Jeśli potrzebna Ci pomoc w uzyskaniu odszkodowania, jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule przeczytasz, jak osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych mogą starać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Podpowiemy, w jakiej sytuacji można odwołać się od decyzji ubezpieczyciela oraz kiedy towarzystwa ubezpieczeń najczęściej wypłacają zaniżone odszkodowanie.
Z tego artykułu dowiesz się
- Czym jest odszkodowanie?
- Komu należy się odszkodowanie komunikacyjne?
- Proces dochodzenia odszkodowania – co trzeba wiedzieć?
- Skierowanie sprawy do ubezpieczyciela sprawcy – krok po kroku
- Odzyskiwanie odszkodowań od sprawcy bez ważnej polisy OC
- Dopłata po uzyskaniu odszkodowania – komu się należy?
- Zgłoś się po pomoc w odzyskiwaniu odszkodowań
- Najczęściej zadawane pytania
Czym jest odszkodowanie?
Za dochodzenie odszkodowania po kolizji lub wypadku komunikacyjnym uznajemy proces, w którym osoba poszkodowana w zdarzeniu domaga się zadośćuczynienia w odpowiedniej wysokości do skali strat materialnych i zdrowotnych.
Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych w większości przypadków odbywa się pomiędzy poszkodowanym a zakładem ubezpieczeń. W całym procesie nie jest konieczne skierowanie sprawy do sądu, bowiem obowiązkiem ubezpieczyciela jest wypłata bezspornej kwoty odszkodowania.
Pomoc w uzyskaniu odszkodowania najczęściej potrzebna jest, gdy poszkodowany chce otrzymać dopłatę już po otrzymaniu pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej. Dzieje się tak przez stosowane zaniżenia przez zakład ubezpieczeń, które negatywnie wpływają na wysokość odszkodowania. Wówczas warto zgłosić się po kompleksową pomoc do specjalistów w dziedzinie pozyskiwania dopłat do odszkodowań.
Ustawowy termin wypłaty odszkodowania
Ustawowo (zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych) ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody.
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ubezpieczenia-obowiazkowe-ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny-i-17041156/art-14
Komu należy się odszkodowanie komunikacyjne?
Nie ma specjalnych kryteriów, które trzeba spełnić, aby ubiegać się o odszkodowanie po zdarzeniu drogowym. Należy się każdej osobie poszkodowanej w wyniku wypadku. Możesz uzyskać odszkodowanie z tytułu wypadku za szkody poniesione na mieniu (uszkodzony samochód), jak i za szkody osobowe (uszkodzenie ciała).
Ważnym aspektem jest jednak termin, w którym ubiegamy się o wypłatę należnego odszkodowania komunikacyjnego. Nie warto czekać zbyt długo ze zgłoszeniem szkody. Po pierwsze, to automatycznie przesuwa wypłatę odszkodowania. Po drugie, sprawa może ulec przedawnieniu. Na zgłoszenie szkody poszkodowany ma 3 lata od daty zdarzenia.
Za wypłatę odszkodowania za poniesione szkody materialne odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca wypadku ma wykupioną polisę Odpowiedzialności Cywilnej.
Odzyskiwanie odszkodowań z OC sprawcy jest przypadkiem powszechnym. W obowiązku zakładu ubezpieczeń jest wypłacenie bezspornej kwoty odszkodowania za poniesione straty w ciągu 30 dni od zgłoszenia sprawy. W wyjątkowych sytuacjach może przeciągnąć się do 90 dni.
Proces dochodzenia odszkodowania – co trzeba wiedzieć?
Dochodzenie odszkodowania to proces, który poszkodowany musi rozpocząć samodzielnie. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie dokona przelewu na konto, dopóki nie upomnisz się o odszkodowanie.
Pomoc w uzyskaniu odszkodowania nie kończy się na wypłacie pieniędzy od firmy. Po wydaniu decyzji i wypłacie środków poszkodowany nadal może złożyć odwołanie, jeśli nie satysfakcjonuje go kwota wypłaty.
