article-banner-bg-img

22 sierpnia 2024

6 min

Skarga na ubezpieczyciela – wzór dokumentu z omówieniem

Co robić po wyczerpaniu wszystkich możliwych sposobów na polubowne rozpatrzenie reklamacji wobec decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego? Jedną z metod jest złożenie skargi na ubezpieczyciela, którą rozpatrzy Komisja Nadzoru Finansowego, a konkretnie Rzecznik Finansowy. Dowiedz się, jak może pomóc taki dokument, gdzie należy go złożyć i jaka jest alternatywa dla działania przy zaniżeniu odszkodowania.

Co to jest skarga na ubezpieczyciela?

Skarga na ubezpieczyciela to oficjalny dokument wystosowany przez niezadowolonego klienta firmy, która ma na celu wyjaśnienie wszelkich szczegółów i rozpoczęcie postępowania interwencyjnego. Najczęstszymi przyczynami powstania skarg są wypłaty zaniżonego odszkodowania, które nie pokrywają kosztów naprawy samochodu oraz całkowite odmowy wypłaty odszkodowania.

Osoby, które chcą wystosować skargę, powinny zgłosić się do urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, a konkretnie do Rzecznika Finansowego.

Skarga na ubezpieczyciela wzór – jak przygotować dokument

Skarga na ubezpieczyciela nie ma formalnie wymaganego wzoru. Kluczowe jest zawarcie wszystkich najważniejszych informacji. Przygotowaliśmy przykładowy dokument, który podpowie, w jaki sposób napisać dokument kierowany do Rzecznika Finansowego.

W skardze na ubezpieczyciela powinny znaleźć się:

  1. Dane osoby, która zdecydowała się złożyć skargę na ubezpieczyciela.
  2. Data i miejsce sporządzenia pisma.
  3. Dane adresata – Rzecznika Finansowego.
  4. Wstęp do sprawy – dane zakładu ubezpieczeń (nazwa, adres), numer polisy, numer szkody (sprawy)
  5. Uzasadnienie składanej skargi.
  6. Lista załączników.
  7. Podpis autora skargi.
skarga na ubezpieczyciela wzór dokumentu

Kluczowym elementem skargi jest uzasadnienie, w którym należy wypisać argumenty, które podważą stanowisko ubezpieczyciela w kwestii spornej. Może to być np. powołanie się na opinię niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który sporządzi własny kosztorys naprawy samochodu, który wyraźnie wskaże zastosowanie zaniżeń przy wypłacie odszkodowania.

Sprawdzi się także powołanie na konkretny przepis prawa, który wskaże sprzeczność w działaniu z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Możesz skorzystać z naszego bezpłatnego generatora, który przeprowadzi Cię przez proces. W ten sposób nie zapomnisz o żadnych istotnych danych, które powinny znaleźć się w skardze.

Bezpłatny sposób na dopłatę do zaniżonego odszkodowania przez ubezpieczyciela

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaciło satysfakcjonującej kwoty poszkodowanemu bądź swojemu klientowi, ten ma pełne prawo domagać się dopłaty do odszkodowania.

Sprawę może załatwić samodzielnie, ale ten sposób jest ryzykowny i czasochłonny. Alternatywą jest sprzedaż szkody wykwalifikowanej firmie.

proces uzyskiwania dopłaty do odszkodowania jako alternatywa skargi na ubezpieczyciela

ToTwojaKasa.pl wykonuje bezpłatną analizę kosztorysu, a następnie proponuje kwotę, która może przelać w ciągu kilku dni roboczych na Twoje konto. Ty cieszysz się z pieniędzy, a my przejmujemy odpowiedzialność procesową. Po podpisaniu umowy nie musisz się martwić rezultatem procesu – nie ma on wpływu na Twoją wypłatę.

Wystarczy, że wypełnisz formularz na naszej stronie i prześlesz dokumenty do analizy. Reszta po naszej stronie. Niczego nie ryzykujesz, bo usługa jest bezpłatna, a na żadnym etapie nie będziemy wymagać wpłat czy przelewów. Możesz tylko zyskać.

Gdzie należy złożyć skargę na ubezpieczyciela?

Skargi na ubezpieczyciela nie wysyła się na adres korespondencyjny firmy, której dotyczy zażalenie. Miejscem docelowym dla takiego dokumentu jest biuro Rzecznika Finansowego. 

Ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego, o Rzeczniku Finansowym i o Funduszu Edukacji Finansowej Art. 17.

