Odszkodowanie z OC sprawcy
Zaniżone odszkodowanie
Dopłaty do odszkodowań
Skup odszkodowań OC
Oświadczenie sprawcy kolizji
Rzeczoznawca samochodowy
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela
Utrata wartości handlowej
Zalane mieszkanie
Odszkodowanie za zalany sufit
Odszkodowanie za zalaną piwnice
Odszkodowanie za pożar
Odszkodowanie za zerwany dach
Odszkodowanie za powódź
Odszkodowanie za gradobicie
Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny

Poradniki

O nas

logo ToTwojaKasa
Odszkodowanie z OC sprawcyZaniżone odszkodowanieDopłaty do odszkodowańSkup odszkodowań OCOświadczenie sprawcy kolizjiRzeczoznawca samochodowyOdwołanie od decyzji ubezpieczycielaUtrata wartości handlowej
Zalane mieszkanieOdszkodowanie za zalany sufitOdszkodowanie za zalaną piwniceOdszkodowanie za pożarOdszkodowanie za zerwany dachOdszkodowanie za powódźOdszkodowanie za gradobicieOdszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny

Poradniki

O nas

+48 583 502 101

article-banner-bg-img
  1. ToTwojaKasa

  2. Blog

  3. Szkoda na pojeździe

  4. Wypłata odszkodowania PZU. Jak zgłosić szkodę, jak przebiega proces likwidacji

article-image

Wypłata odszkodowania PZU. Jak zgłosić szkodę, jak przebiega proces likwidacji

Miłosz Marek

Miłosz Marek

9 minut

02 lipca 2024 roku

article-image
weryfikacja-odszkodowan-logo

Dołącz do bezpłatnego programu weryfikacji odszkodowań

Skorzystaj z wiedzy fachowców i dowiedz się, czy możesz otrzymać dodatkowe środki za swoją szkodę

Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie z polisy OC sprawcy, który jest ubezpieczony w PZU, musisz zgłosić szkodę. Przeczytaj, jak zgłosić stosowny wniosek, jakie dokumenty będą potrzebne i jak otrzymać dopłatę do zaniżonej wypłaty. To proste i wymaga zaledwie kilkunastu minut na załatwienie sprawy.

Zgłoś szkodę do bezpłatnej analizy pod kątem zaniżeń

Z tego artykułu dowiesz się

  1. PZU odszkodowania za szkodę na pojeździe – jak wygląda proces likwidacji szkody krok po kroku
  2. Kiedy następuje wypłata odszkodowania PZU?
  3. Odszkodowanie z OC sprawcy PZU – na co należy zwrócić uwagę?
  4. Jak otrzymać dopłatę do odszkodowania od PZU?
  5. Zgłoszenie szkody PZU – jakie metody są dostępne?
  6. Zgłoszenie szkody w PZU – potrzebne dokumenty
  7. Sprawdź status szkody online w PZU
  8. Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU?
  9. Likwidacja szkody z polisy AC w PZU – co warto wiedzieć?

PZU odszkodowania za szkodę na pojeździe – jak wygląda proces likwidacji szkody krok po kroku

Żeby otrzymać odszkodowanie od PZU, musisz przejść przez proces, który składa się z kilku kroków. Nie jest trudny, ale warto mieć świadomość, jakie obowiązki spoczywają także, a właściwie przede wszystkim, na poszkodowanym, który zamierza ubiegać się o odszkodowanie.

Proces likwidacji szkody rozpoczyna się już na miejscu zdarzenia, gdzie należy przygotować dokument, który potwierdzi fakt zajścia kolizji lub wypadku. Nie musi być to notatka policji – wystarczy czytelne oświadczenie sprawcy kolizji, w którym zawarte zostaną niezbędne informacje: dane uczestników i ich pojazdów, numery polis ubezpieczeniowych, opis zdarzenia i przede wszystkim: jednoznaczne przyznanie się do winy przez sprawcę oraz odręczne podpisy obu stron.

