article-banner-bg-img

01 lipca 2022

14 min

Do kogo zwrócić się o pomoc – kancelarie odszkodowawcze czy adwokackie?

Poniosłeś szkodę na osobie, która wiąże się z możliwością wypłaty odszkodowania? Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób zapewnić sobie największy komfort w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych i zyskasz możliwość uzyskania najwyższych możliwych świadczeń, które Ci przysługują.

Nieuczciwe praktyki stosowane przez firmy ubezpieczeniowe

Przeciętny Polak, a w szczególności taki, który nie zna się wcale na obowiązujących przepisach, zazwyczaj nie ma szans na samodzielne wywalczenie sobie tego, co mu się należy. Zwłaszcza wtedy, kiedy przyjdzie mu się mierzyć z firmą ubezpieczeniową, której jedynym celem jest jak największe obniżenie wypłaty odszkodowania i wszelkich innych świadczeń, jakie poszkodowanemu przysługują, bo przecież stanowi to dla tej firmy zysk.

W związku z tym przed poszkodowanym stoi kilka opcji, z których każda może mu pomóc w dochodzeniu odszkodowań. Warto skorzystać z tej pomocy i uzyskać jak najwyższe świadczenia. Trzeba też zaznaczyć, że w przypadku kolizji masz 3 lata na zgłoszenie swoich roszczeń, a jeśli zostałeś poszkodowanym w wyniku popełnienia przestępstwa przez sprawcę wypadku, to okres przedawnienia wydłuża się do aż 20 lat!

Czy warto skorzystać z usług prawnika?

Żeby opłacić adwokata, zazwyczaj trzeba wyłożyć sporą kwotę, która musi zostać ustalona w umowie pomiędzy prawnikiem a jego klientem. Jeśli stanowi to dla Ciebie problem, to kancelarie odszkodowawcze mogą zająć się Twoją sprawą. Kancelaria adwokacka/radcowska to koszt z góry, a w obu przypadkach będziesz mieć do czynienia z firmami profesjonalnymi, w których pracują odpowiedni ludzie. Z pewnością zadbają oni o to, abyś otrzymał/a odpowiednio wysokie świadczenia. 

Za usługi prawnika trzeba zapłacić bez względu na wynik sprawy

Adwokat nie może wymyślić jakiejkolwiek ceny i zażądać kosmicznej sumy od swojego klienta. W ustalaniu tej ceny kluczowa jest wartość przedmiotu sporu z podziałem na 7 kategorii, z których każda ma jakąś kwotę maksymalną i minimalną usługi. Kwota maksymalna stanowi tutaj nie więcej niż sześciokrotność ceny minimalnej oraz nie więcej niż wartość przedmiotu sporu. 

Wartość przedmiotu sporuMaksymalna cena usług
Do 500 zł360 zł
500 – 1.500 zł1.080 zł
1.500 – 5.000 zł3.600 zł
5.000 – 10.000 zł7.200 zł
10.000 – 50.000 zł14.400 zł
50.000 – 200.000 zł21.600 zł
Powyżej 200.000 zł43.200 zł

Jeśli nie stać Cię na opłacenie usług adwokata, to możesz złożyć wniosek o przydzielenie Ci adwokata z urzędu, który sporządzi i poprowadzi sprawę o twoje świadczenia. Takie rozwiązanie jest jednak dosyć problematyczne, bo nie masz pewności, czy przydzielony Ci adwokat specjalizuje się w tego typu sprawach, a wiedza jest kluczowa na każdym etapie postępowania w przypadku dochodzenia odszkodowań. Opłacenie usług prawnika, którego wybierzesz, jest lepszym rozwiązaniem dla jakości prowadzenia sprawy. 

Nie zapomnij o kosztach sprawy w sądzie

Postępowanie sądowe wiąże się również z innymi kosztami niż opłacenie prawnika. Zazwyczaj takie koszty opłaca się poprzez wykonanie przelewu na rachunek bankowy, ale w przypadku gdy taka opłata nie zostanie uiszczona, Sąd po prostu wezwie do jej uiszczenia i wyznaczy na to termin. Konkretne koszty takiej sprawy wynoszą 5% wartości przedmiotu sporu. Jeśli kwota roszczeń, których dochodzi poszkodowany jest niższa niż 20.000 zł, to koszty sprawy będą niższe niż 5%:

 • do 500 zł – 30 zł;
 • od 500 zł do 1.500 zł – 100 zł;
 • od 1.500 zł do 4.000 zł – 200 zł;
 • od 4.000 zł do 7.500 zł – 400 zł;
 • od 7.500 zł do 10.000 zł – 500 zł;
 • od 10.000 zł do 15.000 zł – 750 zł;
 • od 15.000 zł do 20.000 zł – 1000 zł;
 • powyżej 20.000 zł – 5% wartości, ale nie więcej niż 200.000 zł.

