Wypłata odszkodowania na podstawi kosztorysu

Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu – co dalej?

Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania

Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu to najczęściej wybierana opcja w przypadku szkód na pojeździe. Czym w ogóle jest kosztorys naprawy pojazdu? Jakie zaniżenia mogą w nim występować? Odpowiadamy na te pytania i pokazujemy, jak nie stracić na szkodzie rozliczanej kosztorysowo.

Na czym polega metoda kosztorysowa?

Metoda kosztorysowa zakłada, że towarzystwo ubezpieczeniowe sporządza kosztorys naprawy samochodu dla Twojej szkody rozliczanej z OC sprawcy. Taki kosztorys może być sporządzony na podstawie zdjęć, które wyślesz do ubezpieczyciela lub na podstawie oględzin rzeczoznawcy. 

Prawda jest jednak taka, że niezależnie od tego, którą metodę sporządzenia kosztorysu wybierzesz, to i tak zakład ubezpieczeń wypłaci Ci zaniżoną 

Wycena szkody bez rzeczoznawcy czy z rzeczoznawcą?

Oczywiście decyzja należy do Ciebie, ale na ogół możesz mieć pewność, że w przypadku likwidacji szkody na podstawie zdjęć zaniżenia w kosztorysie będą jeszcze bardziej dotkliwe. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe w obu przypadkach będzie oczywiście korzystać ze specjalistycznego programu, tak aby odszkodowanie z odpowiedzialności cywilnej sprawcy było wypłacone w – przynajmniej teoretycznie – adekwatnej kwocie. Niestety nie działa to zbyt dobrze, bo owszem – kosztorysy są sporządzane w programach eksperckich, ale towarzystwa ubezpieczeniowe stosują specjalne triki, dzięki którym mogą oszukać osoby poszkodowane i wypłacają zaniżone odszkodowanie.

Jeśli się zastanawiasz, to niestety nie – nie można uzyskać darmowego dostępu do programów, z których korzystają rzeczoznawcy do wyceny szkody na pojeździe. 

Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania

Zdecydowanie się na oględziny pojazdu przez rzeczoznawcę, likwidatora szkód z towarzystwa ubezpieczeń ma jednak swoje zalety. Możesz mu pokazać wszystkie uszkodzenia, a z pewnością znajdą się takie, których pracownicy TU nie zauważyliby na zdjęciach. Oczywiście nie możesz mieć pewności, czy rzeczoznawca weźmie pod uwagę wszystkie uszkodzenia, ale szansa na to jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku likwidacji szkody na podstawie zdjęć.

dostałem kosztorys co dalej

Jakie są obowiązki ubezpieczyciela przy likwidacji szkody?

Przede wszystkim towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przeprowadzić postępowanie likwidacyjne bez zbędnej i nieuzasadnionej zwłoki, z należytą starannością i w taki sposób, żeby uwzględniony został interes osoby poszkodowanej. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi też tzw. odpowiedzialność akcesoryjną, czyli odpowiada za szkodę w takim stopniu, w jakim odpowiedzialny jest za nią sprawca kolizji. 

Na ubezpieczycielu spoczywa też ciężar przedstawienia dowodów w zakresie ustalenia odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wysokości odszkodowania i okoliczności zdarzenia, w wyniku którego powstała szkoda. 

Co najważniejsze, to ubezpieczyciel musi też udowodnić i przedstawić okoliczności, które według jego oceny wpłynęły na odmowę wypłaty odszkodowania lub obniżenie jego kwoty. Oczywiście nie dotyczy to zaniżenia odszkodowania za uszkodzony samochód, bo w takich sytuacjach odszkodowanie nie jest obniżone z jakiejkolwiek uzasadnionej przyczyny. 

Jakie terminy obowiązują towarzystwo ubezpieczeniowe podczas likwidacji szkody? Ubezpieczyciel musi w ciągu 30 dni wydać decyzję w sprawie przyznania świadczenia bądź odmowy przyznania go. W terminie tych 30 dni musisz dostać od towarzystwa tzw. kwotę bezsporną. Jeśli ubezpieczyciel nie zakończy wtedy procesu likwidacji, to i tak musi wypłacić kwotę bezsporną, a także musi Ci wyjaśnić, dlaczego sprawa wymaga dalszych wyjaśnień.