Dwa ostatnie elementy są niezwykle istotne – gwarantują niepodważalność sporządzonego pisma i nie pozwolą na zmianę zeznań sprawcy na niekorzyść poszkodowanego.

Dopiero mając wszystkie niezbędne dane można zgłosić sprawę do PZU. Ubezpieczyciel przygotował kilka wariantów, które pozwalają szybko i sprawnie zająć się zdarzeniem.

proces likwidacji szkody PZU

W dalszej kolejności zgłaszający sprawę musi podjąć decyzję, w zależności od posiadanej polisy, czy oczekuje likwidacji szkody metodą gotówkową lub bezgotówkową. W pierwszym z wariantów sporządzony zostanie kosztorys naprawy, na podstawie którego PZU przeleje pieniądze na konto. Druga z metod zakłada oddanie pojazdu do naprawy do jednego ze wskazanych warsztatów. Wówczas nie przejmuje się koniecznością zapłaty – wszystkim zajmuje się ubezpieczyciel.

Zdecydowanie częściej kierowcy wybierają przelew środków na konto. W takiej sytuacji mają pełną dowolność w wyborze miejsca i czasu naprawy. Mogą zdecydować się nawet przyjąć środki i nie dokonywać żadnych napraw, bądź wykonać je samodzielnie.

Ważne jednak, żeby nie rozpoczynać przywracania pojazdu do stanu sprzed zdarzenia, zanim nie pojawi się rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej lub przesłane zostaną fotografie gwarantujące możliwość dokonania wyceny przez PZU. W przeciwnym wypadku specjalista będzie miał niepełny obraz sytuacji – nie wyceni naprawionej już szkody.

Po zakończeniu tych formalności, w przypadku wyboru metody gotówkowej, pozostaje tylko czekać na wypłatę bezspornej kwoty odszkodowania, która wpłynie na konto.

Kiedy następuje wypłata odszkodowania PZU?

PZU jest zobligowane prawem do wydania decyzji o wypłacie odszkodowania do 30 dni od momentu złożenia wniosku.

Tylko w wyjątkowych przypadkach sprawa może przedłużyć się do 60 dni, jednak wtedy firma ma obowiązek poinformować o zaistniałej sytuacji poszkodowanego, łącznie z argumentacją. Dzieje się tak najczęściej, kiedy oszacowanie wartości szkody jest bardzo trudne i skomplikowane.

Jeśli ubezpieczyciel nie wypełni ustawowego procesu 30 dni, wówczas poszkodowany może domagać się odsetek od należnej kwoty za każdy dzień zwłoki.

Odszkodowanie z OC sprawcy PZU – na co należy zwrócić uwagę?

Niestety, poszkodowani w wypadkach i kolizjach często mierzą się z problemem zaniżonych odszkodowań. To sytuacja, w której towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca zbyt niską rekompensatę za straty poniesione w zdarzeniu drogowym. Sytuacja tyczy się zarówno odszkodowań z OC sprawcy, jak i ubezpieczenia autocasco.

Gdzie mogą kryć się zaniżenia w kosztorysie od firmy ubezpieczeniowej:

  • części niezbędne do naprawy – jeśli nie czytasz regularnie kosztorysów od ubezpieczycieli, możesz nie wiedzieć, że niewielka różnica symbolu i oznaczenia będzie oznaczać, że w kosztorysie podano cenę komponentu uszkodzonej części, a nie oryginalnej, pochodzącej od producenta auta. W zależności od części może być to różnica nawet kilkuset złotych.
  • roboczogodziny specjalistów – kosztorys musi przewidywać wynagrodzenie dla mechaników, który zajmą się usuwaniem skutków zdarzenia, jednak często podają nierynkowe i nieodpowiednie stawki, za które dokonanie napraw jest niemożliwe.
  • współczynnik odchylenia – towarzystwo ubezpieczeniowe w kosztorysie może przewidzieć mniejszą liczbę warstw lakieru do naprawy szkody, niż jest to niezbędne do przywrócenia stanu pojazdu sprzed zdarzenia. Doświadczony lakiernik nie zgodzi się na takie działania.
  • amortyzacja części – ubezpieczyciel potrafi zmniejszyć kwotę należnego odszkodowania poprzez obniżenie wartości części koniecznych do wymiany o ich zużycie podczas użytkowania auta przez zdarzeniem.