Do tych kosztów często należy doliczyć zaliczkę na wykonanie opinii przez biegłego z zakresu medycyny (koszt opinii zależy od specjalizacji biegłego, a w przypadku lekarzy sądowych może pojawić się konieczność uiszczenia opłaty w wysokości od 1 000 zł do nawet 2 000 zł. 

W jakich sytuacjach warto zgłosić się do kancelarii odszkodowawczej po pomoc?

Przede wszystkim należy się upewnić, czy cokolwiek nam się należy. Niestety może to być trudne, a samo rozmawianie o tym z agentem ubezpieczeniowym nie musi przynieść żadnych pozytywnych efektów. Szansa na to, że dobry agent nam pomoże, jest bardzo niska albo raczej zerowa, bo przecież nie jest to dla niego opłacalne. I właśnie dlatego zgłoszenie się do firmy odszkodowawczej może być najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Brak czasu

Zgodnie z raportem Banku Światowego polski przedsiębiorca poświęca rocznie aż 336 godzin na rozliczanie swoich podatków. W innych państwach zazwyczaj zajmuje im to znacznie mniej czasu. Dla przykładu w Wielkiej Brytani przedsiębiorcy poświęcają na to tylko 105 godzin, co stanowi nawet mniej niż ⅓ czasu, który marnuje polski przedsiębiorca. Wniosek z tych danych jest bardzo prosty i zrozumiały – Polacy zwyczajnie nie mają czasu na samodzielne dochodzenie swoich roszczeń z firmami ubezpieczeniowymi, a na późniejszym etapie z sądami. Na szczęście odpowiedni ludzie, czyli kancelarie odszkodowawcze, mogą to wszystko zrobić za poszkodowanych

Brak wiedzy

W 2021 roku roku 19 189 osób ubiegało się o miejsce na liście studentów prawa, a 17 143 osoby starały się dostać na ekonomię, która w pewnych dziedzinach swojej dyscypliny naukowej ociera się o kwestie prawne. Dodatkowo należałoby też policzyć studentów innych kierunków, które mają jakieś związki z prawem, ale byłoby to karkołomne zadanie, a dodatkowo niezbyt znaczące w kontekście tego, co ważne, jeśli chodzi o odszkodowania komunikacyjne. Poza studentami w Polsce mamy też wielu adwokatów i radców prawnych, a także absolwentów studiów na kierunku “prawo”, którzy nie ukończyli żadnej aplikacji. Mimo tego, zdecydowana większość ludzi w Polsce nie dysponuje wiedzą, która jest potrzebna do walki z ubezpieczycielami.

Przykład: Samodzielne dochodzenie roszczeń 

Pani Agata, wracając z pracy samochodem, doznała kolizji, w wyniku której jej pojazd został uderzony przez nadjeżdżający z ogromną prędkością samochód marki Hyundai. Za winnego został uznany kierowca Hyundaia, ponieważ Agata jechała prawidłowo, stosując się do wszystkich przepisów ruchu drogowego, a sprawca poruszał się z prędkością znacznie wyższą niż ta dozwolona na obszarze, w którym doszło do zdarzenia. Samochód został solidnie uszkodzony, a osoba poszkodowana doznała poważnych obrażeń ciała, które zmusiły ją do odbycia kosztownej rehabilitacji, poprzedzonej hospitalizacją. 

Pani Agacie wypłacono zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy za uszkodzenia, jakich doznał jej samochód w wyniku wypadku, a zadośćuczynienie, które otrzymała nie było w stanie pokryć nawet kosztów hospitalizacji i leczenia, nie wspominając nawet o rehabilitacji oraz zakupie specjalistycznego sprzętu potrzebnego poszkodowanej do codziennego funkcjonowania po wypadku. Warto zauważyć, że zadośćuczynienie nie jest przeznaczone na wydatki na rzecz powyższych, gdyż ma ono zadośćuczynić krzywdzie, a zwroty kosztów otrzymuje się w ramach osobnego roszczenia.