Jak wygląda dochodzenie odszkodowań po wypadku? Masz prawo ubiegać się nie tylko o zwrot za naprawę samochodu, ale również za wydatki na leki, wszelkie koszty leczenia i sprzęt medyczny. Firma ubezpieczeniowa powinna zapłacić również za dojazd do placówek medycznych, a nawet wydatki powiązane z przekwalifikowaniem się w przypadku, jeśli efektem zdarzenia będzie konieczność zmiany dotychczasowego zawodu.
Skierowanie sprawy do ubezpieczyciela sprawcy – krok po kroku
Proces dochodzenia odszkodowania z OC sprawcy rozpoczyna się już na miejscu zdarzenia. To właśnie tam niezbędne jest przygotowanie oświadczenie o winie sprawcy kolizji. To na jego podstawie firma ubezpieczeniowa będzie zobowiązana do wypłacenia odszkodowania. Pamiętaj, że na oświadczeniu muszą znaleźć się dane obu uczestników zdarzenia, numery rejestracyjne pojazdów, dane dotyczące ubezpieczenia OC sprawcy oraz opis zdarzenia. Nie zapomnij o fragmencie, w którym sprawca wypadku bezspornie przyzna się do swojego czynu.
Mając oświadczenie oraz zdjęcia z miejsca zdarzenia, można zgłosić szkodę ubezpieczyciela sprawcy.
Istnieje kilka sposobów zgłoszenia sprawy. Najpopularniejszym z nich jest wypełnienie formularza na stronie internetowej ubezpieczyciela. Równie dobrze można to zrobić, kontaktując się telefonicznie, wysyłając e-mail z opisem sprawy czy tradycyjnie – w stacjonarnej placówce firmy lub listownie.
Po dołączeniu niezbędnych dokumentów i fotografii do pisma oraz uzupełnieniu wniosku, jeśli poprosi o to ubezpieczyciel, poczekaj na oględziny pojazdu. Rzeczoznawca może zrobić to na podstawie nadesłanych zdjęć bądź przyjechać. Potem towarzystwo ubezpieczeniowe powinna nastąpić wypłata odszkodowania.
Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie akceptować propozycji ugody od ubezpieczyciela. Nie jest to niezbędne w odzyskiwaniu odszkodowań, a skutecznie zablokuje odwołanie od decyzji ubezpieczyciela i możliwość ubiegania się o dopłatę.
Odzyskiwanie odszkodowań od sprawcy bez ważnej polisy OC
Odzyskiwanie odszkodowań OC w momencie, kiedy sprawca nie posiada ważnej polisy, jest możliwe. Poszkodowany nie może tracić na zaniedbaniu sprawcy wypadku. Świadczenia należą się mu tak samo, jak w przypadku, gdy drugi kierowca ma ważne ubezpieczenie OC.
W takim przypadku poszkodowany po uzyskanie odszkodowania musi zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Ta instytucja zadba też o to, żeby finalnie to sprawca zdarzenia pokrył całą kwotę odszkodowania w ramach roszczenia regresowego.
Dopłata po uzyskaniu odszkodowania – komu się należy?
Kwota odszkodowania wypłacona przez towarzystwa ubezpieczeniowe może być nieadekwatna do potrzeb poszkodowanego. Niestety, w wielu przypadkach, pierwszy kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym kończy się przelewem, który nie pokrywa nawet kosztów naprawy samochodu po wypadku.
Cytat
Firma odszkodowawcza w większości przypadków nie wypłaca wysokiego odszkodowania i do naprawy samochodu poszkodowany musi dołożyć z własnej kieszeni. Skalę zaniżeń widać najlepiej analizując kosztorys naprawy przygotowany przez ubezpieczyciela. Znajdziemy tam zbyt niskie kwoty roboczogodzin mechaników, które są nieadekwatne do stawek rynkowych czy ceny za części nieoryginalne. Jeśli liczysz na wypłatę wysokiego odszkodowania, sprawdź dokładnie dokumenty przesłane przez ubezpieczyciela. Nie wahaj się prosić o profesjonalną pomoc przy dochodzeniu odszkodowań.
Jakie warunki muszą być spełnione, aby rozpocząć proces uzyskania wysokiego odszkodowania?
- Do zdarzenia, w którym powstała szkoda, doszło w ciągu ostatnich 3 lat.
