkodę na pojeździe to nie jedyne świadczenie o jakie może się ubiegać z OC sprawcy.
Jeśli Twój samochód jest całkiem nowy, tzn. okres jego użytkowania nie przekracza 5-6 lat to być może otrzymasz odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej.
Co ciekawe jest to odszkodowanie, a o możliwości jego uzyskania ubezpieczyciele zazwyczaj nie informują uprawnionych. Jeśli chcesz otrzymać taką rekompensatę musisz złożyć osobny wniosek i spełnić kilka warunków, np. pierwsza szkoda na elemencie metalowym.
Jako poszkodowany możesz także wnioskować o zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy jeśli:
- Twoje auto jest naprawiane w warsztacie,
- dowód rejestracyjny został zatrzymany przez Policję,
- samochodem nie można poruszać się po drogach z powodu rozległych szkód.
Aby otrzymać zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego zazwyczaj wystarczy zadzwonić na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego. W większości przypadków ubezpieczyciele współpracują z firmami wynajmującymi samochody. Ty wypożyczysz auto, a rozliczenie odbywa się między Towarzystwem Ubezpieczeniowym a wynajmującym.
Podsumowanie:
- Niemal każdy kosztorys naprawy samochodu zawiera zaniżenia zaniżenia.
- Ubezpieczyciele stosują triki, aby wypłacić jak najmniejsze odszkodowanie np. uwzględniają tańsze zamienniki zamiast części oryginalnych.
- W przypadku zaniżonego odszkodowania z OC można złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela lub skorzystać z oferty dopłaty do odszkodowania.
- Dopłatę można także uzyskać do odszkodowania z AC.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować
Dostarczamy wiedzę o odszkodowaniach komunikacyjnych. Najważniejsze informacje dla poszkodowanych w jednym miejscu.

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC?
Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC?
Dopłata do odszkodowania to alternatywa dla zazwyczaj długotrwałej i nierzadko kosztownej batalii z ubezpieczycielem. Procedura nie jest skomplikowana, a co najważniejsze wszystko odbywa się online.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Krok po kroku
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Krok po kroku
Wypadek to zdarzenie drogowe, w wyniku którego są osoby ranne bądź ofiary śmiertelne. Za odniesione szkody należy się rekompensata. Dowiedz się, jak otrzymać odszkodowanie po wypadku?

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy odwołanie, ugoda czy dopłata?
Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy odwołanie, ugoda czy dopłata?
Otrzymałeś zbyt niskie odszkodowanie z OC sprawcy? Masz prawo złożyć odwołanie lub skorzystać z oferty dopłaty. Jakie są wady i zalety tych rozwiązań? Które z nich wybrać?

Ile można dostać odszkodowania za kolizję?
Ile można dostać odszkodowania za kolizję?
Miałeś wypadek lub kolizję, a winę za jego spowodowanie ponosi inny kierowca? Z jego OC możesz uzyskać odszkodowanie. Sprawdź, jak je otrzymać!