Uszkodzenie samochodu zastępczego - co wtedy robić?
szacowanie szkód
Szacowanie szkód – Jak działają programy do szacowania szkód z OC?
28 sierpnia 2017
Auto po kolizji
Auto po kolizji – naprawiać po kosztach czy sprzedać?
26 września 2017

Uszkodzenie samochodu zastępczego – co wtedy robić?

USZKODZENIE SAMOCHODU ZASTĘPCZEGO

Wypożyczyłeś pojazd zastępczy – być może właśnie miałeś wypadek i Twoje auto stoi w warsztacie. Dodatkowo nastąpiło uszkodzenie samochodu zastępczego. Porysowałeś zderzak lub było to coś poważniejszego – co należy zrobić w takiej sytuacji?

Sprawdź, co podpisałeś

Jeżeli masz przy sobie kopię umowy, to koniecznie do niej zajrzyj! Tam znajdują się najważniejsze informacje, których potrzebujesz. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

3 NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY, KTÓRE MUSISZ SPRAWDZIĆ:

  1. Czy samochód zastępczy posiada ubezpieczenie AC
  2. W jaki sposób odpowiadasz za pojazd (od jakiej kwoty?)
  3. Czy istnieją wyłączenia (np. AC nie obejmuje lamp)

Każda umowa wygląda inaczej – może zawierać np. zapis, że musisz zapłacić pewną kwotę (np. 300 zł) niezależnie od zdarzenia lub odpowiadasz za szkody powyżej 1500 zł.

Na pierwszym miejscu sprawdź zapis odnośnie odpowiedzialności za uszkodzenie samochodu zastępczego. W jakim stopniu ponosisz koszty? Może się zdarzyć, że wynajęte auto ma wykupione ubezpieczenie AC. Wtedy ubezpieczenie powinno pokryć wszelkie koszty naprawy pojazdu.

Uszkodzenie samochodu zastępczego, może zostać naprawione z odszkodowania OC i AC, jeżeli po wypadku zadzwoniłeś po policję. Dzieje się tak, ponieważ potrzebne są dokumenty – a policja spisze protokół na miejscu. Taki dowód powinien być wystarczający dla ubezpieczalni.

Za jakie uszkodzenie samochodu zastępczego odpowiadasz?

Są przypadki, gdy ubezpieczenie OC lub AC nie pokryje naprawy samochodu zastępczego. Przede wszystkim w sytuacjach:

  • gdy prowadziłeś pod wypływem alkoholu
  • nie posiadasz uprawnienia (prawo jazdy)
  • przy kolizji nie wezwałeś policji, aby spisała protokół

Najczęściej uszkodzenie samochodu zastępczego, które jest z Twojej winy – pokrywasz Ty. Według art. 415 Kodeksu Cywilnego „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

uszkodzenie samochodu zastępczego

Brzmi sprawiedliwie: popsułeś, to napraw. W końcu gdybyś pożyczył własny samochód znajomemu i on by go zniszczył, to oczekiwałbyś, że to naprawi na swój koszt – tak by było sprawiedliwie. Takie samo prawo i logika działa w przypadku wynajmu samochodu z wypożyczalni. Dostajesz od nich możliwość jazdy – ale to nadal pojazd, który należy do ubezpieczalni.

Jak uzyskać dodatkowe pieniądze?

Jeżeli miałeś stłuczkę samochodem zastępczym, ze swojej winy i musisz ponieść koszty naprawy auta zastępczego, to na pewno jest to dla Ciebie duży wydatek.

Jeżeli na dodatek Twoje auto stoi w warsztacie z powodu wypadku nie z Twojej winy, to sytuacja w której się znalazłeś wydaje się być, delikatnie mówiąc nie najłatwiejsza.

Nie musi jednak tak być. Jest sposób na to, żebyś dostał dopłatę do swojego samochodu, ponieważ w 90% przypadkach odszkodowania z OC sprawcy najczęściej są zaniżane.

Jeżeli o tym nie słyszałeś, sprawdź tutaj 10 sytuacji, w których otrzymasz zwrot świadczeń: co daje OC?

Jeżeli chcesz w skuteczny sposób dostać dodatkowe pieniądze, zgłoś się do nas.
Mamy doświadczenie w odzyskiwaniu pieniędzy z OC. Klienci, którym pomogliśmy mówią, że “Spotkało ich szczęście w nieszczęściu”

Zadzwoń i sprawdź, ile naprawdę powinieneś dostać pieniędzy. Numer: 535 338 830

Lub zgłoś się poprzez stronę totwojakasa.pl a my oddzwonimy do Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + 7 =