article-banner-bg-img

07 grudnia 2024

8 min

Oświadczenie sprawcy kolizji PZU – jak napisać, wzór dokumentu

Nikt nie planuje udziału w stłuczce lub kolizji, jednak warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Na miejscu zdarzenia kluczowe będzie przygotowanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Zobacz, co musi zawierać i jak przygotować dokumenty, które pomogą otrzymać należne odszkodowanie od PZU.

Czym jest oświadczenie sprawcy kolizji drogowej PZU?

Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument sporządzony wspólnie przez uczestników kolizji drogowej. Jego najważniejszym zadaniem jest wskazanie winnego doprowadzenia do zdarzenia oraz jak doszło do zdarzenia, jakie są jego skutki.

Dokument powinien zostać odręcznie przez uczestników zdarzenia, aby mógł stanowić podstawę do ubiegania o odszkodowanie w polisy OC sprawcy. Bez tego będzie nieważny.

Oświadczenie można sporządzić na zwykłej kartce papieru. PZU nie stawia wymogu skorzystania z konkretnego wzoru oświadczenia – istotne jest jednak, aby zawierało kluczowe dane.

oświadczenie sprawcy kolizji pzu najważniejsze informacje

Kiedy oświadczenie sprawcy kolizji drogowej jest niezbędne przy składaniu wniosku do PZU

Oświadczenie sprawcy jest niezbędne do otrzymania odszkodowania z polisy OC sprawcy, który ma ją wykupioną w PZU, jeśli na miejscu zdarzenia nie pojawiła się policja.

Wniosek o powstaniu szkody z winy posiadacza polisy OC należy potwierdzić stosownym dokumentem. Za taki uznaje się notatkę służb (policji), które przyjadą na miejsce zdarzenia lub wspólnie sporządzone oświadczenie sprawcy, w którym wyjaśnione zostaną okoliczności zdarzenia, winny potwierdzi, że to on spowodował kolizję, a wszystkie powstałe uszkodzenia zostaną wylistowane.

W jakich sytuacjach nie trzeba przygotowywać oświadczenia sprawcy kolizji PZU

Oświadczenie sprawcy kolizji nie jest potrzebne, gdy kierowa zgłasza się po odszkodowanie z OC sprawcy, ale posiada notatkę policji z miejsca zdarzenia, która jednoznacznie wskazuje winnego. Jeśli będzie to kierowca innego samochodu, wówczas masz pełne prawo zgłosić szkodę i odebrać pieniądze, które wypłaci odszkodowanie na bazie tego dokumentu.

PZU nie będzie wymagało oświadczenia sprawcy kolizji, kiedy zgłoszenie szkody będzie dotyczyć własnej polisy AC. Pamiętaj jednak, że likwidując szkodę z autocasco możesz stracić wcześniej wypracowane zniżki.

Oświadczenie sprawcy kolizji PZU – wzór do druku z omówieniem

W sporządzonym dla PZU oświadczeniu należy przywiązać sporą uwagę do prawidłowego uzupełnienia danych osobowych obu stron zdarzenia. W przypadku sprawcy kolizji potrzebne będą numer prawa jazdy, numer dowodu osobistegom informacje o polisie ubezpieczeniowej. Poszkodowany musi podać wyłącznie dane dotyczące pojazdu i ubezpieczenia.

Aby otrzymać odszkodowanie ważne będzie precyzyjne opisanie zdarzenia drogowego, którego efektem była kolizja. Istotne, aby opisać między innymi jak zachowywali się obaj kierowcy, jaka była bezpośrednia przyczyna zdarzenia, gdzie do niego doszło oraz oczywiście konsekwencje zderzenia – dokładny opis uszkodzenia pojazdów.

