article-banner-bg-img

15 grudnia 2021

7 min

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC?

Dopłata do odszkodowania to alternatywa dla zazwyczaj długotrwałej i nierzadko kosztownej batalii z ubezpieczycielem. Procedura nie jest skomplikowana, a co najważniejsze wszystko odbywa się online.

Jakie są warunki, aby otrzymać dopłatę do odszkodowania z OC?

Nie w każdym przypadku można uzyskać dopłatę do rekompensaty za szkodę w pojeździe. Podstawowymi warunkami są:

Kosztorys naprawy pojazdu zawiera zaniżenia

Ubezpieczyciele od lat stosują różnego rodzaju triki, aby wypłacić w ramach polisy OC sprawcy jak najmniejsze świadczenie. Firmy odszkodowawcze, które w skali roku analizują tysiące kosztorysów napraw samochodów, alarmują, że praktycznie każdy zawiera zaniżenia. 

To oznacza, że jest spore prawdopodobieństwo, że wycena naprawy Twojego pojazdu także zawiera zaniżenia. Co istotne tylko i wyłącznie w przypadku rozliczenia kosztorysowego jest możliwość uzyskania dopłaty. Jeśli zatem wybrałeś metodę bezgotówkową to nie możesz ubiegać się o dopłatę.

Roszczenie wobec ubezpieczyciela nie przedawniło się

Chcąc uzyskać dopłatę do odszkodowania musisz zwrócić uwagę na datę wydania decyzji ubezpieczyciela. Jeśli nie minęły jeszcze 3 lata to, jak najbardziej możesz starać się o dodatkowe pieniądze. Po upływie tego okresu roszczenie przedawnia się.

Wyjątkiem są szkody powstałe na skutek zbrodni bądź występku, który został popełniony przez osobę, wobec której postępowanie karne zostało umorzone. W takim przypadku roszczenia przedawniają się dopiero po 20 latach.

Brak podpisanej ugody z ubezpieczycielem

Zawarcie ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym uniemożliwia otrzymanie dopłaty. Praktycznie rzecz biorąc zamyka osobie poszkodowanej drogę do dochodzenia dalszych roszczeń.

warunki, aby uzyskać dopłatę do odszkodowania

Nawet po sprzedaży samochodu lub w przypadku braku naprawy

Dopłatę do odszkodowania można otrzymać nawet, wtedy kiedy pojazd został już sprzedany. Nie jest także istotne, czy samochód został naprawiony czy też nie.

Nie ma znaczenia rodzaj szkody na pojeździe

Na możliwość otrzymania dopłaty do odszkodowania nie wpływa rodzaj szkody: częściowej czy całkowitej.

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania?

Formalności związane z uzyskaniem dopłaty zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Cały proces odbywa się w 100% online.

1. Wypełnienie formularza kontaktowego

W pierwszym kroku wystarczy, że wypełnisz formularz internetowy i podasz kilka niezbędnych danych. Możesz także załączyć kosztorys naprawy pojazdu.

2. Analiza sprawy

W ciągu 2-3 dni od przesłania niezbędnej dokumentacji dokonywana jest bezpłatna analiza. Specjaliści weryfikują kosztorys naprawy samochodu pod kątem ewentualnych zaniżeń.

3. Propozycja dopłaty

Jeśli analiza wyceny naprawy wykaże zaniżenia, to otrzymasz konkretną propozycję dopłaty.

4. Umowa o cesję wierzytelności

W przypadku zaakceptowania oferty dopłaty podpisywana jest umowa o cesję wierzytelności. W myśl przepisów prawnych każda osoba może zbyć swoją własność, w tym prawo do wyższego odszkodowania w ramach szkody majątkowej.

5. Wypłata dopłaty

Po podpisaniu umowy osoba poszkodowana otrzymuje uzgodnione wynagrodzenie, a firma nabywa prawo do roszczenia. Przelew bankowy jest realizowany w ciągu kilku dni od podpisania umowy.

Jakie dokumenty są potrzebne do analizy sprawy?

W zależności od rodzaju szkody na pojeździe do darmowej analizy niezbędne są inne dokumenty.

 • szkoda częściowa

Ubiegając się o dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy za szkodę częściową w celu analizy sprawy należy przesłać kosztorys naprawy pojazdu oraz decyzję o przyznaniu odszkodowania.

 • szkoda całkowita

Z kolei, jeśli szkodę uznano za całkowitą to oprócz kosztorysu i decyzji ubezpieczyciela należy przesłać: arkusz wyceny pojazdu przed zdarzeniem drogowym, arkusz wyceny pozostałości - wraku oraz potwierdzenie kwoty zezłomowania pojazdu. 

W przypadku uproszczonego kosztorysu napraw można także przesłać zdjęcia uszkodzeń.

Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania Z OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różnego rodzaju triki, aby wypłacone w ramach OC sprawcy odszkodowanie było jak najmniejsze. Najczęściej ubezpieczyciele zaniżają stawki za robociznę oraz uwzględniają ceny tzw. zamienników, choć zastosowane powinny być części oryginalne. 

Stawki za roboczogodzinę są różne w zależności od regionu, w którym znajduje się dany warsztat. Natomiast części zamienne są tańsze i często gorszej jakości niż części oryginalne. Sąd Najwyższy orzekł, że wysokość odszkodowania nie powinna być określana na podstawie tzw. zamienników. 

W kosztorysie warto też zwrócić uwagę na koszty blacharskie oraz lakierowania. Bardzo często w wycenie uwzględniona jest sama wartość lakieru. Z kolei fachowcy muszą wykonać wiele kosztownych dla poszkodowanego czynności, aby naprawić pojazd. 

