Sporządzenie oświadczenia o przyjęciu pieniędzy za szkodę wzór jest konieczne w momencie, gdy uczestnicy zdarzenia drogowego nie chcą angażować ubezpieczyciela sprawcy do rozwiązania sporu. Przeczytaj o wadach i zaletach tego rozwiązania, zanim zdecydujesz się podpisać wspólnie przygotowany dokument.
Z tego artykułu dowiesz się
- Czym jest oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę?
- Kiedy potrzebne jest oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę?
- Czym grozi brak oświadczenia o przyjęciu pieniędzy za szkodę?
- Jak napisać oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę – wzór PDF z omówieniem
- Czy warto przyjąć pieniądze za szkodę bez pośrednictwa ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia?
- Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia i nie mam żadnego oświadczenia – co robić?
- Najczęściej zadawane pytania
Czym jest oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę?
Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę to dokument przygotowany przez uczestników kolizji drogowej i umawiaj się na konkretną kwotę na pokrycie kosztów naprawy, które sprawca zdarzenia wypłaca z własnej kieszeni. Oświadczenie jest niezbędne w przypadku, gdy kierowcy nie zamierzają wzywać policji ani zgłaszać sprawy do firmy ubezpieczeniowej jako potwierdzenie polubownego załatwienia sprawy.
Takie zachowanie jest uzasadnione w przypadku obawy o utratę wysokich zniżek w firmie ubezpieczeniowej za bezszkodową jazdę. Istnieje wiele przypadków, w których znacznie bardziej opłaca się dokonać jednorazowej zapłaty, niż mierzyć się z konsekwencjami podwyższonych opłat za polisy OC i AC przez kolejne lata.
Kiedy potrzebne jest oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę?
Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę pojazdu jest niezbędne, kiedy obie strony zgodziły się na polubowne załatwienie sprawy bez udziału osób trzecich tj. firmy ubezpieczeniowej czy policji.
O przygotowanie dokumentu, koniecznie podpisanego przez obie strony zdarzenia, powinien zabiegać sprawca lub sprawczyni kolizji. Oświadczenie stanie się jedynym potwierdzeniem, które uchroni go przed ewentualnymi oskarżeniami o unikanie od odpowiedzialności za swoje czyny.
Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę powinno być następstwem przygotowania oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Powinno również zawierać informację, czy stanowi także pokwitowanie odbioru gotówki, lub zawierać informację o tym, jak zostanie wypłacone odszkodowanie.
Czym grozi brak oświadczenia o przyjęciu pieniędzy za szkodę?
Brak oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę na pojeździe może być kłopotliwy dla sprawcy, który przekaże pieniądze, a nie otrzyma żadnego potwierdzenia lub pokwitowania, że do takiej sytuacji doszło.
Przykład
Kierowcy na miejscu zdarzenia ustalili, że odszkodowanie w wysokości 700 złotych będzie wystarczające za znaczne porysowanie drzwi. Sprawca przekazał ustaloną kwotę, ale nie przygotował żadnego potwierdzenia. Poszkodowany po wizycie w warsztacie dowiedział się, że koszty naprawy to 1900 złotych. Zgłosił się do ubezpieczyciela sprawcy i uzyskał kolejne odszkodowanie. Sprawca stracił zniżki za bezszkodową jazdę oraz pieniądze, które zapłacił kierowcy na miejscu zdarzenia.
Jak napisać oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę – wzór PDF z omówieniem
Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę na pojeździe nie ma jednej, konkretnej formy, jednak aby uznać je za ważne i spełniające swoją funkcję, musi posiadać konkretne dane i informacje o zdarzeniu i jego uczestnikach.
Jakie dane musi zawierać oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę:
- Data i miejsce sporządzenia dokumentu.
- Wskazanie, o jakie zdarzenia drogowego dotyczy oświadczenie – data, miejscowość, w której doszło do zdarzenia.
- Dane sprawcy: adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, dane pojazdu: marka i model, numery rejestracyjne.