Co zrobiła Pani Agata? Zdecydowała się na prowadzenie samodzielnych rozmów z ubezpieczycielem sprawcy wypadku, aby ten wypłacił jej wyższą kwotę w ramach zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia. Ubezpieczyciel zaproponował jednak poszkodowanej tylko ugodę, która opiewała na żałośnie niską w tym przypadku kwotę 8 000 zł.

Zniesmaczona zaproponowaną kwotą zdecydowała się skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej online, co było dla niej wygodniejsze niż udawanie się do stacjonarnej konkurencji ze względu na jej nowo powstałe problemy zdrowotne. Z pomocą kancelarii udało jej się uzyskać kwotę dopłaty do odszkodowania kilkukrotnie wyższą niż ta, na którą miała opiewać ugoda z ubezpieczycielem, kilkukrotnie wyższe zadośćuczynienie oraz osobno zwrot kosztów leczenia. Dodatkowo nie musiała uiszczać żadnych opłat wstępnych, dzięki czemu jej rehabilitacja nie została przerwana. 

Co mogło pójść lepiej?

Gdyby Pani Agata zgłosiła się do firmy odszkodowawczej przed rozpoczęciem starań o uzyskanie świadczeń, to – dzięki profesjonalizmowi tej firmy  –  przygotowanie roszczeń odszkodowawczych byłoby przeprowadzone w najlepszy możliwy sposób, czyli byłoby tam zawarte ich faktyczne i prawne uzasadnienie. Dodatkowo firmy ubezpieczeniowe znają przedstawicieli kancelarii odszkodowawczych, czyli mieliby do sprawy zupełnie inne podejście. Wniosek? Gdyby Pani Agata skorzystała z usług takiej firmy od razu, to kwota, którą uzyskała, byłaby nawet kilkukrotnie wyższa, a całe postępowanie szybsze i pozbawione stresu oraz frustracji.

Czym są kancelarie odszkodowawcze?

Kancelarie odszkodowawcze zajmują się dochodzeniem roszczeń w imieniu swojego klienta, czyli osoby poszkodowanej. Pracownicy takiej kancelarii uzyskają dla ciebie świadczenia, dzięki czemu zaoszczędzisz swój czas i pieniądze, które w innym wypadku mógłbyś spożytkować na samodzielne dochodzenie swoich roszczeń lub wydał na opłacenie usług kancelarii adwokackiej/radcowskiej, która pobiera opłaty niezależnie od wyniku sprawy. Jeśli chcesz odrobić poniesione straty i zadbać o pokrycie kosztów, które poniosłeś w wyniku wypadku, to zgłoś się do kancelarii odszkodowawczej, korzystając z naszego rankingu!

Czy skorzystanie z usług kancelarii odszkodowawczej jest płatne z góry?

Skorzystanie z usług kancelarii odszkodowawczej jest zupełną odwrotnością tego, czego możemy doświadczyć, gdy zdecydujemy się na uzyskanie odszkodowania lub innych świadczeń z OC sprawcy, korzystając z pomocy kancelarii prawnej.

Dlaczego? Ich usługi zwyczajnie nie są płatne z góry. Jest to bardzo korzystne dla klienta, bo nie musi się on martwić, czy zdoła poświęcić jakąś kwotę na dochodzenie swoich roszczeń, gdy nie wie jeszcze, ile pieniędzy dany podmiot, któremu zaufa, zdoła wywalczyć. 

W jaki sposób zarabia kancelaria?

Ustaliliśmy już, że kancelaria odszkodowawcza nie zarabia poprzez pobieranie opłaty z góry. W takim razie w jaki sposób zyskują na świadczeniu usług dla poszkodowanych? To proste – kancelaria pobiera prowizję od zakończonych pomyślnie dla ich klienta spraw, czyli czyli zapewnia temu klientowi wyższe odszkodowanie, niż to, które by uzyskał bez ich pomocy. Chociaż najczęściej jest to po prostu najwyższe możliwe odszkodowanie czy też jakiekolwiek inne świadczenia.

Warto też wspomnieć, że szkodę OC można sprzedać. Skup odszkodowań to możliwość otrzymania należnych środków w ciągu zaledwie kilku dni. Uwaga! Sprzedać można tylko szkodę majątkową.

Jak dużą prowizję może pobrać kancelaria odszkodowawcza na podstawie obowiązującego prawa?

Kancelaria odszkodowawcza może pobrać na podstawie umowy kwotę, która będzie wynosić określony procent od całości uzyskanych świadczeń. Zazwyczaj te kwoty procentowe opiewają w granicach od 25% do 35% od wypłaconego odszkodowania oraz innych świadczeń. Ważne jest jednak to, czy kancelaria określiła prowizję jako brutto czy netto. W tym drugim przypadku do swojej prowizji kancelaria dolicza jeszcze podatek VAT, co sprawia, że ich wynagrodzenie zwiększa się o 23%. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaznacza, że takie podawanie prowizji nie jest etyczne i nie ma podstawy prawnej. 

