dyspozycja wypłaty odszkodowania
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania

Dyspozycja wypłaty odszkodowania jest niezbędna, jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie za szkodę z OC sprawcy. Jak napisać dyspozycję wypłaty odszkodowania? Co musi zawierać? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w poniższym artykule. Pokazujemy też, jak sobie poradzić z zaniżonym odszkodowaniem.

Co to jest dyspozycja wypłaty odszkodowania?

Dyspozycja wypłaty odszkodowania to dokument, dzięki któremu ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić Ci kwotę bezsporną odszkodowania. Co to jest kwota bezsporna? To taka kwota, którą towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci bez jakichkolwiek sporów sądowych, bez ugody i bez negocjacji. 

Niestety będzie to kwota zawierająca zaniżenia, co zauważysz chociażby dlatego, że z pewnością pieniądze z odszkodowania nie wystarczą Ci, żeby naprawić uszkodzony samochód. 

Co ważne, dyspozycja wypłaty odszkodowania nie jest jedynym dokumentem, który będzie Ci potrzebny podczas całego procesu zgłoszenia szkody. Niezbędne będzie oczywiście oświadczenie sprawcy kolizji lub notatka policyjna, jeśli jej funkcjonariusze zostali wezwani na miejsce zdarzenia. Musisz też najpierw zgłosić szkodę – prawie każdy ubezpieczyciel umożliwia zgłoszenie szkody poprzez formularz na stronie internetowej, ale możesz też zrobić to osobiście, w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego.

Bezpłatnie pobierz dyspozycję wypłaty odszkodowania

Kto może być upoważniony do odbioru odszkodowania?

Przede wszystkim uprawniony do odbioru odszkodowania jest właściciel pojazdu, czyli osoba poszkodowana. Nie oznacza to jednak, że zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania na konto bankowe należące do kogoś innego. 

Co powinna zawierać dyspozycja wypłaty odszkodowania?

Jak napisać dyspozycję wypłaty odszkodowania? Powinna zawierać wszystkie niezbędne dane i może wyglądać jak na poniższym przykładzie. 

W dyspozycji muszą się znaleźć następujące dane:

  1. W tej sekcji musisz zawrzeć dane osoby poszkodowanej, czyli właściciela lub właścicielki pojazdu. 
  2. Towarzystwo ubezpieczeniowe w korespondencji mailowej wyśle do Ciebie różne informacje, a wśród nich będzie numer szkody, który musisz umieścić właśnie w tym miejscu.
  3. Data i miejsce sporządzenia dokumentu.
  4. Nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca miał wykupioną polisę OC.
  5. Numer konta bankowego, na które mają zostać wypłacone środki z odszkodowania.
  6. Dane osoby upoważnionej do odbioru odszkodowania, jeśli nie będzie go odbierać właściciel bądź właścicielka pojazdu.
  7. Oświadczenie o podatku VAT, jeśli jesteś płatnikiem VAT.
  8. Podpis właściciela pojazdu.
dyspozycja wypłaty odszkodowania wzór

Dane dotyczące uszkodzeń nie będą potrzebne w dyspozycji, podobnie jak numer polisy OC sprawcy i numer rejestracyjny uszkodzonego pojazdu, bo już zostały przez Ciebie wskazane podczas zgłaszania szkody do ubezpieczyciela. 

Pamiętaj, że dyspozycja odszkodowania PZU, dyspozycja odszkodowania Warta i dyspozycja do każdego innego ubezpieczyciela będą do siebie bardzo podobne. 

Bezpłatnie pobierz dyspozycję wypłaty odszkodowania

Na jakim etapie sprawy można wypełnić dyspozycję wypłaty odszkodowania?

Dyspozycję możesz wypełnić dopiero po tym, jak towarzystwo ubezpieczeniowe pozytywnie rozpatrzy zgłoszoną przez Ciebie szkodę. Dostaniesz wtedy decyzję i kosztorys naprawy pojazdu. Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu jest o tyle korzystna, że możesz liczyć na szybką dopłatę, jeśli ubezpieczyciel zaniży należną Ci kwotę. 

Gdy już dostaniesz decyzję, ubezpieczyciel poprosi Cię o dyspozycję wypłaty odszkodowania, żeby wypłacić Ci kwotę bezsporną. Dyspozycja będzie niezbędna, nawet jeśli przydarzy Ci się szkoda całkowita. Jak widzisz, proces uzyskania odszkodowania nie jest trudny, jeśli nie zależy Ci na uczciwej kwocie. Samodzielnie przeprowadzony proces dochodzenia odszkodowania w wyższej kwocie to już inna sprawa. 

Możesz się zdecydować na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, ale to wcale nie musi Ci pomóc. Z kolei droga sądowa wiąże się z poświęceniem sporej ilość czasu, a także wymaga uiszczenia opłat sądowych. Adwokaci i radcowie prawni też nie pracują za darmo, więc trzeba będzie zapłacić za ich usługi. Możesz też skorzystać z dopłaty do odszkodowania, o której piszemy więcej w dalszej części artykułu. 

Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania

Dyspozycja wypłaty odszkodowania – wzór do pobrania

Możesz skorzystać z naszego wzoru dyspozycji wypłaty odszkodowania. udostępniamy go w formie generatora, dlatego też wystarczy, że przejdziesz przez wszystkie kroki, wpisując odpowiednie dane. Gdy skończysz, na swoja skrzynkę pocztową dostaniesz od nas e-maila z gotowym plikiem dyspozycji wypłaty odszkodowania. 

