Szacowanie szkód - jak działają programy do szacowania szkód z OC?
co daje OC
Co daje OC – oto 10 sytuacji, w których otrzymasz zwrot pieniędzy
21 sierpnia 2017
USZKODZENIE SAMOCHODU ZASTĘPCZEGO
Uszkodzenie samochodu zastępczego – co wtedy robić?
9 września 2017

Szacowanie szkód – Jak działają programy do szacowania szkód z OC?

szacowanie szkód

Miałeś wypadek – ktoś w Ciebie “stuknął”? Jest widoczne uszkodzenie lampy na zderzaku, spojlera, błotnika, w środku powyginane są mocowania i do tego jeszcze nie działa klakson. Dzwonisz do ubezpieczalni sprawcy i dowiadujesz się, że szacowanie szkód oceni rzeczoznawca.
Czekasz kilka dni i przyjeżdża Pan z laptopem.

Szacowanie szkód przez program

Rzeczoznawcza włącza program, podajesz mu dokładny model auta i wskazujesz zniszczone części.
Czujesz się pewnie, bo program rzetelnie wyceni szkodę Twojego samochodu? No to lepiej trzymaj się krzesła, bo najciekawsze informacje są przed Tobą.

Program co prawda potrafi wyliczyć ceny naprawy części i robocizny. Ale skąd bierze stawki?

Spójrzmy na to po ludzku: program został stworzony dla ubezpieczalni, dla warsztatu, a nie dla Ciebie, jako poszkodowanego.

Dla ubezpieczalni szacowanie szkód ma być jak najkorzystniejsze (czyli wydać jak najmniej pieniędzy). A warsztat chce z kolei zarobić jak najwięcej.

Szacowanie szkód w tej samej sytuacji – różny wynik!

Więc w jaki sposób to wszystko działa?
Przede wszystkim pamiętaj, że program nie wyliczy obiektywnie naprawy. Komputer policzy to, co się mu pokaże. Znane są przypadki, gdzie szacowanie szkód w tej samej sytuacji, na tym samym modelu i programie różniła się. Czyli? Policzono szkodę dwa razy i wyszło coś innego!

Jak to się dzieje? Otóż większość rzeczy wprowadzana jest ręcznie.
Zacznijmy od początku: najpierw szacowana jest wartość samochodu przed szkodą. Można tą wartość obniżyć – nie uwzględniając wyposażenia lub zakłamując faktyczny przebieg samochodu.

Zmanipulowane szacowanie szkód

Czy da się zmanipulować szacowanie szkód w programie? Mówiąc krótko: w kalkulacji wyjdzie to, co ma wyjść. Przede wszystkim szkoda może być albo do naprawy, albo do wymiany. Jeżeli do wymiany, to rzeczoznawca wybiera, po częściach zamiennych czy firmowych.

(Dlatego uważaj na dokumenty, jakie podpisujesz! Często jest tam zawarty wpis o tym, że decydujesz się na wymianę po częściach zamiennych – czyli tańszych dla ubezpieczalni. A Tobie należą się oryginalne części i porządna naprawa.)

szacowanie szkód

Kolejnym etapem jest określenie stawki roboczogodzin – a stawki są różne. W warsztatach niezależnych 30-40zł za godzinę, a w firmowym ASO to już 200-240 zł za godzinę. Chyba domyślasz się już, że ubezpieczalnia liczy na to, że nie pójdziesz do renomowanego warsztatu.

Program pokazuje, jaką wartość wynosi samochód i ile brakuje pieniędzy do szkody całkowitej . Co, jeżeli koszt naprawy samochodu staje się bliski wartości pojazdu? Rzeczoznawcza staje się nagle bardzo hojny: wycenia według oryginalnych części i w magiczny sposób samochód, który ma tylko zbitą lampę i zderzak jest wyceniony na nieopłacalny do naprawy. Robi tak, ponieważ przy szkodzie całkowitej ubezpieczalnia wypłaci Ci mniej pieniędzy. Niestety, za takie pieniądze ani nie naprawisz samochodu, ani nie kupisz sobie nowego.

