Pojazd zastępczy po wypadku - na jak długo Ci się należy?
naprawa bezgotówkowa z OC sprawcy
Naprawa bezgotówkowa z OC sprawcy – na czym polega?
30 czerwca 2017
zaniżanie odszkodowań
Wycena szkody OC – 11 sposobów, jak zaniża się odszkodowanie OC
4 sierpnia 2017

Pojazd zastępczy po wypadku – na jak długo Ci się należy?

samochód zastępczy po wypadku

Pojazd zastępczy po wypadku – na jak długo?

Brak samochodu w dzisiejszych czasach potrafi utrudnić życie. W szczególności, gdy jesteś przyzwyczajony do korzystania z niego codziennie. Na przykład: w pracy, do robienia zakupów czy zawożenia dzieci do szkoły. Pamiętaj o swoich prawach. Jeżeli korzystasz z auta na co dzień, jednak miałeś wypadek i auto zostało uszkodzone – przysługuje Ci pojazd zastępczy.

„Okej, ale na jak długo?” – możesz zapytać.

W końcu Twój samochód stoi u mechanika przez kilka, a czasem kilkanaście dni i musisz jakoś sobie zaplanować cały ten czas bez samochodu. No bo 2 dni posiadania pojazdu zastępczego Cię nie ratują. Będziesz musiał prosić rodzinę o pomoc. Zanim to zrobisz, mam dla Ciebie ważne informacje.

kiedy pojazd zastępczy

Samochód zastępczy należy Ci się z głównie w 3 przypadkach. Jakie są to sytuacje? Przedstawię Ci je dzisiaj w tym artykule.

 

1. Pojazd zastępczy należy Ci się z OC sprawcy

Po to płacimy składki na ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, aby ratowało nas w nagłych sytuacjach. Takim przypadkiem jest kolizja lub wypadek drogowy.
Ubezpieczyciel sprawcy ma obowiązek pokryć koszty wynajmu pojazdu zastępczego. Na jak długo? Tutaj zależy to od poziomu zniszczenia samochodu.

Dzielimy to na dwa przypadki: szkody częściowej i całkowitej.

 

szkoda częściowa

Szkoda częściowa jest wtedy, gdy naprawa samochodu nie przekracza 100% wartości pojazdu sprzed szkody. Przykład: Twój samochód był warto 10 000 przed wypadkiem. Trzeba wymienić kilka części i ich naprawa wyniesie 3 000.

Jeżeli Twój pojazd wymaga wymiany części, to dokładnie na czas naprawy auta przysługuje Ci pojazd zastępczy.

 

szkoda całkowita
Z kolei przy szkodzie całkowitej pojazdu nie opłaca się naprawiać, bo za cenę naprawy będziesz miał nowy. W takim przypadku pojazd zastępczy przysługuje ci aż do okresu kupna nowego samochodu.

Niestety, takie przypadki biorą się często z cwaniactwa ubezpieczycieli. Na przykładzie: Twoje auto przed wypadkiem było warte 10 000 zł, ALE okazało się, że koszt jego naprawy wynosi 10 500 zł. Ubezpieczyciel wycenił auto po wypadku na 7000, a Ty w konsekwencji dostajesz 3000 zł…?

Gdzie jest cwaniactwo? Ubezpieczyciele robią błędny kosztorys. Zaniżają wartość auta przed wypadkiem i zawyżają koszt naprawy, aby powyższa kalkulacja się zgadzała. Chodzi o to, żeby wypłacić Ci jak najmniej. Sprawdź więcej na temat szkody całkowitej.

Ale nie ma co przeciągać i wykorzystywać tej sytuacji. Jeżeli będziesz się ociągał, ubezpieczyciel może wtedy się odwołać i nie zapłaci za pojazd zastępczy po wypadku.
Jednak naturalnie należy ci się pojazd zastępczy na czas szukania i oględzin nowych samochodów.

