
Dyspozycja wypłaty odszkodowania jest niezbędna, jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie za szkodę z OC sprawcy. Jak napisać dyspozycję wypłaty odszkodowania? Co musi zawierać? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w poniższym artykule. Pokazujemy też, jak sobie poradzić z zaniżonym odszkodowaniem.
Spis treści:
Co to jest dyspozycja wypłaty odszkodowania?
Dyspozycja wypłaty odszkodowania to dokument, dzięki któremu ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić Ci kwotę bezsporną odszkodowania. Co to jest kwota bezsporna? To taka kwota, którą towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci bez jakichkolwiek sporów sądowych, bez ugody i bez negocjacji.
Niestety będzie to kwota zawierająca zaniżenia, co zauważysz chociażby dlatego, że z pewnością pieniądze z odszkodowania nie wystarczą Ci, żeby naprawić uszkodzony samochód.
Co ważne, dyspozycja wypłaty odszkodowania nie jest jedynym dokumentem, który będzie Ci potrzebny podczas całego procesu zgłoszenia szkody. Niezbędne będzie oczywiście oświadczenie sprawcy kolizji lub notatka policyjna, jeśli jej funkcjonariusze zostali wezwani na miejsce zdarzenia. Musisz też najpierw zgłosić szkodę – prawie każdy ubezpieczyciel umożliwia zgłoszenie szkody poprzez formularz na stronie internetowej, ale możesz też zrobić to osobiście, w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego.
Bezpłatnie pobierz dyspozycję wypłaty odszkodowaniaKto może być upoważniony do odbioru odszkodowania?
Przede wszystkim uprawniony do odbioru odszkodowania jest właściciel pojazdu, czyli osoba poszkodowana. Nie oznacza to jednak, że zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania na konto bankowe należące do kogoś innego.
Co powinna zawierać dyspozycja wypłaty odszkodowania?
Jak napisać dyspozycję wypłaty odszkodowania? Powinna zawierać wszystkie niezbędne dane i może wyglądać jak na poniższym przykładzie.
W dyspozycji muszą się znaleźć następujące dane:
- W tej sekcji musisz zawrzeć dane osoby poszkodowanej, czyli właściciela lub właścicielki pojazdu.
- Towarzystwo ubezpieczeniowe w korespondencji mailowej wyśle do Ciebie różne informacje, a wśród nich będzie numer szkody, który musisz umieścić właśnie w tym miejscu.
- Data i miejsce sporządzenia dokumentu.
- Nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca miał wykupioną polisę OC.
- Numer konta bankowego, na które mają zostać wypłacone środki z odszkodowania.
- Dane osoby upoważnionej do odbioru odszkodowania, jeśli nie będzie go odbierać właściciel bądź właścicielka pojazdu.
- Oświadczenie o podatku VAT, jeśli jesteś płatnikiem VAT.
- Podpis właściciela pojazdu.

