article-banner-bg-img

10 lipca 2024

7 min

Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto ją zawrzeć, jaka jest alternatywa

Funkcjonuje błędne przekonanie, że ugoda z ubezpieczycielem jest konieczna do otrzymania odszkodowania po kolizji lub stłuczce. Dowiedz się, do czego może prowadzić ugoda z firmą ubezpieczeniową i poznaj alternatywy dla propozycji zakładów.

Na czym polega ugoda z ubezpieczycielem?

Ugoda z ubezpieczycielem uznawana jest przez prawo jako dobrowolna, wspólna decyzja obu stron o zrzeczeniu się części swoich oczekiwań w postępowaniu likwidacyjnym. Zawarcie ugody sprawi, że żadna ze stron nie będzie mogła zgłaszać dalszych roszczeń w sprawie, której dotyczy porozumienie.

W przypadku szkody na pojeździe, jeśli zgłaszający szkodę (z OC sprawcy lub własnego AC) przyjmie ugodę proponowaną przez zakład ubezpieczeń, wówczas straci możliwość ubiegania się o dopłatę do odszkodowania, nawet jeśli zostało ono skrajnie zaniżone, a kosztorys błędnie sporządzony.

Kodeks cywilny. Art. 917. Istota ugody

Przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

https://arslege.pl/kodeks-cywilny/k9/s2050/

Konsekwencje zawarcia ugody z firmą ubezpieczeniową

Skutki zawarcia ugody dla kierowcy to przede wszystkim utrata możliwość dochodzenia przed sądem wypłaty wyższego odszkodowania.

Niezależnie od zebranej argumentacji, wyliczeń od rzeczoznawców czy zebranych dowodów, wszystkie formy odwołania będą nieskuteczne. Ubezpieczyciel pozostanie zobligowany do zakończenia postępowania likwidacyjnego, ale zgłaszanie dalszych roszczeń będzie nieskuteczne.

Czy kwotę ugody z ubezpieczycielem można negocjować?

Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z propozycją zawarcia ugody, aby uniknąć konieczności wypłacenia większej kwoty w przyszłości. To oznacza, że mają świadomość, że przyznają zbyt małe odszkodowania.

Negocjowanie jest dobrym, ale trudnym do wykonania pomysłem. Przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej prawdopodobnie będzie wiedział o skali zastosowanego zaniżenia, co będzie prowadziło do takich negocjacji, które nadal dadzą zysk ubezpieczycielowi. Bez kosztorysu naprawy od mechanika lub wyceny rzeczoznawcy możesz wynegocjować wyższą ugodę, która i tak nie pokryje kosztów usunięcia szkody.

Ubezpieczyciel chce wypłacić za mało. Co mogę zrobić zamiast zgody

Jeśli wiesz, że wypłacona kwota na wystarczy do naprawy pojazdu – nie idź na kompromis. Możesz zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego, prosząc o pomoc i wskazując zastosowane zaniżenia.

Inna opcja to sprzedaż wierzytelności firmie, która zajmie się walką o wyższe odszkodowanie, ale najpierw wypłaci Ci pieniądze. Wtedy nie poniesiesz kosztów prowadzenia sprawy, zagwarantujesz sobie dodatkowe środki na koncie i oszczędzisz czas na wizyty w sądzie czy ustalanie strategii prawnikiem.

W jaki sposób może dojść do zawarcia ugody z ubezpieczycielem

Ugoda z ubezpieczycielem wcale nie musi być wielostronicowym dokumentem podpisanym przez obie strony na każdej kartce. Wbrew pozorom znaczna część ugód zawieranych jest na odległość – telefonicznie.

Przed rozpoczęciem każdej rozmowy pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego zwykle informuje o nagrywaniu przebiegu konwersacji. Taki zapis może być następnie dowodem w sprawie. Jeśli podczas rozmowy padnie deklaracja o zawarciu ugody, wówczas nieskutecznie będzie przedstawianie wszelkich dalszych roszczeń.

Przy rozmowach telefonicznych przedstawiciel ubezpieczyciela może zaproponować ugodę przy okazji przedstawienia możliwości zapłaty odszkodowania w nieco wyższej kwocie niż w pierwsza oferta. Nieświadomy kierowca może się na to zgodzić i zamknąć swoją szansę na zapłatę odszkodowania odpowiedniej wysokości.

Oczywiście, ugoda może zostać zawarta także w "tradycyjnej" formie, czyli pisemnie, z przedstawieniem wszystkich konsekwencji w formie dokumentu oraz z zaprezentowaniem stanowisk obu stron.

Ugodę można zawrzeć:

 • pisemnie – specjalnym wnioskiem, odpowiedzią na wiadomość mailową,
 • osobiście w punkcie ubezpieczyciela,
 • ustnie – telefonicznie.

Czy zawarcie ugody jest niezbędne do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy?

Nie trzeba zawierać ugody z ubezpieczycielem, żeby otrzymać pieniądze z odszkodowania z OC sprawcy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że firma musi wypłacić bezsporną kwotę odszkodowania po zaistnieniu szkody.

Wystarczy, że poszkodowany spełni wszystkie kryteria: zgłosi szkodę do firmy i przedstawi dokumenty (oświadczenie sprawcy szkody lub notatkę policyjną) potwierdzającą, że brał udział w zdarzeniu, w którym winny był posiadacz OC w danym towarzystwie.