Obowiązki towarzystwa ubezpieczeniowego dotyczą też oczywiście kosztów naprawy. Oczywiście likwidator szkody przy kalkulacji musi korzystać z profesjonalnego programu do wyceny szkody. Co więcej, musi skorzystać z takich części, jakie były wykorzystane w samochodzie przed kolizją, aby doprowadzić pojazd do stanu sprzed wypadku, a nie do gorszego stanu, korzystając z części zamiennych. 

Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania

Wycena szkody – jakie zaniżenia?

Niestety nie masz co liczyć na wypłatę odszkodowania w uczciwej wysokości w ramach kwoty bezpornej, którą towarzystwo musi Ci wypłacić w ciągu 30 dni. Jakich dokładnie zaniżeń możesz się spodziewać w kosztorysie?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe musi stosować w kosztorysach oznaczenia części, które mają być wykorzystane do naprawy pojazdu. Na ogół istnieją 3 główne oznaczenia:

  • O – części oryginalne, które są dystrybuowane w opakowaniu producenta pojazdu,
  • Q – część oryginalna, pochodzi od dostawcy producenta samochodu, czyli od producenta samej części,
  • P – grupa części zamiennych, które mają porównywalną jakość do oryginału, dzieli się dalej na PT i PC, czyli części poddane specjalnym badaniom technicznym, a także PJ, czyli zamienniki lepszej jakości,
  • Z – części zamienne, które nie przeszły testów jakości lub nie były im poddawane, nie są porównywalne do części oryginalnych.

Na ogół stosowanie części nieoryginalnych (P) jest możliwe, ale tylko w przypadku samochodów, które były już wcześniej naprawiane w oparciu o takie części. W przypadku samochodów młodszych niż 10 lat towarzystwo ubezpieczeniowe nie może stosować części zamiennych, zamiast tego do naprawy powinny być wykorzystane części z oznaczeniem O lub Q.

Współczynnik odchylenia w kosztorysie – co to takiego?

Ubezpieczyciele bardzo często stosują tzw. współczynnik odchylenia w kosztorysie. Oczywiście będzie to bardzo mocno widoczne w wysokości odszkodowania, którą zaproponowało Ci towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach kwoty bezspornej. Dlaczego? Roboczogodzina lakiernika kosztuje bardzo dużo, podobnie jak materiał lakierniczy. 

Sam współczynnik odchylenia polega na tym, że lakiernik ma zgodnie z zaleceniem towarzystwa wykorzystać mniejszą ilość materiału lakierniczego, żeby pokryć uszkodzenia i przywrócić je do stanu sprzed szkody. Niestety jest to niemożliwe, bo żaden profesjonalista nie zgodzi się na lakierowanie samochodu w taki sposób. Jest to niedopuszczalne i za każdym razem należy podważyć takie stanowisko towarzystwa ubezpieczeniowego.

Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania

Stawka roboczogodziny 2023 w kosztorysie

Ile kosztuje roboczogodzina blacharza samochodowego? W nieautoryzowanych serwisach oferujących dobrą jakość taka roboczogodzina będzie kosztować około 100 zł, czasami nieco więcej. Zaniżane są nie tylko stawki za roboczogodzinę, ale także liczba godzin potrzebnych do przeprowadzenia naprawy.

Jeśli masz wątpliwości, czy ubezpieczyciel prawidłowo ocenił wszystkie koszty związane z robocizną, to wyślij do nas swój kosztorys naprawy samochodu. Nasi rzeczoznawcy w ciągu trzech dni roboczych sprawdzą, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania. Oczywiście bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań.

Koszty robocizny są zaniżone również w przypadku pracy lakierników. Ile trwa lakierowanie zderzaka? To zależy. Może trwać godzinę, jeśli uszkodzenia są bardzo niewielkie, ale może też trwać kilka godzin. Niestety ubezpieczyciele zazwyczaj do kosztorysu wpisują tylko jedną godzinę, niezależnie od zakresu pracy lakiernika.

Czy dopłata do odszkodowania jest opłacalna?

