Kosztorys naprawy samochodu

Jak zweryfikować kosztorys naprawy samochodu?

Zaniżony kosztorys naprawy samochodu to bardzo częste zjawisko. Ubezpieczyciele stosują różnego rodzaju triki, aby poszkodowany otrzymał jak najmniejsze odszkodowanie z OC sprawcy. Gdzie występują zaniżenia?

Zastosowanie części zamiennych

Ubezpieczyciele nierzadko zamiast uwzględnić w kosztorysie ceny części oryginalnych biorą pod uwagę tańsze zamienniki. Tymczasem jak orzekł Sąd Najwyższy, jeśli przed zdarzeniem drogowym w danym pojeździe były zamontowane oryginalne części, to ceny takich części powinny znajdować się w wycenie naprawy.

Naprawa uszkodzonych części

Towarzystwa ubezpieczeniowe nierzadko rekomendują naprawę uszkodzonej części zamiast zakupu nowej. Okazuje się jednak, że zgodnie ze sztuką taka część powinna zostać wymieniona na nową.

Zastosowanie rabatów na zakup części

Na samym końcu kosztorysu często pojawia się informacja o udzieleniu rabatu na zakup części u danego dostawcy. Zazwyczaj jest to kilka bądź kilkanaście procent. 

Warto jednak wiedzieć, że generalnie rzecz biorąc wysokie zniżki otrzymują zazwyczaj tylko warsztaty samochodowe, które regularnie zamawiają spore ilości części.

Niewystarczająca ilość materiałów

W kosztorysach często uwzględniona jest zbyt mała ilość materiałów, które są niezbędne do naprawy – szczególnie części lakierniczych.

jak zweryfikować kosztorys naprawy samochodu

Co zrobić, gdy odszkodowanie jest zaniżone?

Jeśli uważasz, że Twoje odszkodowanie z OC sprawcy jest zbyt niskie to praktycznie masz dwa wyjścia. Pierwszym jest złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela, a drugim skorzystanie z oferty dopłaty do odszkodowania.

Odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela

Masz prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania. Na złożenie takiego pisma masz aż 3 lata, ale im szybciej zdecydujesz się na ten krok, tym lepiej.

Samodzielna walka z ubezpieczycielem może Cię jednak kosztować sporo nerwów i czasu. Towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie uznają reklamację, a jeśli już to proponują wypłatę nieco wyższego odszkodowania niż pierwotnie. Kwota ta jednak i tak z dużym prawdopodobieństwem będzie mocno odbiegać od tej, która Ci się należy.

Do odwołania warto załączyć kosztorys wykonany przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Koszt takiej ekspertyzy to jednak aż około 500 zł.

Musisz też mieć na uwadze fakt, że tego rodzaju sprawy niejednokrotnie mają swój finał dopiero na sali sądowej. Jak powszechnie wiadomo droga sądowa trwa nawet kilka lat i wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Ponadto nie ma żadnej gwarancji, że zakończy się pozytywnie dla poszkodowanego.

Dopłata do odszkodowania

To zdecydowanie najszybsza droga do otrzymania dodatkowych pieniędzy dla osób, które w ciągu 3 ostatnich lat miały szkodę na pojeździe, a kosztorys naprawy zawiera zaniżenia. 

Cała procedura uzyskania dopłaty do odszkodowania jest pozbawiona zbędnych formalności. Aby otrzymać konkretną ofertę dopłaty wystarczy wypełnić krótki formularz internetowy i przesłać kosztorys naprawy samochodu.

W ciągu 2-3 dni roboczych wykwalifikowani specjaliści sprawdzą wycenę Twojej szkody, która została zaproponowana przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Kosztorys naprawy samochodu jest analizowany przez nas bezpłatnie. 

Po zaakceptowaniu oferty oraz podpisaniu umowy cesji wierzytelności ustalona kwota jest przelewana na wskazane przez Ciebie konto bankowe. Tym sposobem w zaledwie kilka dni możesz otrzymać dodatkowe pieniądze – nie ponosząc żadnych kosztów oraz ryzyka.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dopłatę?