Zgoda współwłaściciela na wypłatę odszkodowania wzór

Jeśli uszkodzony pojazd ma kilku współwłaścicieli, to w takiej sytuacji wszyscy muszą wyrazić zgodę na to, żeby towarzystwo ubezpieczeniowe przelało odszkodowanie na konto bankowe należące do jednego z nich. 

Taka zgoda musi mieć formę oświadczenia woli – musi być pisemna. 

Czy dzięki dyspozycji wypłaty odszkodowania dostaniesz całe należne Ci odszkodowanie?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, po wysłaniu dyspozycji wypłaty odszkodowania do zakładu ubezpieczeń dostaniesz odszkodowanie w kwocie bezspornej. Niestety kwota bezsporna może być niewystarczająca, żeby naprawić samochód, nawet korzystając z części zamiennych. 

Co możesz zrobić, żeby to zmienić? Do uzyskania odszkodowania w uczciwej kwocie będzie Ci potrzebna dopłata do odszkodowania. To szybki sposób na dodatkowe pieniądze. Bardzo istotne jest też to, że dopłata do odszkodowania nie jest obarczona żadnym ryzykiem, więc nie musisz się obawiać, że cokolwiek stracisz. 

Jak to wygląda? My odkupimy od Ciebie szkodę poprzez umowę cesji wierzytelności. Jeśli przegramy w sądzie, to będziemy stratni, ale Ty nie musisz się tym przejmować, bo umowa cesji będzie zawierać zapisy, dzięki którym możesz po prostu korzystać z pieniędzy z dopłaty, niezależnie od wynik usprawy.

Co więcej, dopłatę dostaniesz już w ciągu kilku dni, nie będzie to związane z długim czasem oczekiwania, jak w przypadku odwołania lub sporu sądowego z towarzystwem ubezpieczeniowym. Dzięki wypłacie odszkodowania w ramach dopłaty możesz wykorzystać pieniądze, jak tylko zechcesz, pojazd jest Twoją własnością i możesz go naprawić w taki sposób, jaki Ci odpowiada, biorąc pod uwagę jakość części, koszty robocizny i renomę warsztatu. 

Dzięki dyspozycji wypłaty odszkodowania możesz rozpocząć proces dochodzenia odszkodowania, ale to dopłata zapewni Ci wystarczające środki na naprawę pojazdu. 

Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania

Podsumowanie

  • Dyspozycja wypłaty odszkodowania jest niezbędna, aby ubezpieczyciel mógł Ci wypłacić odszkodowanie w kwocie bezspornej.
  • W większości przypadków możesz złożyć dyspozycję wypłaty odszkodowania, korzystając z internetowego formularza na stronie ubezpieczyciela.
  • Kwota bezsporna, którą zapewni Ci dyspozycja wypłaty odszkodowania, może być powiększona o korzystną dopłatę od naszej firmy.
  • Dopłatę możesz dostać nawet po 3 latach od dnia, w którym ubezpieczyciel wydał decyzję o przyznaniu Ci odszkodowania.

Źródła

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Proama.pl

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako
członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.

totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

samochód ikona
Wybierz markę pojazdu...
Popularne marki Audi BMW Citroen Dacia Fiat Ford Hyundai Infiniti Jaguar Kia Land Rover Lexus Mazda Mercedes-Benz Mini Nissan Opel Peugeot Porsche Renault SEAT Skoda Suzuki Toyota Volkswagen Volvo Pozostałe marki AC AMC Abarth Acura Adler Alfa Romeo Alpina Alpine Ariel Aro Asia Aston Martin Aurus Austin Austin Healey BOVA BYD Baic Bentley Bombardier Borgward Boro Brilliance Bristol Bugatti Buick Cadillac Callaway Capron Carbodies Caterham ChangFeng Changan Changhe Chery Chevrolet Chrysler Cizeta Coggiola DAF DFM DS Dadi Daewoo Daihatsu Daimler Dallas Datsun De Tomaso DeLorean Derways Dodge DongFeng Doninvest Eagle Efini Excalibur FAW FSO Ferrari Fisker Foton Fruehauf Fuqi Fuso GAZ GMC Geely Genesis Geo Great Wall Groz Hafei Haima Harley-Davidson Haval Hawtai Hindustan Holden Honda HuangHai Hummer Hurtan IZH Innocenti Invicta Iran Khodro Isdera Isuzu Iveco JAC JMC Jeep Jiangnan Jinbei Kawasaki Koenigsegg Kombat Krone LTI Lamberet Lamborghini Lancia Landwind Lifan Lincoln Lotus LuAZ Luxgen MG Mahindra Man Marcos Marlin Marussia Maruti Maserati Maybach McLaren Mega Mercury Metrocab Microcar Minelli Mitsubishi Mitsuoka Monte Carlo Morgan Moskal Noble Nysa Oldsmobile Osca Packard Pagani Panoz Paykan Perodua Plymouth Pontiac Premier Proton Puma Qoros Qvale RAM Ravon Reliant Renaissance Cars Rimac Rolfo Rolls-Royce Ronart Rover SAM SMA SMZ Saab Saipa Saleen Samsung Santana Saturn Scania Schmitz Scion Setra Shifeng ShuangHuan Smart Solaris Soueast Spectre Spyker SsangYong Stas Subaru TVR TagAZ Talbot Tata Tatra Tesla Tianma Tianye Tofas Trabant Trouillet Trumpchi UAZ UNIVERSAL Van Hool Vauxhall Vector Venturi Vortex WAZ (Łada) Wartburg Westfield Wielton Wiesmann Willys Wuling Xin Kai Yamaha ZAZ ZIŁ ZX Zastava Zibar Zotye Inne auto
kalendarz ikona
Wybierz rok produkcji...
2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

imię ikona
wiadomość ikona
telefon ikona