W takim przypadku ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie zgłoszenia. Tylko w szczególnych przypadkach może wydłużyć termin do 60 dni, jednak wówczas musi odpowiednio szybko poinformować kierowcę oraz podać przyczynę zaistniałego zdarzenia.

czy warto przyjąć propozycję ugody – przykłady zaniżeń

Jeśli uważasz, że należy Ci się wyższa kwota, albo po wizycie u mechanika otrzymane pieniądze nie wystarczą na pokrycie kosztów naprawy, wówczas pomyśl o zgłoszeniu się po dopłatę do odszkodowania.

Zapamiętaj

Jeśli masz pytania dotyczące ugody z ubezpieczycielem – możesz je zadać konsultantowi ToTwojaKasa.pl pod numerem telefonu 683 502 101

Alternatywa dla ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym

Nie musisz zgadzać się na ugodę proponowaną przez ubezpieczyciela. Fakt, że ten zgłasza się z propozycją ugody, powinien być sygnałem, że należy Ci się większe odszkodowanie.

W takim przypadku warto rozważyć zgłoszenie się po dopłatę do odszkodowania lub sprzedaż szkody OC/AC.

Zdaniem eksperta

Zawarcie ugody z ubezpieczycielem nie zawsze jest dobrym pomysłem. Na pewno nie powinno do niej dojść po jednej rozmowie telefonicznej z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej. Zanim przyjmiesz propozycję, sprawdź skalę zaniżeń. Jeśli firma sama proponuje ugodę i dodatkowe środki w stosunku do bezspornej kwoty odszkodowania, z pewnością należy Ci się więcej. W ToTwojaKasa.pl zespół specjalistów czeka, żeby przeanalizować Twój kosztorys naprawy pojazdu. Zrobimy to bezpłatnie i zaproponujemy kwotę dopłaty, która trafi na konto w ciągu kilku dni.

Bartosz Rybicki - ekspert ds. odszkodowań

Skalę zaniżeń możesz sprawdzić bezpłatnie. Wystarczy, że prześlesz dokumenty otrzymane od firmy ubezpieczeniowej do ToTwojaKasa.pl, a nasi specjaliści wykonają bezpłatną analizę umowy i przedstawią, czy i jaka skala zaniżeń została zastosowana.

Pieniądze zostaną przelane na konto w ciągu kilku dni roboczych. To możliwe dzięki zawarciu umowy cesji wierzytelności. Poszkodowany przekaże swoje prawa do prowadzenia sprawy naszej firmie, a my samodzielnie porozumiemy się z zakładem ubezpieczeń. Cała odpowiedzialność procesowa przechodzi na ToTwojaKasa.pl – kierowca nie musi się martwić utratą wypłaconych już środków.

Jeśli poszkodowany zgadza się na ugodę, powinien zadbać, aby była to ugoda sądowa. Tego typu rozwiązanie jest efektem kompromisu w toczącej się sprawie sądowej i korzyści finansowe wynikające z jej zastosowania są znacznie większe.

Czy można odstąpić od zawartej ugody z ubezpieczycielem?

Odstąpienie od ugody z ubezpieczycielem jest możliwe. Należy działać szybko, bo skuteczne działanie jest w ciągu 14 dni od jej zawarcia.

Odmowa musi zostać przygotowana pisemnie, powinna zawierać informacje miejscu i dacie jej sporządzenia, dane obu stron, oświadczenie o odstąpieniu od warunków oraz czytelny podpis.

Podsumowanie

 • Umowa ugody uznawana jest za dokument zakończenie sporu między jej stronami.
 • Jeśli zdecydujesz się zawrzeć ugodę, nie będzie możliwe odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela, a co za tym idzie roszczenia dochodzonego tytułem odszkodowania.
 • Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłaty odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia OC. Nie potrzeba do tego ugody zawartej między stronami.
 • Osoba, która zawarła ugodę z ubezpieczycielem, ma prawo odstąpić od niej w ciągu 14 dni.

Oceń nasz artykuł

Daj znać, jak oceniasz nasz artykuł

  Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

  Czytaj więcej

  Te artykuły również mogą Cię zainteresować

  Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dot. dopłat do odszkodowań komunikacyjnych.

  Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto ją zawrzeć, jaka jest alternatywa

  9 min

  10 lipca 2024 roku

  Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto ją zawrzeć, jaka jest alternatywa

  Funkcjonuje błędne przekonanie, że ugoda jest konieczna do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy.

  Odwołanie od decyzji PZU – wniosek z omówieniem

  10 min

  5 lipca 2024 roku

  Odwołanie od decyzji PZU – wniosek z omówieniem

  Uważasz, że należy Ci się wyższe odszkodowanie od PZU? Zobacz, jak napisać odwołanie i zyskać dopłatę.

  Wypłata odszkodowania PZU. Jak zgłosić szkodę, jak przebiega proces likwidacji

  11 min

  2 lipca 2024 roku

  Wypłata odszkodowania PZU. Jak zgłosić szkodę, jak przebiega proces likwidacji

  Sprawdź, jak przebiega proces wypłaty odszkodowania z polisy OC w PZU. Przeczytaj, jak uzyskać dopłatę.

  Jak przygotować odwołanie od decyzji Generali – wzór dokumentu z omówieniem

  9 min

  13 czerwca 2024 roku

  Jak przygotować odwołanie od decyzji Generali – wzór dokumentu z omówieniem

  Jeśli uważasz, że Generali wypłaciło Ci zbyt niskie odszkodowanie – złóż odwołanie od decyzji. Tutaj znajdziesz wzór dokumentu

  Sprawdź więcej artykułów

  KONTAKT

  Zamów połączenie
  z konsultantem

  Minimum formalności

  Darmowa analiza kosztorysu

  Pieniądze na Twoim koncie nawet w 48 h