Niezbędne informacje do zamieszczenia w oświadczeniu sprawcy kolizji drogowej PZU

  • dane uczestników zdarzenia: imię, nazwisko, numer dowodu osobistego, numer polisy,
  • dane pojazdów: numer rejestracyjny, marka i model obu pojazdów,
  • datę i miejsce zdarzenia,
  • opis okoliczności zdarzenia,
  • deklaracja przyznania się do winy osoby sprawcy,
  • opis uszkodzeń pojazdów,
  • ewentualna adnotacja o innych szkodach,
  • informacja o świadkach zdarzenia i ich podpisy,
  • odręczne podpisy uczestników zdarzenia.

Przykładowe oświadczenie sprawcy kolizji

oświadczenie sprawcy kolizji PZU wzór oświadczenie sprawcy kolizji pzu opis uszkodzeń

Wezwanie policji czy oświadczenie sprawcy – co wybrać

Jeśli nie musisz angażować policji, spróbuj rozwiązać sprawę bez udziału służb, ale upewnij się, że sprawca przyznaje się do winy i jest gotowy współpracować w zakresie spisania oświadczenia sprawcy, w którym weźmie całą winę za spowodowanie zdarzenia na siebie.

Dzięki temu możesz załatwić sprawę szybciej, a sprawca kolizji nie będzie musiał zapłacić mandatu i nie otrzyma punktów karnych.

Pamiętaj, że kiedy dojdzie do wypadku samochodowego, czyli kolizji, w której jeden z uczestników odniósł obrażenia ciała, masz obowiązek wezwać policję na miejsce zdarzenia. Tak samo jest w przypadku spowodowania kolizji pod wpływem alkoholu.

Jeśli poszkodowane są wyłącznie pojazdy, wówczas wystarczy przygotowanie spójnego oświadczenia ze wszystkimi danymi wyszczególnionymi wcześniej w tym artykule.

Na co uważać przy tworzeniu oświadczenia sprawcy kolizji PZU. Najczęstsze błędy

Opis zdarzenia w oświadczeniu sprawcy nie może być zbyt ogólny. Z przedstawionej relacji musi jednoznacznie wynikać, która ze stron zawiniła i co jest podstawą do takiego określenia sytuacji. Jeśli opis będzie nieprecyzyjny, ubezpieczyciel może wykorzystać ten fakt i odmówić wypłaty odszkodowania.

Podobnie będzie, jeśli w dokumencie zabraknie podstawowych informacji na temat czasu i miejsca zdarzenia. Dopilnuj również, by w oświadczeniu znalazł się pełny opis uszkodzenia pojazdu, tak, aby ubezpieczyciel nie odmówił pokrycia kosztów naprawy któregoś z elementów.

Karygodnym błędem jest brak odręcznych podpisów obu stron zdarzenia, bez których oświadczenie nie ma żadnej mocy. W przyszłości sprawca może wyprzeć się swojej winy lub całkowicie zmienić wersję zdarzeń. PZU na pewno nie wypłaci pieniędzy na podstawie oświadczenia bez podpisów osób, które brały udział w kolizji.

Czy wypłacone odszkodowanie stworzone na podstawie oświadczenia sprawcy kolizji może być zaniżone?

Niestety, większość wypłaconych odszkodowań posiada zaniżenia, które negatywnie wpływają na kwotę, która trafia na konto poszkodowanego.

Jeśli poszkodowany wybiera kosztorysowy wariant likwidacji szkody, otrzyma stosowny dokument od firmy ubezpieczeniowej, która przedstawi dokładnie, ile zapłaci za naprawę poszczególnych elementów. Rzeczoznawcy zakładów ubezpieczeniowych potrafią zastosować zaniżenia, które sprawią, że należna kwota nie wystarczy do naprawy auta.

Najczęściej stosowane zaniżenia dotyczą:

  • stosowania niewłaściwej liczby warstw lakieru,
  • wyceny roboczogodzin mechaników,
  • użycia tanich komponentów zamiennych zamiast oryginalnych części,
  • pominięcia niektórych uszkodzeń.

Co robić w takiej sytuacji?

Jeśli od zdarzenia drogowego, w którym straty poniósł Twój samochód, nie minęły więcej niż 3 lata, masz szansę na dopłatę do otrzymanego odszkodowania.