Co robić, jeśli chcesz mieć pewność, że kosztorys został sporządzony prawidłowo? Masz dwie opcje.

Możesz skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy, który sprawdzi Twój kosztorys za usługę będziesz musiał jednak zapłacić. Istnieje szansa na darmową weryfikację kosztorysu – wystarczy, że wypełnisz formularz na naszej stronie i załączysz kosztorys, a my bezpłatnie sprawdzimy, czy nie jest zaniżony. Jeśli tak, to zaproponujemy dopłatę do Twojego odszkodowania.

Przesyłam kosztorys do bezpłatnej analizy

Jak otrzymać dopłatę do odszkodowania od PZU?

Jeśli liczysz na wysokie odszkodowanie, a przelane pieniądze nie wystarczyły nawet na naprawę pojazdu, możesz skorzystać z oferty ToTwojaKasa.pl. Specjaliści bezpłatnie przeprowadzą analizę Twojego kosztorysu i zaproponują kwotę, jaką dopłacą do odszkodowania.

Wypowiedź eksperta

Bezpłatna analiza zespołu ToTwojaKasa.pl to najlepszy sposób na sprawdzenie, czy w kosztorysie znajdują się zaniżenia. Do analizy wykorzystamy specjalistyczne programy i nasze doświadczenie, które gromadzimy od 7 lat, rozwiązując kolejne problemy osób, które się do nas zgłaszają. Gwarantujemy minimum formalności i szybkie działanie.

Bartosz Rybicki - ekspert ds. odszkodowań

Proces ubiegania się o dopłatę do odszkodowania PZU krok po kroku:

  1. Wypełnij krótki formularz na naszej stronie.
  2. Prześlij zdjęcia szkody.
  3. Poczekaj na analizę naszych specjalistów.
  4. Zaakceptuj naszą ofertę dopłaty.
  5. Odbierz dopłatę – pieniądze na koncie nawet w 48 godzin od podpisania umowy.

Zgłaszam swoją sprawę do bezpłatnej analizy

Osoby, które współpracują z ToTwojaKasa.pl, otrzymują średnio 3493,39 złotych dopłaty do swoich wypłaconych odszkodowań. Zapoznaj się z naszą ofertą i nie czekaj – zgłaszając się do nas, możesz tylko zyskać.

kiedy można otrzymać dopłatę do odszkodowania po wypadku samochodowym

Zgłoszenie szkody PZU – jakie metody są dostępne?

PZU posiada pełną gamę możliwości, jeśli chodzi o możliwość zgłoszenia szkody do likwidacji. W tej sprawie można zgłosić się do PZU telefonicznie, poprzez specjalne formularze na stronie czy nawet wysyłając wiadomość SMS. Oczywiście, wątpliwości można rozwiać także w miejscu działalności punktu stacjonarnego ubezpieczyciela, gdzie pracowniczki i pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania.

Metody zgłoszenia szkody w PZU:

  • poprzez formularz zgłoszenia szkody na stronie PZU,
  • poprzez serwis Moje PZU,
  • bezpośrednio w punktach,
  • telefonicznie pod numerem 801 102 102,
  • wysyłając SMS o treści SZKODA pod numer 4102.

Zgłoszenie szkody w PZU – potrzebne dokumenty

Jeśli chcesz, aby przyznanie odszkodowania przebiegło jak najszybciej, zgłoś się do PZU z kompletem niezbędnych dokumentów.