Nie w każdym przypadku właściciel uszkodzonego pojazdu z winy innego kierowcy może wnioskować o dopłatę do odszkodowania.

Dopłaty do odszkodowań możesz otrzymać jeśli:

  • nie minęły 3 lata od powstania szkody na pojeździe bądź wydania decyzji w sprawie odszkodowania,
  • wypłacone świadczenie z OC sprawcy jest zaniżone.

Pamiętaj, że w przypadku dopłaty do odszkodowania nie ma znaczenia rodzaj powstałej szkody, tzn. czy Towarzystwo Ubezpieczeniowe orzekło o szkodzie całkowitej czy częściowej. Dopłatę można uzyskać także w przypadku braku naprawy pojazdu lub jego sprzedaży.

Dopłaty nie otrzymasz, jeśli minął okres przedawnienia roszczeń albo została zawarta ugoda z zakładem ubezpieczeń. Podpisanie ugody jest w zasadzie równoznaczne z zamknięciem sobie drogi do ubiegania się o wyższe świadczenie. Dopłata do odszkodowania nie jest możliwa także w przypadku wybrania metody serwisowej likwidacji szkody, czyli inaczej rozliczenia bezgotówkowego.

Jak wygląda proces dopłaty do odszkodowania?

Proces nie jest skomplikowany. Analizujemy Twój kosztorys naprawy pojazdu pod kątem ewentualnych zaniżeń. Na wynik tej bezpłatnej analizy trzeba czekać zazwyczaj 2-3 dni robocze. Weryfikację wyceny Towarzystwa Ubezpieczeniowego wykonują niezależni rzeczoznawcy samochodowi.

Na podstawie przeprowadzonej analizy kosztorysu przedstawiamy ofertę dopłaty do odszkodowania. Kwoty dopłat są różne – każda sprawa jest inna i jest rozpatrywana indywidualnie. Niejednokrotnie jednak dopłata przewyższa wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie.

Jeśli zaakceptujesz zaproponowaną ofertę to przygotowywana jest umowa o cesję wierzytelności. Tego rodzaju umowa jest określana także jako przelew wierzytelności.

Jest podpisywana pomiędzy obecnym wierzycielem (cedentem) a osobą trzecią (cesjonariuszem). Cesjonariusz nabywa wierzytelność – w tym przypadku jest to prawo do wyższego odszkodowania z tytułu szkody na pojeździe. Natomiast cedent otrzymuje wynagrodzenie za sprzedaż szkody.

W ciągu kilku dni po podpisaniu umowy realizujemy na Twoje konto bankowe przelew na ustaloną wcześniej kwotę.

Czy można uzyskać dopłatę do odszkodowania AC?

Dopłatę możesz uzyskać również w przypadku zbyt niskiego odszkodowania z polisy autocasco. Odszkodowanie z AC jest jednak wypłacane tylko w określonych sytuacjach, które zostały przewidziane w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Najczęściej świadczenie jest wypłacane w przypadku kradzieży pojazdu, uszkodzenia samochodu z winy właściciela, zderzenia z dziką zwierzyną czy w wyniku pożaru.

Bardzo często jednak w zapisach polisy AC znajdziemy brak odpowiedzialności ubezpieczyciela w razie zaistnienia rażącego niedbalstwa osoby ubezpieczonej. Na odszkodowanie z AC nie można liczyć np. jeśli kierowca prowadził auto pod wpływem alkoholu, bądź dany pojazd nie miał ważnego przeglądu technicznego.

Aby otrzymać propozycję dopłaty należy przesłać do bezpłatnej analizy nie tylko kosztorys naprawy pojazdu, ale i także wszystkie strony zawartej polisy autocasco.

O co jeszcze może wnioskować poszkodowany?

Niewiele osób poszkodowanych ma wiedzę, że odszkodowanie za szkodę na pojeździe to nie jedyne świadczenie o jakie może się ubiegać z OC sprawcy.

Jeśli Twój samochód jest całkiem nowy, tzn. okres jego użytkowania nie przekracza 5-6 lat to być może otrzymasz odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej.