Możesz zająć się sprawą samodzielnie, albo zgłosić sprawę do ToTwojaKasa.pl. Specjaliści zajmą się analizą kosztorysu bezpłatnie i wskażą, na jaką kwotę możesz liczyć. Zapłacimy z góry za możliwość prowadzenia sprawy.

Po podpisaniu umowy cesji, otrzymasz przelew na konto w ciągu kilku dni, a nasi specjaliści zajmą się prowadzeniem sprawy i odzyskaniem należnej kwoty. Cała odpowiedzialność procesowa przechodzi na ToTwojaKasa.pl, a Ty w tym czasie nie przejmujesz się już sprawą.

Zdaniem eksperta

Jeśli Twój samochód poniósł straty w wyniku kolizji, a kwota od firmy ubezpieczeniowej nie pokryła kosztów naprawy, możesz zgłosić się po dopłatę. W ToTwojaKasa.pl pomogliśmy już dokumenty 51 tysięcy klientów, którym dopłacamy średnio 3493 zł. Zgłoś się do nas ze swoim kosztorysem. Porada jest bezpłatna, więc niczego nie ryzykujesz – możesz tylko zyskać.

Bartosz Rybicki - ekspert ds. odszkodowań

Podsumowanie

  • Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument, na podstawie którego PZU przyjmie zgłoszenie szkody z polisy OC sprawcy.
  • Przygotuj dokument razem ze sprawcą kolizji. Muszą się w nim znaleźć dane i podpisy obu str
  • Najczęstsze błędy popełniane w tworzeniu oświadczenia sprawcy kolizji to zbyt lakoniczny opis zdarzenia, bark podania szczegółowych uszkodzeń i niepodpisanie dokumentu.
  • Nie czekaj i zajmij się zgłoszeniem szkody do PZU jak najszybciej po skompletowaniu wszystkich dokumentów.
  • Nie każde zdarzenie drogowe można opisać w oświadczeniu sprawcy kolizji. Jeśli doszło do wypadku, czyli doszło do uszczerbku na zdrowiu jakiegokolwiek z uczestników, należy wezwać policję, która przygotuje notatkę ze zdarzenia.

Oceń nasz artykuł

Daj znać, jak oceniasz nasz artykuł

    Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

    Czytaj więcej

    Te artykuły również mogą Cię zainteresować

    Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dot. dopłat do odszkodowań komunikacyjnych.

    Skarga na ubezpieczyciela – wzór dokumentu z omówieniem

    8 min

    Invalid Date roku

    Skarga na ubezpieczyciela – wzór dokumentu z omówieniem

    Przygotuj skargę na ubezpieczyciela, jeśli nie dojdziesz polubownie do porozumienia ws. reklamacji.

    Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę – wzór dokumentu PDF

    8 min

    Invalid Date roku

    Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę – wzór dokumentu PDF

    Decydujesz się rozliczyć ze sprawcą kolizji bez ubezpieczyciela? Pamiętaj o przygotowaniu oświadczenia o przyjęciu pieniędzy – zobacz jego wzór.

    Oświadczenie sprawcy kolizji PZU – jak napisać, wzór dokumentu

    10 min

    7 grudnia 2024 roku

    Oświadczenie sprawcy kolizji PZU – jak napisać, wzór dokumentu

    Dowiedz się, jak przygotować oświadczenie sprawcy kolizji dla PZU, które pomoże otrzymać odszkodowanie.

    Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto ją zawrzeć, jaka jest alternatywa

    9 min

    7 października 2024 roku

    Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto ją zawrzeć, jaka jest alternatywa

    Funkcjonuje błędne przekonanie, że ugoda jest konieczna do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy.

    Sprawdź więcej artykułów

    KONTAKT

    Zamów połączenie
    z konsultantem

    Minimum formalności

    Darmowa analiza kosztorysu

    Pieniądze na Twoim koncie nawet w 48 h