Dokumenty potrzebna do zgłoszenia szkody w PZU:

  • oświadczenie sprawcy kolizji lub notatka policji z miejsca zdarzenia,
  • zdjęcia pojazdu po wypadku/kolizji,
  • dowód rejestracyjny auta,
  • numer konta,
  • ewentualnie: oświadczenie o podatku VAT.

Sprawdź status szkody online w PZU

Przy likwidacji szkody w PZU, możesz na bieżąco monitorować przebieg swojej sprawy. Jeśli posiadasz konto w PZU, swoją sprawę najłatwiej sprawdzisz, logując na swoje konto i korzystając z sekcji mojePZU. Tam znajdziesz wszystkie swoje sprawy, ich przebieg oraz dołączoną korespondencję.

Jednocześnie o odpowiedź możesz zgłosić się mailowo, telefonicznie lub SMS-owo.

Jeśli nie jesteś klientem PZU, do sprawdzenia statusu zgłoszonej kody będziesz potrzebować numer PESEL osoby zgłaszającej szkodę oraz numer szkody lub sprawy. Następnie na podany wcześniej numer telefonu otrzymasz kod niezbędny do weryfikacji. Tego typu zabezpieczenia są konieczne dla procesu zachowania poufności danych wrażliwych.

Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU?

Na najczęściej zadawane pytania o wysokość odszkodowania w PZU trudno odpowiedzieć, bo wpływa na to wiele czynników ustalanych indywidualnie.

Przede wszystkim odpowiedzi należy szukać w ogólnych warunkach umowy (OWU), gdzie zawarte są informacje o wysokości odszkodowania w zależności od różnych przypadków.

PZU oferuje swoim klientom możliwość sprawdzenia wysokości odszkodowania poprzez swoją stronę internetową i sekcję mojePZU. Można też wysłać SMS o treści SZKODA na numer 4102, co zagwarantuje kontakt ze strony opiekuna klienta w celu wyjaśnienia sprawy.

Likwidacja szkody z polisy AC w PZU – co warto wiedzieć?

Rzadszym przypadkiem jest zgłaszanie szkody z polisy AC, jednak ten nie różni się w zasadniczym stopniu od przypadków z polisami OC. Na samym przy samym formularzu zgłoszeniowym wymaganych jest mniej danych.

Warto jednak zastanowić się, czy zgłaszanie każdej szkody będzie opłacalne dla kierowcy. W wielu sytuacjach koszt naprawy na własną rękę będzie mniejszy niż suma utraconych zniżek w przypadku skorzystania z pomocy firmy ubezpieczeniowej.

Zgłaszam swoją sprawę do bezpłatnej analizy

Podsumowanie

  • Podstawą do ubiegania się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy w PZU będzie oświadczenie sprawcy kolizji lub notatka policyjna z miejsca wypadku.
  • Po odszkodowanie za wypadek od PZU możesz zgłosić się na wiele sposobów: osobiście, telefonicznie, SMS-owo i przede wszystkim przez formularz internetowy.
  • Jeśli kwota odszkodowania wypłacona podczas likwidacji szkody będzie zbyt mała, wówczas możesz zgłosić się po dopłatę.
  • Średnia dopłata do odszkodowania po kolizji lub wypadku wypłacana przez ToTwojaKasa.pl to 3493,39 zł.
Miłosz Marek

Miłosz Marek

milosz.marek@helpfind.pl

Doświadczony autor specjalizujący się w tematyce odszkodowań i sporów z instytucjami finansowymi. Porusza zagadnienia związane ze szkodami na pojeździe i nieruchomości, sankcją kredytu darmowego oraz polisolokatami. Skupia się na dostarczaniu rzetelnych, praktycznych informacji, które pomagają użytkownikom lepiej zrozumieć swoje prawa i możliwe działania. Zawiłe zapisy umów, decyzji i przepisów potrafi przełożyć na przystępny i konkretny język. Jego teksty to solidne wsparcie dla osób walczących o należne środki lub sprawiedliwe rozliczenie z bankiem czy ubezpieczycielem.