Jako poszkodowany kierowca masz prawo dowolnie rozporządzać swoim prawem do szkody. Możesz dochodzić swoich racji na drodze sądowej, choć niestety będzie to czasochłonne i trudne, a także ryzykowne, bo poniesiesz koszty zatrudnienia adwokata, ale nie gwarantuje Ci to wcale wyższego odszkodowania. W sądzie może Ci też pomóc kancelaria odszkodowawcza, ale jest to nieco bardziej skuteczne przy szkodach osobowych. Możesz też zdecydować się na dopłatę odszkodowania. W tym przypadku pieniądze dostaniesz już po kilku dniach od przesłania kosztorysu, bez żadnego ryzyka. 

Pamiętaj, że poszkodowany nie ma obowiązku przedstawiania faktur za naprawę. Oznacza to, że środki z dopłaty możesz wykorzystać na naprawę pojazdu, ale niekoniecznie w całości. Z pieniędzmi, które zostaną Ci po naprawie, możesz zrobić, co tylko zechcesz.

Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania

Podsumowanie

  • Towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania, stosując części zamienne i obniżając koszty robocizny. 
  • W przypadku konieczności lakierowania ubezpieczyciele stosują tzw. współczynnik odchylenia, co jest niezgodne z praktykami lakierników.
  • Możesz zdecydować się na dopłatę do odszkodowania, dzięki czemu dostaniesz dodatkowe pieniądze, które wystarczą, żeby naprawić pojazd.

Źródła

Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Łukasz Adamczyk

Łukasz Adamczyk

Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W 2020 zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako
członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Sprawami odszkodowawczymi zajmuje się już od 2016 roku. W 2020 założył Kancelarię Adwokacką Adwokat Łukasz Adamczyk.

totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

samochód ikona
Wybierz markę pojazdu...
Popularne marki Audi BMW Citroen Dacia Fiat Ford Hyundai Infiniti Jaguar Kia Land Rover Lexus Mazda Mercedes-Benz Mini Nissan Opel Peugeot Porsche Renault SEAT Skoda Suzuki Toyota Volkswagen Volvo Pozostałe marki AC AMC Abarth Acura Adler Alfa Romeo Alpina Alpine Ariel Aro Asia Aston Martin Aurus Austin Austin Healey BOVA BYD Baic Bentley Bombardier Borgward Boro Brilliance Bristol Bugatti Buick Cadillac Callaway Capron Carbodies Caterham ChangFeng Changan Changhe Chery Chevrolet Chrysler Cizeta Coggiola DAF DFM DS Dadi Daewoo Daihatsu Daimler Dallas Datsun De Tomaso DeLorean Derways Dodge DongFeng Doninvest Eagle Efini Excalibur FAW FSO Ferrari Fisker Foton Fruehauf Fuqi Fuso GAZ GMC Geely Genesis Geo Great Wall Groz Hafei Haima Harley-Davidson Haval Hawtai Hindustan Holden Honda HuangHai Hummer Hurtan IZH Innocenti Invicta Iran Khodro Isdera Isuzu Iveco JAC JMC Jeep Jiangnan Jinbei Kawasaki Koenigsegg Kombat Krone LTI Lamberet Lamborghini Lancia Landwind Lifan Lincoln Lotus LuAZ Luxgen MG Mahindra Man Marcos Marlin Marussia Maruti Maserati Maybach McLaren Mega Mercury Metrocab Microcar Minelli Mitsubishi Mitsuoka Monte Carlo Morgan Moskal Noble Nysa Oldsmobile Osca Packard Pagani Panoz Paykan Perodua Plymouth Pontiac Premier Proton Puma Qoros Qvale RAM Ravon Reliant Renaissance Cars Rimac Rolfo Rolls-Royce Ronart Rover SAM SMA SMZ Saab Saipa Saleen Samsung Santana Saturn Scania Schmitz Scion Setra Shifeng ShuangHuan Smart Solaris Soueast Spectre Spyker SsangYong Stas Subaru TVR TagAZ Talbot Tata Tatra Tesla Tianma Tianye Tofas Trabant Trouillet Trumpchi UAZ UNIVERSAL Van Hool Vauxhall Vector Venturi Vortex WAZ (Łada) Wartburg Westfield Wielton Wiesmann Willys Wuling Xin Kai Yamaha ZAZ ZIŁ ZX Zastava Zibar Zotye Inne auto
kalendarz ikona
Wybierz rok produkcji...
2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
totwojakasa baner home

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

imię ikona
wiadomość ikona
telefon ikona