article-banner-bg-img

08 września 2023

7 min

Dyspozycja wypłaty odszkodowania – wzór do szkody na pojeździe

Dyspozycja wypłaty odszkodowania jest niezbędna, jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie za szkodę z OC sprawcy. Jak napisać dyspozycję wypłaty odszkodowania? Co musi zawierać? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w poniższym artykule. Pokazujemy też, jak sobie poradzić z zaniżonym odszkodowaniem.

Co to jest dyspozycja wypłaty odszkodowania?

Dyspozycja wypłaty odszkodowania to dokument, dzięki któremu ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić Ci kwotę bezsporną odszkodowania. Co to jest kwota bezsporna? To taka kwota, którą towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci bez jakichkolwiek sporów sądowych, bez ugody i bez negocjacji. 

Ważne!

Niestety będzie to kwota zawierająca zaniżenia, co zauważysz chociażby dlatego, że z pewnością pieniądze z odszkodowania nie wystarczą Ci, żeby naprawić uszkodzony samochód.

Co więcej, dyspozycja wypłaty odszkodowania nie jest jedynym dokumentem, który będzie Ci potrzebny podczas całego procesu zgłoszenia szkody. Niezbędne będzie oczywiście oświadczenie sprawcy kolizji lub notatka policyjna, jeśli jej funkcjonariusze zostali wezwani na miejsce zdarzenia. Musisz też najpierw zgłosić szkodę – prawie każdy ubezpieczyciel umożliwia zgłoszenie szkody poprzez formularz na stronie internetowej, ale możesz też zrobić to osobiście, w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego.

Kto może być upoważniony do odbioru odszkodowania?

Przede wszystkim uprawniony do odbioru odszkodowania jest właściciel pojazdu, czyli osoba poszkodowana. Nie oznacza to jednak, że zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania na konto bankowe należące do kogoś innego. 

Co powinna zawierać dyspozycja wypłaty odszkodowania?

Jak napisać dyspozycję wypłaty odszkodowania? Powinna zawierać wszystkie niezbędne dane i może wyglądać jak na poniższym przykładzie. 

W dyspozycji muszą się znaleźć następujące dane:

 1. W tej sekcji musisz zawrzeć dane osoby poszkodowanej, czyli właściciela lub właścicielki pojazdu. 
 2. Towarzystwo ubezpieczeniowe w korespondencji mailowej wyśle do Ciebie różne informacje, a wśród nich będzie numer szkody, który musisz umieścić właśnie w tym miejscu.
 3. Data i miejsce sporządzenia dokumentu.
 4. Nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca miał wykupioną polisę OC.
 5. Numer konta bankowego, na które mają zostać wypłacone środki z odszkodowania.
 6. Dane osoby upoważnionej do odbioru odszkodowania, jeśli nie będzie go odbierać właściciel bądź właścicielka pojazdu.
 7. Oświadczenie o podatku VAT, jeśli jesteś płatnikiem VAT.
 8. Podpis właściciela pojazdu.
dyspozycja wypłaty odszkodowania wzór

Dane dotyczące uszkodzeń nie będą potrzebne w dyspozycji, podobnie jak numer polisy OC sprawcy i numer rejestracyjny uszkodzonego pojazdu, bo już zostały przez Ciebie wskazane podczas zgłaszania szkody do ubezpieczyciela. 

Pamiętaj, że dyspozycja wypłaty odszkodowania PZU, dyspozycja wypłaty odszkodowania Warta, dyspozycja wypłaty odszkodowania Ergo Hestia i dyspozycja do każdego innego ubezpieczyciela będą do siebie bardzo podobne. 

Na jakim etapie sprawy można wypełnić dyspozycję wypłaty odszkodowania?

Dyspozycję możesz wypełnić dopiero po tym, jak towarzystwo ubezpieczeniowe pozytywnie rozpatrzy zgłoszoną przez Ciebie szkodę. Dostaniesz wtedy decyzję i kosztorys naprawy pojazdu. Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu jest o tyle korzystna, że możesz liczyć na szybką dopłatę, jeśli ubezpieczyciel zaniży należną Ci kwotę. 

Gdy już dostaniesz decyzję, ubezpieczyciel poprosi Cię o dyspozycję wypłaty odszkodowania, żeby wypłacić Ci kwotę bezsporną. Dyspozycja będzie niezbędna, nawet jeśli przydarzy Ci się szkoda całkowita. Jak widzisz, proces uzyskania odszkodowania nie jest trudny, jeśli nie zależy Ci na uczciwej kwocie. Samodzielnie przeprowadzony proces dochodzenia odszkodowania w wyższej kwocie to już inna sprawa. 

Możesz się zdecydować na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, ale to wcale nie musi Ci pomóc. Z kolei droga sądowa wiąże się z poświęceniem sporej ilość czasu, a także wymaga uiszczenia opłat sądowych. Adwokaci i radcowie prawni też nie pracują za darmo, więc trzeba będzie zapłacić za ich usługi. Możesz też skorzystać z dopłaty do odszkodowania, o której piszemy więcej w dalszej części artykułu. 

Dyspozycja wypłaty odszkodowania – wzór do pobrania

Możesz skorzystać z naszego wzoru dyspozycji wypłaty odszkodowania. udostępniamy go w formie generatora, dlatego też wystarczy, że przejdziesz przez wszystkie kroki, wpisując odpowiednie dane. Gdy skończysz, na swoja skrzynkę pocztową dostaniesz od nas e-maila z gotowym plikiem dyspozycji wypłaty odszkodowania. 