W jaki sposób działają takie kancelarie?

Jeśli wybierzesz jedną z kancelarii do prowadzenia sprawy, zostanie przez nich przeprowadzona analiza sprawy w celu udzielenia pomocy osobom poszkodowanym. Pracownicy kancelarii w imieniu osób poszkodowanych czynią kroki, które mają przybliżyć klienta ku odzyskaniu odszkodowania oraz innych świadczeń. Ten, kogo reprezentuje kancelaria odszkodowawcza, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie, w ramach którego przysługuje także:

 • zadośćuczynienie;
 • stosowna renta;
 • zwrot kosztów leczenia;
 • zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych;
 • zwrot kosztów zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego; 
 • świadczenia dla bliskich za śmierć poszkodowanego w wypadku.

Jakie kroki są podejmowane przez kancelarie w celu uzyskania odszkodowań?

 1. Pomaganie w gromadzeniu dokumentów przez klienta.
 2. Analiza dokumentów przesłanych przez klienta.
 3. Oszacowanie wysokości roszczeń i wskazanie podmiotu, od którego należy żądać świadczeń.
 4. Złożenie dokumentów w ramach pełnomocnictwa.
 5. Negocjacje z odpowiednim podmiotem.
 6. Pomyślne zakończenie sprawy i wypłata świadczeń na konto kancelarii, a następnie na konto klienta (poniżej opisujemy też inne, bardziej korzystne dla klienta rozwiązanie).

Ewentualnie sprawa trafia do sądu i wtedy:

 1. Udział w sprawie sądowej poprzez zaufanego i odpowiedniego dla danej sprawy prawnika.
 2. Wygrana sprawy sądowej i wypłacenie świadczeń na na konto kancelarii, a następnie na konto klienta. 

Zdarza się też, że kancelarie odszkodowawcze po prostu pomagają klientowi sporządzić odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania uszczerbek na zdrowiu, jeżeli taki uszczerbek jest niewielki.

Kancelaria odszkodowawcza – online czy stacjonarnie? 

Na rynku kancelarii odszkodowawczych istnieją takie firmy, które są stacjonarne oraz takie, które działają internetowo, czyli online. Zalety kancelarii online:

 • nowoczesne rozwiązania;
 • brak konieczności dostarczania dokumentów do firmy; 
 • brak konieczności spotykania się z przedstawicielami kancelarii;
 • brak zbędnych formalności;
 • brak udziału agentów odszkodowawczych, których zadaniem jest sprzedanie Ci usługi.
kancelaria odszkodowawcza

Nieuczciwe zapisy w umowach – co na to UOKiK?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca uwagę na nieuczciwość niektórych kancelarii odszkodowawczych. Pierwsze wątpliwości pojawiły się już w II połowie 2017 r. Warto zaznaczyć, że tylko niektóre kancelarie decydują się na stosowanie podejrzanych rozwiązań. Do najważniejszych kwestii, które nie podobają się UOKiK należą:

 • narzucony pełnomocnik;
 • kary za rozwiązanie umów dla konsumentów;
 • nieprzedstawianie zestawienia kosztów;
 • kara za naruszenie poufności;
 • zakaz prowadzenia przez konsumenta samodzielnych rozmów z bankiem oraz ubezpieczycielem.

Jak długo trwa dochodzenie odszkodowań oraz innych świadczeń, gdy sprawę prowadzi firma odszkodowawcza?

W przypadku szkód osobowych sprawy mogą trwać bardzo długo (kilka miesięcy lub dłużej), dlatego podmioty uprawnione wypłacają środki dopiero po ich zakończeniu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że takim kancelariom zależy na jak najszybszym zakończeniu sprawy tak samo jak klientowi, bo od tego zależy to, kiedy dostaną swoją część z wypłaconych środków. Zazwyczaj najdłużej trwają sprawy, w których w grę wchodzą świadczenia pośmiertne dla członków rodziny.

Kiedy otrzymasz swoje pieniądze od kancelarii?

