article-banner-bg-img

15 grudnia 2021

7 min

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC?

Dopłata do odszkodowania to alternatywa dla zazwyczaj długotrwałej i nierzadko kosztownej batalii z ubezpieczycielem. Procedura nie jest skomplikowana, a co najważniejsze wszystko odbywa się online.

Jakie są warunki, aby otrzymać dopłatę do odszkodowania z OC?

Nie w każdym przypadku można uzyskać dopłatę do rekompensaty za szkodę w pojeździe. Podstawowymi warunkami są:

Kosztorys naprawy pojazdu zawiera zaniżenia

Ubezpieczyciele od lat stosują różnego rodzaju triki, aby wypłacić w ramach polisy OC sprawcy jak najmniejsze świadczenie. Firmy odszkodowawcze, które w skali roku analizują tysiące kosztorysów napraw samochodów, alarmują, że praktycznie każdy zawiera zaniżenia. 

To oznacza, że jest spore prawdopodobieństwo, że wycena naprawy Twojego pojazdu także zawiera zaniżenia. Co istotne tylko i wyłącznie w przypadku rozliczenia kosztorysowego jest możliwość uzyskania dopłaty. Jeśli zatem wybrałeś metodę bezgotówkową to nie możesz ubiegać się o dopłatę.

Roszczenie wobec ubezpieczyciela nie przedawniło się

Chcąc uzyskać dopłatę do odszkodowania musisz zwrócić uwagę na datę wydania decyzji ubezpieczyciela. Jeśli nie minęły jeszcze 3 lata to, jak najbardziej możesz starać się o dodatkowe pieniądze. Po upływie tego okresu roszczenie przedawnia się.

Wyjątkiem są szkody powstałe na skutek zbrodni bądź występku, który został popełniony przez osobę, wobec której postępowanie karne zostało umorzone. W takim przypadku roszczenia przedawniają się dopiero po 20 latach.

Brak podpisanej ugody z ubezpieczycielem

Zawarcie ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym uniemożliwia otrzymanie dopłaty. Praktycznie rzecz biorąc zamyka osobie poszkodowanej drogę do dochodzenia dalszych roszczeń.

warunki, aby uzyskać dopłatę do odszkodowania

Nawet po sprzedaży samochodu lub w przypadku braku naprawy

Dopłatę do odszkodowania można otrzymać nawet, wtedy kiedy pojazd został już sprzedany. Nie jest także istotne, czy samochód został naprawiony czy też nie.

Nie ma znaczenia rodzaj szkody na pojeździe

Na możliwość otrzymania dopłaty do odszkodowania nie wpływa rodzaj szkody: częściowej czy całkowitej.

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania?

Formalności związane z uzyskaniem dopłaty zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Cały proces odbywa się w 100% online.

1. Wypełnienie formularza kontaktowego

W pierwszym kroku wystarczy, że wypełnisz formularz internetowy i podasz kilka niezbędnych danych. Możesz także załączyć kosztorys naprawy pojazdu.

2. Analiza sprawy

W ciągu 2-3 dni od przesłania niezbędnej dokumentacji dokonywana jest bezpłatna analiza. Specjaliści weryfikują kosztorys naprawy samochodu pod kątem ewentualnych zaniżeń.

3. Propozycja dopłaty

Jeśli analiza wyceny naprawy wykaże zaniżenia, to otrzymasz konkretną propozycję dopłaty.

4. Umowa o cesję wierzytelności

W przypadku zaakceptowania oferty dopłaty podpisywana jest umowa o cesję wierzytelności. W myśl przepisów prawnych każda osoba może zbyć swoją własność, w tym prawo do wyższego odszkodowania w ramach szkody majątkowej.

5. Wypłata dopłaty

Po podpisaniu umowy osoba poszkodowana otrzymuje uzgodnione wynagrodzenie, a firma nabywa prawo do roszczenia. Przelew bankowy jest realizowany w ciągu kilku dni od podpisania umowy.

Jakie dokumenty są potrzebne do analizy sprawy?

W zależności od rodzaju szkody na pojeździe do darmowej analizy niezbędne są inne dokumenty.

  • szkoda częściowa

Ubiegając się o dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy za szkodę częściową w celu analizy sprawy należy przesłać kosztorys naprawy pojazdu oraz decyzję o przyznaniu odszkodowania.

  • szkoda całkowita

Z kolei, jeśli szkodę uznano za całkowitą to oprócz kosztorysu i decyzji ubezpieczyciela należy przesłać: arkusz wyceny pojazdu przed zdarzeniem drogowym, arkusz wyceny pozostałości - wraku oraz potwierdzenie kwoty zezłomowania pojazdu. 

W przypadku uproszczonego kosztorysu napraw można także przesłać zdjęcia uszkodzeń.

Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania Z OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różnego rodzaju triki, aby wypłacone w ramach OC sprawcy odszkodowanie było jak najmniejsze. Najczęściej ubezpieczyciele zaniżają stawki za robociznę oraz uwzględniają ceny tzw. zamienników, choć zastosowane powinny być części oryginalne. 

Stawki za roboczogodzinę są różne w zależności od regionu, w którym znajduje się dany warsztat. Natomiast części zamienne są tańsze i często gorszej jakości niż części oryginalne. Sąd Najwyższy orzekł, że wysokość odszkodowania nie powinna być określana na podstawie tzw. zamienników. 

W kosztorysie warto też zwrócić uwagę na koszty blacharskie oraz lakierowania. Bardzo często w wycenie uwzględniona jest sama wartość lakieru. Z kolei fachowcy muszą wykonać wiele kosztownych dla poszkodowanego czynności, aby naprawić pojazd. 