- Dane poszkodowanego: adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, dane pojazdu: marka i model, numery rejestracyjne.
- Formuła oświadczenia potwierdzająca przekazanie kwoty, zapisanie cyfrą i słownie przyjętej kwoty.
- Opis szkody z informacją o okolicznościach zdarzenia.
- Odręczne podpisy sprawcy oraz poszkodowanego.
Wzór oświadczenia sprawcy o przyjęciu pieniędzy za szkodę
Czy warto przyjąć pieniądze za szkodę bez pośrednictwa ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia?
Jeśli nie jesteś mechanikiem samochodowym, fanem motoryzacji albo rzeczoznawcą samochodowym, zastanów się poważnie przed przyjęciem oferty sprawcy zdarzenia na przyjęcie pieniędzy.
Jeśli zgodzisz się na proponowaną kwotę oraz podpiszesz pokwitowanie, możesz pozbawić się szans na wyższe odszkodowanie.
Wstępne oględziny mogą nie dać pełnego oglądu na szkodę. Po dokładnym sprawdzeniu możesz dowiedzieć się o kolejnych, nieprzewidzianych kosztach naprawy, za które nie otrzymasz pieniędzy w przypadku wcześniejszej ugody ze sprawcą.
Jeśli koniecznie chcecie załatwić sprawę bez ubezpieczyciela, umów się ze sprawcą na wycenę szkody przez warsztat samochodowy lub rzeczoznawcę, a dopiero później ustal jaka kwota rekompensaty będzie satysfakcjonująca.
Wcześniej spisz oświadczenie sprawcy kolizji, które zagwarantuje możliwość ubiegania się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy, a dopiero później wysłuchaj propozycji drugiego uczestnika kolizji.
Zdaniem eksperta
Jeśli nie masz pewności, że kwota, którą oferuje sprawca, wystarczy na pokrycie kosztów naprawy, masz dwie opcje. Możesz nie zgodzić się na takie rozwiązanie albo spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, a następnie dokonać wyceny szkód przez rzeczoznawcę lub mechanika. Wtedy będziesz mieć pewność, że wypłata wystarczy na likwidację szkód.
Co ciekawe, nawet oddanie sprawy w ręce ubezpieczyciela sprawcy może nie wystarczyć do uzyskania odszkodowania we właściwej wysokości. Firmy potrafią stosować zaniżenia w kosztorysach np. na częściach czy roboczogodzinach fachowców, aby oszczędzić na wypłacie. Jeśli otrzymasz niesatysfakcjonującą wypłatę od ubezpieczyciela, zgłoś się do ToTwojaKasa.pl po bezpłatną analizę kosztorysu i poczekaj na propozycję dopłaty.
Bartosz Rybicki - ekspert ds. odszkodowań
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia i nie mam żadnego oświadczenia – co robić?
Jeśli sprawca zdarzenia uciekł lub nieświadomie oddalił się z miejsca zdarzenia i nie pozostawił żadnych informacji kontaktowych, jedyną szansą na uzyskanie odszkodowania z jego polisy OC będą zeznania świadków lub nagrania z monitoringu.
Ustalenie numeru rejestracyjnego pojazdu sprawcy pozwoli znaleźć numer polisy w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Razem z dowodem winy, będ
Najczęściej zadawane pytania
Czy poszkodowany musi zgodzić się na ofertę sprawcy co do wypłaty odszkodowania bez ubezpieczyciela?
Absolutnie nie. Nie ma obowiązku przyjmowania oferty sprawcy, który musi udostępnić swoje dane, aby przygotować oświadczenie sprawcy szkody, na bazie którego można wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy o wypłatę odszkodowania.
Jakie dane są potrzebne do spisania oświadczenia o przyjęciu pieniędzy za szkodę?
W dokumencie muszą znaleźć się: data zdarzenia, dane osobowe sprawcy i poszkodowanego, informacje o samochodach biorących udział w zdarzeniu oraz potwierdzenie kwoty, którą przyjmuje poszkodowany.