KONTAKT

Zamów połączenie
z konsultantem

Minimum formalności bez wychodzenia z domu

Bezpłatna analiza kosztorysu

Pieniądze na Twoim koncie nawet w 48 godzin

Martyna Krasińska

Martyna Krasińska

Konsultantka telefoniczna

Przeanalizowaliśmy ponad 51 000 kosztorysów, prawie każdy posiadał zaniżenia.

Martyna Krasińska
Nasi konsultanci będą dostępni od 8:00 rano
logo ToTwojaKasa

Marka ToTwojaKasa należy do Helpfind sp. z o. o.

Nasza misja to pomaganie w odszkodowaniach. Odkupimy od Ciebie szkodę komunikacyjną lub na nieruchomości. Korzyści dla wszystkich!

Szybki kontakt

+48 583 502 101

pomoc@totwojakasa.pl

Social media TTK

Informacje

BlogFAQKontaktOpinie o nasRedakcjaRegulaminPolityka prywatności

Szkoda na pojeździe

Odszkodowanie z OC sprawcyZaniżone odszkodowanieDopłaty do odszkodowańSkup odszkodowań – sprzedaż szkody OCUtrata wartości handlowejOdwołanie od decyzji ubezpieczycielaOświadczenie sprawcy kolizjiRzeczoznawca samochodowy

Szkoda na nieruchomości

Zalane mieszkanieOdszkodowanie za zalany sufitOdszkodowanie za zalaną piwniceOdszkodowanie za pożarOdszkodowanie za zerwany dachOdszkodowanie za powódźOdszkodowanie za gradobicieOdszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny

ToTwojaKasa © 2025

Czytaj więcej

Te artykuły również mogą Cię zainteresować

Więcej wiedzy dotyczących odszkodowań, znajdziesz w naszych artykułach.

Sprawdź więcej artykułów

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – jak działa, w czym pomaga?

15 min

27 czerwca 2025 roku

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – jak działa, w czym pomaga?

Poznaj kluczowe informacje o Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dowiedz się, jak działa i jakie ma znaczenie dla kierowców.

Numer VIN – czym jest, jak może pomóc, gdzie go znaleźć?

15 min

25 czerwca 2025 roku

Numer VIN – czym jest, jak może pomóc, gdzie go znaleźć?

Dowiedz się, czym jest numer VIN, gdzie go znaleźć i jak może pomóc w zakupie samochodu. Wystarczy kilka minut, by wygenerować szczegółowy raport.

Mandat za złe parkowanie 2025 – ile wynosi, punkty karne, kto wystawia?

22 min

24 czerwca 2025 roku

Mandat za złe parkowanie 2025 – ile wynosi, punkty karne, kto wystawia?

Dowiedz się, jakie kary za złe parkowanie obowiązują w 2025 roku. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby uniknąć mandatu.

Zgubienie dowodu rejestracyjnego – co zrobić, jak uzyskać wtórnik?

15 min

18 czerwca 2025 roku

Zgubienie dowodu rejestracyjnego – co zrobić, jak uzyskać wtórnik?

Zgubiłeś dowód rejestracyjny? Sprawdź, jakie formalności musisz dopełnić, ile kosztuje wtórnik i w jakich sytuacjach dokument nadal jest wymagany.

Szkoda całkowita a dalsze użytkowanie pojazdu – co musisz wiedzieć?

10 min

16 czerwca 2025 roku

Szkoda całkowita a dalsze użytkowanie pojazdu – co musisz wiedzieć?

Zastanawiasz się nad dalszym użytkowaniem pojazdu po szkodzie całkowitej? Sprawdź dostępne możliwości i podejmij świadomą decyzję.

Dowód rejestracyjny – co zawiera, kiedy trzeba go okazać?

14 min

13 czerwca 2025 roku

Dowód rejestracyjny – co zawiera, kiedy trzeba go okazać?