 

2. Pojazd zastępczy należy Ci się z AC

Jeżeli posiadasz autocasco, możesz skorzystać z tej opcji. Jednak nie każde warunki AC zapewniają zwrot kosztów wynajęcia auta.
Przy podpisywaniu umowy prawdopodobnie były również podane okoliczności, kiedy przysługuje Ci pokrycie kosztów pojazdu zastępczego z AC.
Tutaj okres zazwyczaj wynosi 3-4 dni

 

3. Pojazd zastępczy w ramach gwarancji

gwarancja samochodu

Jeżeli masz samochód jeszcze na gwarancji, powinieneś dostać pojazd zastępczy po wypadku.
Dosyć wątpliwe, ponieważ jesteś zdany na łaskę dealera. Jeżeli usterka nie była z Twojej winy, a warsztat przekracza czas potrzebny na naprawę, możesz rozważyć tą opcję.
Okres wypożyczenia wynosi tu też 3 do 4 dni.

 

Pojazd zastępczy po wypadku – co jeśli nie masz pieniędzy?

Może nie chcesz bawić się w szukanie najtańszej na rynku wypożyczalni. Albo nie masz pieniędzy na to, żeby wypożyczyć auto.

Spokojnie!

Niektóre wypożyczalnie mają doświadczenie z takimi sytuacjami i dogadują się z ubezpieczalnią odnośnie zapłaty za pojazd zastępczy – dla ciebie przebiega to bezgotówkowo. Taki sposób rozliczenia to naprawa bezgotówkowa z OC sprawcy.

wypożyczalnia

Czyli?
Wypożyczasz auto i niczym się nie martwisz.
Wypożyczalnia będzie się użerać z ubezpieczalnią
Wygodnie? Jasne, że tak!

 

Pojazd zastępczy – zbieraj rachunki!

rachunki pojazd zastępczy

Pamiętaj! Zbieraj absolutnie każdy paragon, który pokazuje ile kosztuje Ciebie brak samochodu.
Dotyczy to biletów miejskich, a nawet przejazdu taksówką z miejsca wypadku do domu, albo z domu do warsztatu samochodowego, aby odebrać swój pojazd!

Dlaczego?
Bo po to płacimy ubezpieczenie OC, aby później właśnie w takich wypadkach mieć pieniądze na czarną godzinę!
Logiczne, prawda?

Warto znać swoje prawa

Wydaje Ci się, że ciężko będzie przekonać ubezpieczalnie do tego, że potrzebujesz samochodu? (bo na przykład nie jest potrzebny Ci do pracy).

pojazd zastępczy po wypadku na jak długo

Masz mocny argument: Sąd Najwyższy wydał uchwałę w tej sprawie. Jej treść:

„Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej”.

 

Co to oznacza w praktyce?

Ubezpieczyciel może mówić Ci, że nie potrzebujesz samochodu do pracy, więc nie będzie płacić za wynajem pojazdu zastępczego. To bzdura. Jeżeli użytkujesz auto na co dzień, masz prawo do pojazdu zastępczego.
Sprawdź, komu przysługuje samochód zastępczy z OC.

Musisz być ostrożny, bo ubezpieczalnie często wypłacają odszkodowanie na podstawie części zamiennych. Wielu kierowców akceptuje to, bo nie chce się z nimi użerać i robią naprawy po kosztach i po znajomości.

prawo do pojazdu zastępczego

Ale Ty masz prawo naprawić swój pojazd według kosztu właściwej naprawy – a co ważniejsze, po oryginalnych częściach, nie zastępczych!

Dlatego walczymy o sprawiedliwość i chcemy, by ubezpieczalnie w końcu płaciły tyle ile naprawdę się poszkodowanym należy!

I co lepsze – na ich koszt. Co to oznacza?

Pokaż nam swoją sytuację, a my odzyskamy twoje pieniądze. Dostajesz od nas darmową poradę prawną, analizę sytuacji i dodatkową gotówkę w ciągu 7 dni na swoim koncie.

Skontaktuj się! Możesz wypełnić formularz lub po prostu daj mi znać na telefon – zadzwoń lub napisz SMS na nr 535 338 830.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen + 4 =