Co ciekawe jest to odszkodowanie, a o możliwości jego uzyskania ubezpieczyciele zazwyczaj nie informują uprawnionych. Jeśli chcesz otrzymać taką rekompensatę musisz złożyć osobny wniosek i spełnić kilka warunków, np. pierwsza szkoda na elemencie metalowym.

Jako poszkodowany możesz także wnioskować o zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy jeśli:

  • Twoje auto jest naprawiane w warsztacie,
  • dowód rejestracyjny został zatrzymany przez Policję,
  • samochodem nie można poruszać się po drogach z powodu rozległych szkód.

Aby otrzymać zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego zazwyczaj wystarczy zadzwonić na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego. W większości przypadków ubezpieczyciele współpracują z firmami wynajmującymi samochody. Ty wypożyczysz auto, a rozliczenie odbywa się między Towarzystwem Ubezpieczeniowym a wynajmującym.

Podsumowanie:

  • Niemal każdy kosztorys naprawy samochodu zawiera zaniżenia zaniżenia.
  • Ubezpieczyciele stosują triki, aby wypłacić jak najmniejsze odszkodowanie np. uwzględniają tańsze zamienniki zamiast części oryginalnych.
  • W przypadku zaniżonego odszkodowania z OC można złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela lub skorzystać z oferty dopłaty do odszkodowania.
  • Dopłatę można także uzyskać do odszkodowania z AC.
Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako
członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.

totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

samochód ikona
Wybierz markę pojazdu...
Popularne marki Audi BMW Citroen Dacia Fiat Ford Hyundai Infiniti Jaguar Kia Land Rover Lexus Mazda Mercedes-Benz Mini Nissan Opel Peugeot Porsche Renault SEAT Skoda Suzuki Toyota Volkswagen Volvo Pozostałe marki AC AMC Abarth Acura Adler Alfa Romeo Alpina Alpine Ariel Aro Asia Aston Martin Aurus Austin Austin Healey BOVA BYD Baic Bentley Bombardier Borgward Boro Brilliance Bristol Bugatti Buick Cadillac Callaway Capron Carbodies Caterham ChangFeng Changan Changhe Chery Chevrolet Chrysler Cizeta Coggiola DAF DFM DS Dadi Daewoo Daihatsu Daimler Dallas Datsun De Tomaso DeLorean Derways Dodge DongFeng Doninvest Eagle Efini Excalibur FAW FSO Ferrari Fisker Foton Fruehauf Fuqi Fuso GAZ GMC Geely Genesis Geo Great Wall Groz Hafei Haima Harley-Davidson Haval Hawtai Hindustan Holden Honda HuangHai Hummer Hurtan IZH Innocenti Invicta Iran Khodro Isdera Isuzu Iveco JAC JMC Jeep Jiangnan Jinbei Kawasaki Koenigsegg Kombat Krone LTI Lamberet Lamborghini Lancia Landwind Lifan Lincoln Lotus LuAZ Luxgen MG Mahindra Man Marcos Marlin Marussia Maruti Maserati Maybach McLaren Mega Mercury Metrocab Microcar Minelli Mitsubishi Mitsuoka Monte Carlo Morgan Moskal Noble Nysa Oldsmobile Osca Packard Pagani Panoz Paykan Perodua Plymouth Pontiac Premier Proton Puma Qoros Qvale RAM Ravon Reliant Renaissance Cars Rimac Rolfo Rolls-Royce Ronart Rover SAM SMA SMZ Saab Saipa Saleen Samsung Santana Saturn Scania Schmitz Scion Setra Shifeng ShuangHuan Smart Solaris Soueast Spectre Spyker SsangYong Stas Subaru TVR TagAZ Talbot Tata Tatra Tesla Tianma Tianye Tofas Trabant Trouillet Trumpchi UAZ UNIVERSAL Van Hool Vauxhall Vector Venturi Vortex WAZ (Łada) Wartburg Westfield Wielton Wiesmann Willys Wuling Xin Kai Yamaha ZAZ ZIŁ ZX Zastava Zibar Zotye Inne auto
kalendarz ikona
Wybierz rok produkcji...
2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

imię ikona
wiadomość ikona
telefon ikona