- Przy likwidacji szkody wybrano wariant kosztorysowy.
- Kosztorys zawiera zaniżenia.
- Poszkodowany nie zawarł ugody z ubezpieczycielem.
Jeśli poszkodowany spełnia te warunki, może starać się o dopłatę do wypłaconego odszkodowania. Sprawą może zająć się w pojedynkę, ale samodzielne szukanie zaniżeń, aby uzyskać jak najwyższe odszkodowanie będzie bardzo wymagającym i czasochłonnym zadaniem. Z pomocą chętnie przyjdzie profesjonalny pełnomocnik z ToTwojaKasa.pl, który w imieniu klienta zajmie się formalnościami i wywalczy większe odszkodowanie.
Zgłoś się po pomoc w odzyskiwaniu odszkodowań
ToTwojaKasa.pl to doświadczony partner w sprawach pozyskiwania dopłat do ubezpieczeń online. Zgłoś się po pomoc w uzyskaniu dopłaty, jeśli liczysz na uzyskanie wyższego odszkodowania.
Nie musisz wchodzić na drogę sądową i tracić czasu, aby otrzymać wyższe odszkodowanie. Z naszą pomocą możesz liczyć na załatwienie sprawy bez odwiedzania sali sądowej.
Jak wygląda proces uzyskania dopłaty z ToTwojaKasa.pl
- Zgłoś się do nas, jeśli Twój samochód ucierpiał w stłuczce w ciągu ostatnich 3 lat.
- Wypełnij krótki formularz na naszej stronie.
- Prześlij niezbędne dokumenty: zdjęcia szkody i kosztorys od firmy ubezpieczeniowej, abyśmy wyliczyli kwotę zaniżenia.
- Zapoznaj się z ofertą przedstawioną przez ToTwojaKasa.pl.
- Podpisz dokumenty i ciesz się dopłatą w ciągu kilku dni roboczych.
Na każdym etapie postępowania oferujemy profesjonalną pomoc i gwarantujemy, że zespół specjalistów pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Współpraca z ToTwojaKasa.pl to gwarancja działania bez zbędnego ryzyka. Wysyłając do nas swój kosztorys, nie płacisz za wycenę wykonaną przez rzeczoznawcę. Możesz tylko zyskać, więc warto powierzyć nam swoją sprawę, zgłaszając się po pomoc w uzyskaniu odszkodowania.
Najczęściej zadawane pytania
Czy dochodzenie odszkodowań to długi proces?
Dochodzenie odszkodowań nie musi trwać długo. Nie zwlekaj ze zgłoszeniem sprawy do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca ma wykupione ubezpieczenie. Przelew z bezsporną kwotą odszkodowania powinien wpłynąć na konto w ciągu miesiąca od zgłoszenia.
Ile można dostać odszkodowania za kolizję?
W każdym przypadku jest to sprawa indywidualna. Jeśli masz wątpliwości, jakiej wysokości należą się odszkodowania w różnych przypadkach i czy nie zaniżono Twojego odszkodowania – prześlij nam otrzymany kosztorys.
Czy wejście na drogę sądową pomaga w skutecznym uzyskaniu dopłaty?
Nie. Jeśli podpiszesz umowę z ToTwojaKasa.pl, otrzymasz od nas przelew z zaproponowaną kwotą i na etapie polubownym zakończysz dochodzenie odszkodowania. W momencie podpisania przestajesz interesować się dalszym ciągiem sprawy, a na przelew możesz liczyć w ciągu kilku dni od podpisania dokumentów.
Co pomoże w uzyskaniu odszkodowania komunikacyjnego?
Im lepiej sporządzona dokumentacja na miejscu szkody, tym dochodzenie odszkodowań będzie prostsze. Podobnie będzie z uzyskaniem dopłaty do zaniżonego odszkodowania.
Źródła
https://ranking-odszkodowania.pl/blog/pomoc-w-uzyskaniu-odszkodowania,720 https://helpfind.pl/blog/pomoc-w-uzyskaniu-odszkodowania,679 https://codex.org.pl/odszkodowania/pomoc-prawna-w-uzyskaniu-odszkodowania