Jakie są jeszcze sposoby na szacowanie szkód w programie?

Rzeczoznawca może na bieżąco wprowadzać zmiany. Głównie dlatego, że program pozwala przy wycenie wprowadzać założenia i korekty. Jeżeli ubezpieczalnia uzna, że dana szkoda nie była spowodowana wypadkiem, lecz część była zniszczona już wcześniej – nie zapłaci Ci za jej naprawę.

Dodatkowo przy wycenie można założyć, że część, którą trzeba wymienić się “zamortyzowała” – czyli jej wartość spadła przez użytkowanie. Uważaj na to! Przecież nie kupisz sobie zamortyzowanej części, tylko musisz kupić nową, żeby bezpiecznie jeździć pojazdem. To jedna ze sztuczek ubezpieczalni w zaniżaniu, więcej możesz sprawdzić tutaj: wycena szkody OC 

Jak mogę sprawdzić, czy wycena szkody jest prawidłowa?

Na początku sprawdź dokładnie swój kosztorys. Nie patrz na cenę końcową, tylko na jej składniki: czy naprawdę da się za tę cenę, jaką naliczył rzeczoznawca, polakierować samochód? Pamiętaj, za nic nie powinieneś dokładać z własnej kieszeni. Samochód powinien wrócić do stanu sprzed wypadku – i ubezpieczyciel musi za to zapłacić.

Pracuję nad sprawami zaniżonych odszkodowań od ponad dwóch lat. Bardzo często kierowcy dzwonią do mnie i żalą się, że ubezpieczalnia wyceniła im odszkodowanie na podstawie zamienników, a ich wcale nie ma na rynku.

Czy da się coś zrobić w takiej sytuacji?

Oczywiście że tak! Wystarczy, że się ze mną skontaktujesz, a ja za darmo zanalizuję Twoją sytuację. Powiem Ci, ile pieniędzy powinieneś dostać i co możesz z tym zrobić.

Możesz zadzwonić na mój numer 535 338 830 lub zostawić swój kontakt na stronie totwojakasa.pl, a ja do Ciebie oddzwonię.

Dlaczego to robię? Ponieważ tak jak Ty, również miałem kiedyś wypadek. Wiesz, jak wyglądało u mnie szacowanie szkód?Przyszedł agent i policzył 2 z 5 uszkodzonych części! Po kwocie, jaką usłyszałem pomyślałem, że nie wystarczy mi nawet na zderzak… Bardzo lubię swój samochód, nie chciałem stosować części zamiennych.

Bardzo dobrze zrozumiał mnie mój przyjaciel, Mateusz. Pracował w takiej ubezpieczalni. Jest ekspertem od prawa ubezpieczeniowego. Poświęcił mi naprawdę dużo czasu i razem znaleźliśmy rozwiązanie na taki problem.

szacowanie szkód

Wiem, jak wyglądają nerwy po stłuczce. Samochód jest potrzebny do pracy i codziennego życia. Nagle stoi w warsztacie a Twoje życie jest zdezorganizowane: nie masz jak odebrać dzieci ze szkoły, pojechać do dziewczyny albo zrobić dużych zakupów! A na koniec okazuje się, że musisz zapłacić za naprawę samochodu po wypadku, który nie Ty spowodowałeś!

Doskonale Cię rozumiem. Spokojnie ? Zadzwoń do mnie i rozwiążemy razem sprawę, dostaniesz pieniądze od ubezpieczalni w mniej niż 7 dni. A to wszystko zupełnie za darmo! Tak, dobrze przeczytałeś. Dlaczego? Ponieważ odszkodowanie pokrywa również koszt skorzystania z mojej pomocy.

Więc na co czekasz? Jeżeli miałeś stłuczkę w ciągu ostatnich 3 lat – do dzieła! Wykonaj tylko telefon, a reszta rozwiąże się sama. Gotowy na zastrzyk dodatkowej gotówki?

Mój numer: 535 338 830

Do usłyszenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen + four =