Dane dotyczące uszkodzeń nie będą potrzebne w dyspozycji, podobnie jak numer polisy OC sprawcy i numer rejestracyjny uszkodzonego pojazdu, bo już zostały przez Ciebie wskazane podczas zgłaszania szkody do ubezpieczyciela.
Pamiętaj, że dyspozycja odszkodowania PZU, dyspozycja odszkodowania Warta i dyspozycja do każdego innego ubezpieczyciela będą do siebie bardzo podobne.
Bezpłatnie pobierz dyspozycję wypłaty odszkodowaniaNa jakim etapie sprawy można wypełnić dyspozycję wypłaty odszkodowania?
Dyspozycję możesz wypełnić dopiero po tym, jak towarzystwo ubezpieczeniowe pozytywnie rozpatrzy zgłoszoną przez Ciebie szkodę. Dostaniesz wtedy decyzję i kosztorys naprawy pojazdu. Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu jest o tyle korzystna, że możesz liczyć na szybką dopłatę, jeśli ubezpieczyciel zaniży należną Ci kwotę.
Gdy już dostaniesz decyzję, ubezpieczyciel poprosi Cię o dyspozycję wypłaty odszkodowania, żeby wypłacić Ci kwotę bezsporną. Dyspozycja będzie niezbędna, nawet jeśli przydarzy Ci się szkoda całkowita. Jak widzisz, proces uzyskania odszkodowania nie jest trudny, jeśli nie zależy Ci na uczciwej kwocie. Samodzielnie przeprowadzony proces dochodzenia odszkodowania w wyższej kwocie to już inna sprawa.
Możesz się zdecydować na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, ale to wcale nie musi Ci pomóc. Z kolei droga sądowa wiąże się z poświęceniem sporej ilość czasu, a także wymaga uiszczenia opłat sądowych. Adwokaci i radcowie prawni też nie pracują za darmo, więc trzeba będzie zapłacić za ich usługi. Możesz też skorzystać z dopłaty do odszkodowania, o której piszemy więcej w dalszej części artykułu.
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowaniaDyspozycja wypłaty odszkodowania – wzór do pobrania
Możesz skorzystać z naszego wzoru dyspozycji wypłaty odszkodowania. udostępniamy go w formie generatora, dlatego też wystarczy, że przejdziesz przez wszystkie kroki, wpisując odpowiednie dane. Gdy skończysz, na swoja skrzynkę pocztową dostaniesz od nas e-maila z gotowym plikiem dyspozycji wypłaty odszkodowania.
Zgoda współwłaściciela na wypłatę odszkodowania wzór
Jeśli uszkodzony pojazd ma kilku współwłaścicieli, to w takiej sytuacji wszyscy muszą wyrazić zgodę na to, żeby towarzystwo ubezpieczeniowe przelało odszkodowanie na konto bankowe należące do jednego z nich.
Taka zgoda musi mieć formę oświadczenia woli – musi być pisemna.
Czy dzięki dyspozycji wypłaty odszkodowania dostaniesz całe należne Ci odszkodowanie?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, po wysłaniu dyspozycji wypłaty odszkodowania do zakładu ubezpieczeń dostaniesz odszkodowanie w kwocie bezspornej. Niestety kwota bezsporna może być niewystarczająca, żeby naprawić samochód, nawet korzystając z części zamiennych.
Co możesz zrobić, żeby to zmienić? Do uzyskania odszkodowania w uczciwej kwocie będzie Ci potrzebna dopłata do odszkodowania. To szybki sposób na dodatkowe pieniądze. Bardzo istotne jest też to, że dopłata do odszkodowania nie jest obarczona żadnym ryzykiem, więc nie musisz się obawiać, że cokolwiek stracisz.
Jak to wygląda? My odkupimy od Ciebie szkodę poprzez umowę cesji wierzytelności. Jeśli przegramy w sądzie, to będziemy stratni, ale Ty nie musisz się tym przejmować, bo umowa cesji będzie zawierać zapisy, dzięki którym możesz po prostu korzystać z pieniędzy z dopłaty, niezależnie od wynik usprawy.
Co więcej, dopłatę dostaniesz już w ciągu kilku dni, nie będzie to związane z długim czasem oczekiwania, jak w przypadku odwołania lub sporu sądowego z towarzystwem ubezpieczeniowym. Dzięki wypłacie odszkodowania w ramach dopłaty możesz wykorzystać pieniądze, jak tylko zechcesz, pojazd jest Twoją własnością i możesz go naprawić w taki sposób, jaki Ci odpowiada, biorąc pod uwagę jakość części, koszty robocizny i renomę warsztatu.
Dzięki dyspozycji wypłaty odszkodowania możesz rozpocząć proces dochodzenia odszkodowania, ale to dopłata zapewni Ci wystarczające środki na naprawę pojazdu.
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowaniaPodsumowanie
- Dyspozycja wypłaty odszkodowania jest niezbędna, aby ubezpieczyciel mógł Ci wypłacić odszkodowanie w kwocie bezspornej.
- W większości przypadków możesz złożyć dyspozycję wypłaty odszkodowania, korzystając z internetowego formularza na stronie ubezpieczyciela.
- Kwota bezsporna, którą zapewni Ci dyspozycja wypłaty odszkodowania, może być powiększona o korzystną dopłatę od naszej firmy.
- Dopłatę możesz dostać nawet po 3 latach od dnia, w którym ubezpieczyciel wydał decyzję o przyznaniu Ci odszkodowania.
Źródła
Te artykuły również mogą Cię zainteresować
Dostarczamy wiedzę o odszkodowaniach komunikacyjnych. Najważniejsze informacje dla poszkodowanych w jednym miejscu.

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC?
Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC?
Dopłata do odszkodowania to alternatywa dla zazwyczaj długotrwałej i nierzadko kosztownej batalii z ubezpieczycielem. Procedura nie jest skomplikowana, a co najważniejsze wszystko odbywa się online.

Jak zweryfikować kosztorys naprawy pojazdu?
Jak zweryfikować kosztorys naprawy pojazdu?
Zaniżona wycena naprawy pojazdu to bardzo częste zjawisko. Ubezpieczyciele stosują różnego rodzaju triki, aby poszkodowany otrzymał jak najmniejsze odszkodowanie z OC sprawcy. Gdzie występują zaniżenia?

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Krok po kroku
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Krok po kroku
Wypadek to zdarzenie drogowe, w wyniku którego są osoby ranne bądź ofiary śmiertelne. Za odniesione szkody należy się rekompensata. Dowiedz się, jak otrzymać odszkodowanie po wypadku?

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy odwołanie, ugoda czy dopłata?
Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy odwołanie, ugoda czy dopłata?
Otrzymałeś zbyt niskie odszkodowanie z OC sprawcy? Masz prawo złożyć odwołanie lub skorzystać z oferty dopłaty. Jakie są wady i zalety tych rozwiązań? Które z nich wybrać?