To, kiedy otrzymasz od kancelarii pieniądze zależy od zapisów w umowie oraz tego, jaką ofertę wybierzesz. Na ogół można jednak stwierdzić, że kancelarie dzielą się na te, które wypłacają pieniądze natychmiast, bo bezpośrednio na konto klienta oraz te, które robią to dopiero w terminie 7, 14 albo nawet 30 dni od zakończenia sprawy, co może stanowić spory problem dla poszkodowanego, który chciałby jak najszybciej uzyskać dostęp do należnych mu środków. 

Bezpośredni przelew na konto klienta

Pojawiły się kancelarie, które oferują usługę, która polega na bezpośrednim przelewaniu funduszy ze świadczeń na konto klienta. W tej sytuacji ubezpieczyciel wykonuje dwa przelewy – prowizja trafia na konto kancelarii, a świadczenia na konto klienta. Jest to proste, szybkie i skuteczne rozwiązanie.

Dlaczego Ranking kancelarii jest istotny w procesie podejmowania decyzji o wyborze kancelarii odszkodowawczych?

W rankingu kancelarie są oceniane z uwzględnieniem nie tylko tego, jak wysoką ocenę uzyskały, ale również tego, ile tych ocen zostało wystawionych. Dodatkowo na naszym blogu możecie przeczytać, w jaki sposób wybrać najlepszą dla waszych potrzeb kancelarię, co z pewnością może wam uzyskać odszkodowanie, które wam się po prostu należy

Kto jeszcze może Ci pomóc?

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania możesz też uzyskać od Rzecznika Finansowego. W tym przypadku jako osoba poszkodowana masz dwie opcje: złożenie bezpłatnego wniosku o interwencję; złożenie za opłatą w wysokości 50 zł wniosku o pozasądowe postępowanie polubowne.

Trudno powiedzieć, która z tych opcji jest lepsza, bo obie nie niosą ze sobą zbyt dużych szans na uzyskanie wysokiego odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy. Zamiast tego warto zaufać specjalistom z kancelarii odszkodowawczej, którym zależy na tym, abyś uzyskał jak najwięcej pieniędzy, wysokość ich wynagrodzenia jest pobierana tylko i wyłącznie od sukcesu.

Podsumowanie

 • Zazwyczaj kancelaria odszkodowawcza online to najkorzystniejszy wybór.
 • Usługi kancelarii adwokackich/radcowskich są płatne  z góry, a dodatkowo poszkodowany ponosi koszty związane ze sprawą sądową.
 • Skorzystanie z usług świadczonych przez kancelarię odszkodowawczą pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, a także nie wymaga posiadania wiedzy na temat obowiązujących przepisów.
 • Na rynku są kancelarie odszkodowawcze, które oferują wypłatę pieniędzy na konto klienta w ciągu 48h.

Oceń nasz artykuł

Daj znać, jak oceniasz nasz artykuł

  Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu.

  Czytaj więcej

  Te artykuły również mogą Cię zainteresować

  Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dot. dopłat do odszkodowań komunikacyjnych.

  Jak przygotować odwołanie od decyzji Generali – wzór dokumentu z omówieniem

  9 min

  13 czerwca 2024 roku

  Jak przygotować odwołanie od decyzji Generali – wzór dokumentu z omówieniem

  Jeśli uważasz, że Generali wypłaciło Ci zbyt niskie odszkodowanie – złóż odwołanie od decyzji. Tutaj znajdziesz wzór dokumentu

  Wycena szkody Generali – jak wygląda proces, kiedy należy się dopłata

  9 min

  12 czerwca 2024 roku

  Wycena szkody Generali – jak wygląda proces, kiedy należy się dopłata

  Myślisz, że należy Ci się wyższe odszkodowanie? Dowiedz się, czy w wycenie mogły znaleźć się zaniżenia.

  Odszkodowanie Generali – jak wygląda zgłoszenie szkody i proces likwidacji

  10 min

  31 maja 2024 roku

  Odszkodowanie Generali – jak wygląda zgłoszenie szkody i proces likwidacji

  Sprawca wypadku ma wykupioną polisę OC w Generali? Sprawdź jak otrzymać odszkodowanie krok po kroku.

  Kara za brak ważnego OC w 2024 – ile wynosi, kto może wystawić mandat

  8 min

  9 maja 2024 roku

  Kara za brak ważnego OC w 2024 – ile wynosi, kto może wystawić mandat

  Kierowco, nie zapomnij o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC! Kary są kilka razy wyższe niż polisa

  Sprawdź więcej artykułów

  KONTAKT

  Zamów połączenie
  z konsultantem

  Minimum formalności

  Darmowa analiza kosztorysu

  Pieniądze na Twoim koncie nawet w 48 h