Ważne!

Jako osoba poszkodowana możesz spotkać się z tzw. kwotą bezsporną. Ubezpieczyciele wypłacają ją praktycznie od razu po wydaniu decyzji w sprawie odszkodowania.

To jeden z najpopularniejszych trików ubezpieczycieli. Liczą, że osoba, która w krótkim czasie otrzyma świadczenie uzna sprawę za zakończoną i nie będzie się ubiegać o nic więcej.

Dlaczego warto skorzystać z dopłaty do odszkodowania?

Coraz więcej osób, które otrzymały odszkodowanie z OC sprawcy ma świadomość, że jest ono zaniżone. Wyjścia są w zasadzie dwa: samodzielna walka z ubezpieczycielem lub skorzystanie z propozycji dopłaty. Dlaczego warto skorzystać z tego drugiego?

Nie ponosisz żadnego ryzyka

Otrzymane w ramach dopłaty pieniądze masz pewne - tzn. nawet jeśli firma odszkodowawcza przegra sprawę, to Ty zachowujesz całą dopłatę. 

Pieniądze masz pewne także pod innym względem. Batalia z ubezpieczycielem o wyższe odszkodowanie może zakończyć się dopiero na sali sądowej. Jak pokazuje praktyka tego rodzaju sprawy w sądzie toczą się co najmniej kilkanaście miesięcy, a jego finał nie musi przecież skończyć się pozytywnie dla poszkodowanego. 

Zapamiętaj!

Pamiętaj, że uzyskanie dopłaty do odszkodowania z OC sprawcy nie sprawi, że Twoje składki OC poszybują w górę. Ubezpieczyciel przecież “odbiera” zniżki na polisę związku ze spowodowaniem przez szkody z Twojej winy, a nie z uwagi na otrzymanie odszkodowania.

Szybka i prosta procedura

Proces dopłaty do odszkodowania nie jest skomplikowany i czasochłonny. W ciągu 2-3 dni roboczych wykonywania jest bezpłatna analiza dokumentów, w tym szczególnie kosztorysu naprawy pojazdu.

Jeśli zostaną wykryte zaniżenia w wycenie naprawy to otrzymujesz propozycję konkretnej kwotę dopłaty. Po zaakceptowaniu oferty pomiędzy stronami jest zawierana umowa o cesję wierzytelności. W ciągu kilku dni od jej podpisania ma miejsce wypłata dopłaty.

Nie ponosisz kosztów i wszystko załatwisz online

Obawiasz się, że procedura uzyskania dopłaty będzie cię sporo kosztować? Nic bardziej mylnego! Cały proces, w tym także wykonana przez profesjonalistów analiza kosztorysu naprawy pojazdu jest całkowicie darmowa.  

Procedura odbywa się w 100% online - cała sprawa dot. uzyskania dopłaty do odszkodowania z OC sprawcy jest załatwiana bez konieczności wychodzenia z domu.

Podsumowanie:

 • O dopłatę można się starać, jeśli od wydania decyzji TU nie minęły 3 lata, nie została zawarta ugoda z ubezpieczycielem, a kosztorys zawiera zaniżenia.
 • Podstawowym dokumentem w procesie uzyskania dopłaty jest kosztorys naprawy samochodu.
 • Ubezpieczyciele stosują wiele trików określając wycenę napraw, do wypłaty odszkodowania jest też wymagana dyspozycja wypłaty odszkodowania.
 • Poszkodowany, który uważa że otrzymał zbyt niskie świadczenie od TU powinien rozważyć kwestię dopłaty.

Oceń nasz artykuł

Daj znać, jak oceniasz nasz artykuł

  Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu.

  Czytaj więcej

  Te artykuły również mogą Cię zainteresować

  Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dot. dopłat do odszkodowań komunikacyjnych.

  Kara za brak ważnego OC w 2024 – ile wynosi, kto może wystawić mandat

  8 min

  9 maja 2024 roku

  Kara za brak ważnego OC w 2024 – ile wynosi, kto może wystawić mandat

  Kierowco, nie zapomnij o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC! Kary są kilka razy wyższe niż polisa

  Wycena szkody Ergo Hestia – jak powstają zaniżenia, na co należy zwrócić uwagę

  9 min

  18 kwietnia 2024 roku

  Wycena szkody Ergo Hestia – jak powstają zaniżenia, na co należy zwrócić uwagę

  Wyceny szkody na pojeździe zawierają zaniżenia. Sprawdź, jak powstają i czy należy Ci się dopłata.

  Odszkodowanie Ergo Hestia – jak zgłosić szkodę, proces likwidacji

  9 min

  18 kwietnia 2024 roku

  Odszkodowanie Ergo Hestia – jak zgłosić szkodę, proces likwidacji

  Proces uzyskania odszkodowania od Ergo Hestia nie jest trudny. Po tym artykule wątpliwości znikną.

  Odwołanie od decyzji Ergo Hestia szkoda na pojeździe – wniosek z omówieniem

  11 min

  18 kwietnia 2024 roku

  Odwołanie od decyzji Ergo Hestia szkoda na pojeździe – wniosek z omówieniem

  Każdy ma prawo złożyć odwołanie od decyzji Ergo Hestia. Zobacz wzór dokumentu i sprawdź, jakie masz prawa.

  Sprawdź więcej artykułów

  KONTAKT

  Zamów połączenie
  z konsultantem

  Minimum formalności

  Darmowa analiza kosztorysu

  Pieniądze na Twoim koncie nawet w 48 h