Do zadań Rzecznika należy podejmowanie działań w zakresie ochrony klientów podmiotów rynku finansowego, których interesy reprezentuje, a w szczególności:
1) rozpatrywanie wniosków w indywidualnych sprawach, wniesionych na skutek nieuwzględnienia roszczeń klienta przez podmiot rynku finansowego w trybie rozpatrywania reklamacji;
2) rozpatrywanie wniosków dotyczących niewykonania czynności wynikających z reklamacji rozpatrzonej zgodnie z wolą klienta w terminie, o którym mowa w art. 9 pkt 4.

https://lexlege.pl/rekl-finans-rzecz-finans/art-17/

Skarga na ubezpieczyciela – jakie załączniki powinien zawierać dokument?

Jeśli skarga na ubezpieczyciela ma przynieść oczekiwane efekty, nie może w niej zabraknąć załączników. Wysłanie krótkiego wniosku bez sensownej argumentacji mija się z celem.

Dlatego do stworzonego dokumentu należy załączyć i opisać dotychczasową wymianę korespondencji z towarzystwem ubezpieczeniowym. Także kierowaną za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jeśli sprawa dotyczy konkretnych kwot odszkodowania, warto załączyć przesłany kosztorys naprawy przygotowany przez firmę oraz wycenę niezależnego specjalisty, który wskaże działanie na niekorzyść kierowcy.

Skarga a odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – jaka jest różnica?

Skarga na ubezpieczyciela powinna być wystosowana dopiero po wyczerpaniu wszystkich możliwych sposobów postępowania polubownego mającego na celu rozwiązanie sporu z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeśli to się nie powiedzie, sprawa za sprawą skargi trafi do organu nadzorującego funkcjonowanie tego rodzaju instytucji, czyli do Komisji Nadzoru Finansowego.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela odbywa się w bezpośrednim kontakcie z firmą, której dotyczy reklamacja. Następuje przed złożeniem skargi. Towarzystwo może uznać swój błąd, odnieść się do zarzutów albo zaproponować ugodę. Przy ostatnim wariancie rozważ propozycję dwa razy – skorzystanie z niej zablokuje możliwość starania się o dopłatę w przyszłości, niezależnie od skali zastosowanego zaniżenia.

Najczęściej zadawane pytania

Kto sprawuje nadzór nad firmami ubezpieczeniowymi?

Podmioty rynku finansowego podlegają nadzorowi urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Co można zyskać pisząc skargę na ubezpieczyciela?

Rzecznik Finansowy ma trzy możliwości:

  1. poinformować autora skargi brak naruszenia jego praw lub interesów,
  2. przychylić się do treści skargi i nakazać podmiotowi ponowne rozpatrzenie sprawy,
  3. zwrócić się o zbadanie sprawy do właściwego organu, w szczególności do Komisji Nadzoru Finansowego, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prokuratury albo organów kontroli państwowej, zawodowej lub społecznej

Oceń nasz artykuł

Daj znać, jak oceniasz nasz artykuł

    Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

    Czytaj więcej

    Te artykuły również mogą Cię zainteresować

    Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dot. dopłat do odszkodowań komunikacyjnych.

    Skarga na ubezpieczyciela – wzór dokumentu z omówieniem

    8 min

    22 sierpnia 2024 roku

    Skarga na ubezpieczyciela – wzór dokumentu z omówieniem

    Przygotuj skargę na ubezpieczyciela, jeśli nie dojdziesz polubownie do porozumienia ws. reklamacji.

    Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę – wzór dokumentu PDF

    8 min

    19 sierpnia 2024 roku

    Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę – wzór dokumentu PDF

    Decydujesz się rozliczyć ze sprawcą kolizji bez ubezpieczyciela? Pamiętaj o przygotowaniu oświadczenia o przyjęciu pieniędzy – zobacz jego wzór.

    Oświadczenie sprawcy kolizji PZU – jak napisać, wzór dokumentu

    10 min

    12 lipca 2024 roku

    Oświadczenie sprawcy kolizji PZU – jak napisać, wzór dokumentu

    Dowiedz się, jak przygotować oświadczenie sprawcy kolizji dla PZU, które pomoże otrzymać odszkodowanie.

    Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto ją zawrzeć, jaka jest alternatywa

    9 min

    10 lipca 2024 roku

    Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto ją zawrzeć, jaka jest alternatywa

    Funkcjonuje błędne przekonanie, że ugoda jest konieczna do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy.

    Sprawdź więcej artykułów

    KONTAKT

    Zamów połączenie
    z konsultantem

    Minimum formalności

    Darmowa analiza kosztorysu

    Pieniądze na Twoim koncie nawet w 48 h