Ważne!

Jako osoba poszkodowana możesz spotkać się z tzw. kwotą bezsporną. Ubezpieczyciele wypłacają ją praktycznie od razu po wydaniu decyzji w sprawie odszkodowania.

To jeden z najpopularniejszych trików ubezpieczycieli. Liczą, że osoba, która w krótkim czasie otrzyma świadczenie uzna sprawę za zakończoną i nie będzie się ubiegać o nic więcej.

Dlaczego warto skorzystać z dopłaty do odszkodowania?

Coraz więcej osób, które otrzymały odszkodowanie z OC sprawcy ma świadomość, że jest ono zaniżone. Wyjścia są w zasadzie dwa: samodzielna walka z ubezpieczycielem lub skorzystanie z propozycji dopłaty. Dlaczego warto skorzystać z tego drugiego?

Nie ponosisz żadnego ryzyka

Otrzymane w ramach dopłaty pieniądze masz pewne - tzn. nawet jeśli firma odszkodowawcza przegra sprawę, to Ty zachowujesz całą dopłatę. 

Pieniądze masz pewne także pod innym względem. Batalia z ubezpieczycielem o wyższe odszkodowanie może zakończyć się dopiero na sali sądowej. Jak pokazuje praktyka tego rodzaju sprawy w sądzie toczą się co najmniej kilkanaście miesięcy, a jego finał nie musi przecież skończyć się pozytywnie dla poszkodowanego. 

Zapamiętaj!

Pamiętaj, że uzyskanie dopłaty do odszkodowania z OC sprawcy nie sprawi, że Twoje składki OC poszybują w górę. Ubezpieczyciel przecież “odbiera” zniżki na polisę związku ze spowodowaniem przez szkody z Twojej winy, a nie z uwagi na otrzymanie odszkodowania.

Szybka i prosta procedura

Proces dopłaty do odszkodowania nie jest skomplikowany i czasochłonny. W ciągu 2-3 dni roboczych wykonywania jest bezpłatna analiza dokumentów, w tym szczególnie kosztorysu naprawy pojazdu.

Jeśli zostaną wykryte zaniżenia w wycenie naprawy to otrzymujesz propozycję konkretnej kwotę dopłaty. Po zaakceptowaniu oferty pomiędzy stronami jest zawierana umowa o cesję wierzytelności. W ciągu kilku dni od jej podpisania ma miejsce wypłata dopłaty.

Nie ponosisz kosztów i wszystko załatwisz online

Obawiasz się, że procedura uzyskania dopłaty będzie cię sporo kosztować? Nic bardziej mylnego! Cały proces, w tym także wykonana przez profesjonalistów analiza kosztorysu naprawy pojazdu jest całkowicie darmowa.  

Procedura odbywa się w 100% online - cała sprawa dot. uzyskania dopłaty do odszkodowania z OC sprawcy jest załatwiana bez konieczności wychodzenia z domu.

Podsumowanie:

  • O dopłatę można się starać, jeśli od wydania decyzji TU nie minęły 3 lata, nie została zawarta ugoda z ubezpieczycielem, a kosztorys zawiera zaniżenia.
  • Podstawowym dokumentem w procesie uzyskania dopłaty jest kosztorys naprawy samochodu.
  • Ubezpieczyciele stosują wiele trików określając wycenę napraw, do wypłaty odszkodowania jest też wymagana dyspozycja wypłaty odszkodowania.
  • Poszkodowany, który uważa że otrzymał zbyt niskie świadczenie od TU powinien rozważyć kwestię dopłaty.

Oceń nasz artykuł

Daj znać, jak oceniasz nasz artykuł

    Ukończył studia prawnicze 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016-2019 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej. W 2020 roku zdał egzamin adwokacki oraz został wpisany na listę adwokatów jako członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu.

    Czytaj więcej

    Te artykuły również mogą Cię zainteresować

    Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dot. dopłat do odszkodowań komunikacyjnych.

    Skarga na ubezpieczyciela – wzór dokumentu z omówieniem

    8 min

    22 sierpnia 2024 roku

    Skarga na ubezpieczyciela – wzór dokumentu z omówieniem

    Przygotuj skargę na ubezpieczyciela, jeśli nie dojdziesz polubownie do porozumienia ws. reklamacji.

    Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę – wzór dokumentu PDF

    8 min

    19 sierpnia 2024 roku

    Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę – wzór dokumentu PDF

    Decydujesz się rozliczyć ze sprawcą kolizji bez ubezpieczyciela? Pamiętaj o przygotowaniu oświadczenia o przyjęciu pieniędzy – zobacz jego wzór.

    Oświadczenie sprawcy kolizji PZU – jak napisać, wzór dokumentu

    10 min

    12 lipca 2024 roku

    Oświadczenie sprawcy kolizji PZU – jak napisać, wzór dokumentu

    Dowiedz się, jak przygotować oświadczenie sprawcy kolizji dla PZU, które pomoże otrzymać odszkodowanie.

    Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto ją zawrzeć, jaka jest alternatywa

    9 min

    10 lipca 2024 roku

    Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto ją zawrzeć, jaka jest alternatywa

    Funkcjonuje błędne przekonanie, że ugoda jest konieczna do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy.

    Sprawdź więcej artykułów

    KONTAKT

    Zamów połączenie
    z konsultantem

    Minimum formalności

    Darmowa analiza kosztorysu

    Pieniądze na Twoim koncie nawet w 48 h