Zgoda współwłaściciela na wypłatę odszkodowania wzór

Jeśli uszkodzony pojazd ma kilku współwłaścicieli, to w takiej sytuacji wszyscy muszą wyrazić zgodę na to, żeby towarzystwo ubezpieczeniowe przelało odszkodowanie na konto bankowe należące do jednego z nich. 

Taka zgoda musi mieć formę oświadczenia woli – musi być pisemna. 

Czy dzięki dyspozycji wypłaty odszkodowania dostaniesz całe należne Ci odszkodowanie?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, po wysłaniu dyspozycji wypłaty odszkodowania do zakładu ubezpieczeń dostaniesz odszkodowanie w kwocie bezspornej. Niestety kwota bezsporna może być niewystarczająca, żeby naprawić samochód, nawet korzystając z części zamiennych. 

Co możesz zrobić, żeby to zmienić? Do uzyskania odszkodowania w uczciwej kwocie będzie Ci potrzebna dopłata do odszkodowania. To szybki sposób na dodatkowe pieniądze. Bardzo istotne jest też to, że dopłata do odszkodowania nie jest obarczona żadnym ryzykiem, więc nie musisz się obawiać, że cokolwiek stracisz. 

Jak to działa?

My odkupimy od Ciebie szkodę poprzez umowę cesji wierzytelności. Jeśli przegramy w sądzie, to będziemy stratni, ale Ty nie musisz się tym przejmować, bo umowa cesji będzie zawierać zapisy, dzięki którym możesz po prostu korzystać z pieniędzy z dopłaty, niezależnie od wyniku sprawy.

Co więcej, dopłatę dostaniesz już w ciągu kilku dni, nie będzie to związane z długim czasem oczekiwania, jak w przypadku odwołania lub sporu sądowego z towarzystwem ubezpieczeniowym. Dzięki wypłacie odszkodowania w ramach dopłaty możesz wykorzystać pieniądze, jak tylko zechcesz, pojazd jest Twoją własnością i możesz go naprawić w taki sposób, jaki Ci odpowiada, biorąc pod uwagę jakość części, koszty robocizny i renomę warsztatu. 

Dzięki dyspozycji wypłaty odszkodowania możesz rozpocząć proces dochodzenia odszkodowania, ale to dopłata zapewni Ci wystarczające środki na naprawę pojazdu. 

Podsumowanie

 • Dyspozycja wypłaty odszkodowania jest niezbędna, aby ubezpieczyciel mógł Ci wypłacić odszkodowanie w kwocie bezspornej.
 • W większości przypadków możesz złożyć dyspozycję wypłaty odszkodowania, korzystając z internetowego formularza na stronie ubezpieczyciela.
 • Kwota bezsporna, którą zapewni Ci dyspozycja wypłaty odszkodowania, może być powiększona o korzystną dopłatę od naszej firmy.
 • Dopłatę możesz dostać nawet po 3 latach od dnia, w którym ubezpieczyciel wydał decyzję o przyznaniu Ci odszkodowania.

Źródła

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf https://www.proama.pl/przydatne_informacje/wazne_dokumenty/aktualne/dyspozycja_wyplaty_odszkodowania.pdf https://gen.helpfind.pl/dyspozycja-wyplaty-odszkodowania/

Oceń nasz artykuł

Daj znać, jak oceniasz nasz artykuł

  Ekspert w dziedzinie szkód w pojeździe. Posiada wiele lat doświadczenia związanego z odszkodowaniami, nie tylko tymi dotyczącymi szkód w pojeździe. Dba, aby jego artykuły były źródłem rzetelnych informacji. Pilnuje, aby teksty były podane w przystępnej formie, dzięki czemu są one łatwe do zrozumienia dla czytelników.

  Czytaj więcej

  Te artykuły również mogą Cię zainteresować

  Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dot. dopłat do odszkodowań komunikacyjnych.

  Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto ją zawrzeć, jaka jest alternatywa

  9 min

  10 lipca 2024 roku

  Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto ją zawrzeć, jaka jest alternatywa

  Funkcjonuje błędne przekonanie, że ugoda jest konieczna do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy.

  Odwołanie od decyzji PZU – wniosek z omówieniem

  10 min

  5 lipca 2024 roku

  Odwołanie od decyzji PZU – wniosek z omówieniem

  Uważasz, że należy Ci się wyższe odszkodowanie od PZU? Zobacz, jak napisać odwołanie i zyskać dopłatę.

  Wypłata odszkodowania PZU. Jak zgłosić szkodę, jak przebiega proces likwidacji

  11 min

  2 lipca 2024 roku

  Wypłata odszkodowania PZU. Jak zgłosić szkodę, jak przebiega proces likwidacji

  Sprawdź, jak przebiega proces wypłaty odszkodowania z polisy OC w PZU. Przeczytaj, jak uzyskać dopłatę.

  Jak przygotować odwołanie od decyzji Generali – wzór dokumentu z omówieniem

  9 min

  13 czerwca 2024 roku

  Jak przygotować odwołanie od decyzji Generali – wzór dokumentu z omówieniem

  Jeśli uważasz, że Generali wypłaciło Ci zbyt niskie odszkodowanie – złóż odwołanie od decyzji. Tutaj znajdziesz wzór dokumentu

  Sprawdź więcej artykułów

  KONTAKT

  Zamów połączenie
  z konsultantem

  Minimum formalności

  Darmowa analiza kosztorysu

  Pieniądze na Twoim koncie nawet w 48 h