Czym jest dowód rejestracyjny pojazdu i kiedy trzeba go okazać? Zobacz, co zawiera ten dokument, kiedy musisz go mieć przy sobie i jakie grożą konsekwencje za jego brak.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) – jak pomaga kierowcom?

15 min

9 czerwca 2025 roku

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) – jak pomaga kierowcom?

Dowiedz się, czym jest PBuk w polskim ubezpieczeniu komunikacyjnym i jak wpływa na Twoją polisę. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać szczegóły!

AC szkoda z własnej winy – jak zgłosić, co obejmuje polisa?

15 min

30 maja 2025 roku

AC szkoda z własnej winy – jak zgłosić, co obejmuje polisa?

Szkoda z własnej winy a ubezpieczenie AC – zobacz, jak przebiega zgłoszenie szkody, co może obejmować polisa i jakie ograniczenia mogą pojawić się w umowie.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – jak działa, w czym pomaga?

15 min

27 czerwca 2025 roku

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – jak działa, w czym pomaga?

Poznaj kluczowe informacje o Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dowiedz się, jak działa i jakie ma znaczenie dla kierowców.

Numer VIN – czym jest, jak może pomóc, gdzie go znaleźć?

15 min

25 czerwca 2025 roku

Numer VIN – czym jest, jak może pomóc, gdzie go znaleźć?

Dowiedz się, czym jest numer VIN, gdzie go znaleźć i jak może pomóc w zakupie samochodu. Wystarczy kilka minut, by wygenerować szczegółowy raport.

Mandat za złe parkowanie 2025 – ile wynosi, punkty karne, kto wystawia?

22 min

24 czerwca 2025 roku

Mandat za złe parkowanie 2025 – ile wynosi, punkty karne, kto wystawia?

Dowiedz się, jakie kary za złe parkowanie obowiązują w 2025 roku. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby uniknąć mandatu.

Zgubienie dowodu rejestracyjnego – co zrobić, jak uzyskać wtórnik?

15 min

18 czerwca 2025 roku

Zgubienie dowodu rejestracyjnego – co zrobić, jak uzyskać wtórnik?

Zgubiłeś dowód rejestracyjny? Sprawdź, jakie formalności musisz dopełnić, ile kosztuje wtórnik i w jakich sytuacjach dokument nadal jest wymagany.

Szkoda całkowita a dalsze użytkowanie pojazdu – co musisz wiedzieć?

10 min

16 czerwca 2025 roku

Szkoda całkowita a dalsze użytkowanie pojazdu – co musisz wiedzieć?

Zastanawiasz się nad dalszym użytkowaniem pojazdu po szkodzie całkowitej? Sprawdź dostępne możliwości i podejmij świadomą decyzję.

Dowód rejestracyjny – co zawiera, kiedy trzeba go okazać?

14 min

13 czerwca 2025 roku

Dowód rejestracyjny – co zawiera, kiedy trzeba go okazać?

Czym jest dowód rejestracyjny pojazdu i kiedy trzeba go okazać? Zobacz, co zawiera ten dokument, kiedy musisz go mieć przy sobie i jakie grożą konsekwencje za jego brak.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) – jak pomaga kierowcom?

15 min

9 czerwca 2025 roku

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) – jak pomaga kierowcom?

Dowiedz się, czym jest PBuk w polskim ubezpieczeniu komunikacyjnym i jak wpływa na Twoją polisę. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać szczegóły!

AC szkoda z własnej winy – jak zgłosić, co obejmuje polisa?

15 min

30 maja 2025 roku

AC szkoda z własnej winy – jak zgłosić, co obejmuje polisa?

Szkoda z własnej winy a ubezpieczenie AC – zobacz, jak przebiega zgłoszenie szkody, co może obejmować polisa i jakie ograniczenia mogą pojawić się w umowie.

Sprawdź więcej artykułów
car

Dodatkowe środki za stłuczkę

car

Dodatkowe środki za stłuczkę